E. Chmelár: Najnepopulárnejším lídrom v Europe je Zelenskyj
Stručný prehlaď článku:
- E. Chmelár: Najnepopulárnejším lídrom v Europe je Zelenskyj. Podľa prieskumu verejnej mienky najnepopulárnejším lídrom v Európe, s podporou iba 16% Ukrajincov pre jeho opätovné zvolenie.
- Prieskum zverejnilo Spoločenské monitorovacie centrum v Kyjeve a informáciu priniesol britský denník The Times.
- V článku sa spomína, že americké a európske kruhy uvažujú o dodaní atómových zbraní Ukrajine a varujú pred treťou svetovou vojnou.
- Kritici Zelenskému vyčítajú neschopnosť rýchlo a efektívne reagovať na vývoj na fronte, korupčné škandály v armáde, potláčanie opozície a obklopenie sa politicky nekompetentnými ľuďmi.
- Najväčšie šance na zvolenie má momentálne Zelenského kritik a bývalý vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj, ktorého by dnes volilo 27% občanov.
E. Chmelár: Najnepopulárnejším lídrom v Europe je Zelenskyj
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý tento týždeň zverejnilo Spoločenské monitorovacie centrum v Kyjeve, je Volodymyr Zelenskyj najnepopulárnejším lídrom v Európe. Iba 16 percent Ukrajincov by hlasovalo za jeho opätovné zvolenie na druhé funkčné obdobie. Informáciu priniesol vo svojom včerajšom vydaní britský denník The Times. Vôbec ma neprekvapuje, že v našich červených denníčkoch sa o tom neobjavila ani zmienka, rovnako ako neuverejnili správu, že americké a európske kruhy uvažujú o dodaní atómových zbraní Ukrajine alebo že v Spojených štátoch, Francúzsku či Nemecku sa už otvorene varuje pred treťou svetovou vojnou. Pre našich progresívcov je to stále „ruská propaganda“.
A keďže nepredpokladám, že majú (zdvorilo povedané) zníženú mieru kognitívnych schopností, musím predpokladať, že toto selektívne informovanie médií hlavného prúdu je rovnako vedomé ako bolo zamlčiavanie podstatných informácií počas normalizácie. Pre tento druh novinárov je príznačné, že ľuďom zatajujú dôležité veci, ale pokúšajú sa ich emocionálne rozhodiť na zveličenej banalite vytrhnutej z kontextu, že Matúš Šutaj Eštok nazval Joea Bidena „nejakým starým pánom“. Všimnite si tú útlocitnosť pokiaľ ide o prezidenta USA v kontraste s necitlivosťou až hulvátstvom pokiaľ ide o štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky. Ak máte potrebu surovo dourážať reprezentantov vášho štátu, ale vyrobíte hysterický škandál, ak sa niekto dotkne najmocnejšieho muža planéty, porozprávajme sa nabudúce o tom, kto tu stojí pred kým v predklone.
Ale vráťme sa k tomu ukrajinskému nešťastníkovi. Tá 16-percentná popularita je dôležitá najmä v kontexte, ak má niekto naďalej potrebu brať vážne muža, ktorý neustále stupňuje svoje nereálne požiadavky a ktorý je už v tomto čase pol roka de facto nelegitímnym prezidentom. Náročky to hovorím takto, lebo ak tu niekto začne šermovať ruskou propagandou, treba ho odkázať na spomínaný článok v denníku The Times, ktorý upozorňuje, že o tomto probléme sa už hovorí aj v amerických republikánskych kruhoch a Trumpov tím tlačí ukrajinské vedenie do nových prezidentských volieb.
Najväčšie šance má momentálne Zelenského kritik a bývalý vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj, ktorého by dnes volilo 27 percent občanov. Ale počet rivalov súčasného ukrajinského prezidenta neustále rastie. Kritici vyčítajú Zelenskému najmä to, že nedokázal rýchlo a efektívne reagovať na vývoj na fronte, ďalej obrovské korupčné škandály v armáde, potláčanie opozície, ako aj to, že sa obklopil politicky nekompetentnými ľuďmi z jeho komediálneho štúdia Kvartal 95. Treba však objektívne dodať, že vládnuť na Ukrajine nikdy nebolo jednoduché. S výnimkou Leonida Kučmu (a aj ten bol podozrivý z volebných podvodov) si tam nikto nedokázal zabezpečiť druhý mandát za sebou. Je to dané tým, že na Ukrajine sa zakaždým hľadá „záchranca národa“ alebo „nový spasiteľ“. A tak za pomoci zahraničných PR špecialistov zvolia človeka s nebesky čistým imidžom, z ktorého sú až príliš rýchlo rozčarovaní, a tak hľadajú ďalšieho, a tak ďalej dookola.
Zelenskyj už vie, že skončil, ako som už viackrát napísal, hrá v tejto chvíli už iba o vlastný život. Za normálnych okolností by bol tlak Washingtonu na povolávanie 18-ročných do vojny absurdný (znalci upozorňujú, že to vyvolá masovú vlnu úsilia rodičov dostať svoje deti z Ukrajiny skôr ako dovŕšia predpísaný vek), ale Zelenskyj dnes urobí čokoľvek, aby sa zachránil. Keď ukrajinský parlament minulý rok znížil mobilizačný vek z 27 na 25 rokov, vyvolalo to taký odpor, že Zelenskyj sa zdráhal vyše desať mesiacov, kým to podpísal. V tomto prípade by bola reakcia obyvateľstva oveľa horšia. Veď samotní Američania by nikdy nedovolili posielať umierať svojich 18-ročných chlapcov, ktorých tamojšie zákony nepovažujú za dospelých, no od Ukrajincov to vyžadujú, lebo z cudzieho krv netečie. Keď budete nabudúce počúvať bájky našich opozičníkov, aký je Volodymyr Zelenskyj hrdina, spomeňte si na tento prieskum, ktorý vám na Slovensku zatajujú.
Eduard Chmelár FB
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme