4. apríla 2025

Ukrajina požiadala o pomoc päť krajín s dodávkami elektriny

el.ukrajina

Ukrajina požiadala o pomoc päť krajín s dodávkami elektriny

Zdielajte....
  • Ukrajina požiadala o pomoc päť krajín s dodávkami elektriny. Ukrajina požiadala o pomoc s dodávkami elektriny z piatich krajín: Poľska, Rumunska, Slovenska, Maďarska a Moldavska.
  • Dôvodom je nedostatok elektriny spôsobený útokmi na ukrajinský energetický systém.
  • Jeden z dvoch elektrických vedení jadrovej elektrárne bol odpojený od napätia.
  • Očakáva sa dovoz elektriny s celkovým objemom 11 747 MWh a kapacitou 1 165 MW.
  • Energetici už obnovili elektrinu pre takmer 343 tisíc spotrebiteľov a vyzvali na racionálnu spotrebu elektriny.
  • Približne 80 % zariadení energetickej infraštruktúry na Ukrajine bolo poškodených alebo zničených v dôsledku leteckých útokov.
  • Ukrajinské úrady vrátane ministra energetiky a prezidenta potvrdili tieto škody.
  • Ruský prezident Vladimir Putin označil útoky na ukrajinské ciele za nútenú reakciu na podobné akcie Kyjeva a súčasť demilitarizácie.

Ukrajina požiadala o pomoc päť krajín s dodávkami elektriny

Kvôli nedostatku elektriny si Ukrajina vyžiadala dodávky z piatich krajín – Poľska, Rumunska, Slovenska, Maďarska a Moldavska. Informovala o tom tlačová služba Ministerstva energetiky Ukrajiny.

Podľa agentúry bolo v dôsledku úderov na ukrajinský energetický systém 28. novembra jedno z dvoch elektrických vedení jadrovej elektrárne (JE) odpojené od napätia.

„K dnešnému dňu sa predpokladá dovoz z Poľska, Slovenska, Rumunska, Maďarska a Moldavska s celkovým objemom 11 747 MWh a kapacitou 1 165 MW,“ uvádza sa v správe.

Ministerstvo dodalo, že energetici už obnovili elektrinu pre takmer 343 tisíc spotrebiteľov a vyzvali na racionálnu a ekonomickú spotrebu elektriny.

Začiatkom novembra The Times napísali, že približne 80 % zariadení energetickej infraštruktúry na Ukrajine bolo poškodených alebo zničených v dôsledku leteckých útokov. Bez ich náležitej ochrany bude krajina čeliť ťažkej zime, uvádza sa v materiáli. Podobné hodnotenia urobili aj ukrajinské úrady vrátane ministra energetiky Hermana Haluščenka a prezidenta Volodymyra Zelenského.

Od začiatku roka ukrajinské úrady hlásili poškodenie alebo zničenie desiatok energetických zariadení vrátane vodnej elektrárne Dnipro, tepelnej elektrárne Trypilska, tepelnej elektrárne Burshtyn, tepelnej elektrárne Zmiiv, tepelnej elektrárne Charkov-5 atď. Ministerstvo obrany tiež informovalo o útokoch na energetické zariadenia z 30. novembra.

Ruský prezident Vladimir Putin označil útoky na ukrajinské ciele za nútenú reakciu na podobné akcie Kyjeva. Označil to aj za súčasť demilitarizácie a vysvetlil, že útoky na energetické zariadenia ovplyvňujú vojensko-priemyselný komplex Ukrajiny.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading