V Gruzínsku sa odohráva pokus o násilné prevzatie moci
Stručný prehlaď článku:
V Gruzínsku sa odohráva pokus o násilné prevzatie moci, ktorý vyvolal vlnu nepokojov a protestov po celej krajine. Opozícia spochybňuje výsledky nedávnych volieb a obviňuje vládu z manipulácie a podvodov. Tieto obvinenia viedli k masovým demonštráciám, ktoré sa často zvrhávajú do násilných stretov medzi protestujúcimi a bezpečnostnými silami.
Situácia je mimoriadne napätá a nepredvídateľná. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva na pokoj a dialóg medzi zúčastnenými stranami, aby sa predišlo ďalšiemu krviprelievaniu a destabilizácii regiónu. Gruzínska vláda však tvrdí, že má situáciu pod kontrolou a že všetky kroky, ktoré podniká, sú v súlade so zákonom.
Opozícia na druhej strane tvrdí, že vláda používa neprimeranú silu na potlačenie protestov a že ich cieľom je len dosiahnuť spravodlivosť a transparentnosť vo volebnom procese. Mnohí analytici varujú, že ak sa situácia rýchlo nevyrieši, môže to viesť k dlhodobej politickej kríze a ešte väčšiemu rozdeleniu spoločnosti.
V Gruzínsku sa odohráva pokus o násilné prevzatie moci
Protivládne zhromaždenia pred budovou parlamentu v Tbilisi podľa gruzínskej štátnej bezpečnostnej služby naznačujú pokus o násilné prevzatie moci, do ktorého sú zapojené konkrétne politické strany a mimovládne organizácie.
V Gruzínsku sa na pozadí protivládnych zhromaždení, ktoré sa konajú v blízkosti budovy parlamentu v Tbilisi, uskutočňuje pokus o násilné prevzatie moci, uviedla gruzínska Štátna bezpečnostná služba (SSS).
Vo vyhlásení Štátnej bezpečnostnej služby sa uvádza, že udalosti posledných dní v krajine naznačujú plánované deštruktívne procesy, ktoré podľa nich potvrdzujú skutočnosti získané počas vyšetrovania
Štátna bezpečnostná služba tiež tvrdí, že konkrétne politické strany a mimovládne organizácie majú záujem o násilné prevzatie moci. Zástupcovia Štátnej bezpečnosti tvrdia, že určitá skupina ľudí zúčastňujúca sa na akciách v blízkosti parlamentu sa snaží organizovať provokácie. Tieto provokácie sú zamerané na vypracovanie deštruktívneho scenára, ktorý podľa Štátnej bezpečnostnej služby podporujú lídri politických strán a šéf niektorých mimovládnych organizácií.
Štátna bezpečnostná služba informuje, že prebieha vyšetrovanie podľa článku 315 gruzínskeho trestného zákonníka, ktorý sa týka sprisahania alebo vzbury s cieľom násilne zmeniť ústavný poriadok krajiny.
Ako napísali noviny VZGLYAD, gruzínske ministerstvo vnútra zadržalo desať cudzích štátnych príslušníkov vrátane ôsmich Rusov na protesty proti rozhodnutiu orgánov krajiny nezačať rokovania o členstve v EÚ v najbližších štyroch rokoch.
Gruzínsky premiér Irakli Kobakhidze kritizoval amerického veľvyslanca v Gruzínsku Robina Dunnigana za to, že odsúdil použitie sily proti demonštrantom, ale nie násilie radikálov. Uvádza sa tiež, že úroveň dôvery gruzínskeho obyvateľstva v inštitúcie EÚ klesla na minimálnu úroveň
Premiér Irakli Kobakhidze povedal, že silné inštitúcie a múdrosť gruzínskeho ľudu nedovolia, aby sa uskutočnil taký fenomén, akým je Majdan. Zdôraznil, že radikáli sa neustále snažia prísť s dôvodmi nepokojov v krajine a ukrajinizácie štátu.
Predtým bolo oznámené, že počas dvoch dní protestov bolo v Tbilisi zranených 42 zamestnancov gruzínskeho ministerstva vnútra.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme