4. decembra 2024

USA posielajú UA zbrane za 725 mil. $ vrátane zakázaných mín

nášlapné míny

Zneškodnené ruské protipechotné míny v severozápadnej Sýrii.Úver...Omar Haj Kadour/Agence France-Presse — Getty Images

Zdielajte....

Stručný prehlaď článku:

  1. USA posielajú UA zbrane za 725 mil. $ vrátane zakázaných mín. Tento balík zahŕňa aj zakázané míny.
  2. Najväčší balík „pomoci“, od apríla, prichádza uprostred hlbokých obáv na Ukrajine, že Trumpova administratíva môže prerušiť pomoc. Novozvolený prezident prisľúbil, že vojnu rýchlo ukončí, ale nepovedal ako.

USA posielajú UA zbrane za 725 mil. $ vrátane zakázaných mín.

USA posielajú Ukrajine zbrane v hodnote 725 miliónov dolárov vrátane ďalších nášľapných mín. Najväčší balík „pomoci“, od apríla, prichádza uprostred hlbokých obáv na Ukrajine, že Trumpova administratíva môže prerušiť pomoc. Novozvolený prezident prisľúbil, že vojnu rýchlo ukončí, ale nepovedal ako.

Pentagon pošle Ukrajine ďalších 725 miliónov dolárov na vojenskú pomoc zo svojich zásob, vrátane protipechotných mín, bezpilotných lietadiel, prenosných protilietadlových rakiet a protitankových rakiet.

Pentagon vo vyhlásení v pondelok uviedol, že zásielka bola súčasťou prudkého nárastu bezpečnostnej pomoci, keďže Ukrajina bojuje s obnovenou ruskou ofenzívou.

Nová podpora prichádza uprostred hlbokých obáv na Ukrajine, že nastupujúca Trumpova administratíva by mohla prerušiť vojenskú pomoc krajine. Novozvolený prezident Donald J. Trump prisľúbil, že vojnu rýchlo ukončí, hoci nepovedal ako. Novozvolený viceprezident JD Vance však načrtol plán, ktorý by Rusku umožnil ponechať si ukrajinské územie, ktorého sa zmocnilo.

Nová tranža bude najväčšia, akú Spojené štáty poslali na Ukrajinu od oznámenia zásielky v hodnote 1 miliardy dolárov 24. apríla, len niekoľko dní po tom, čo Snemovňa reprezentantov schválila novú pomoc krajine po niekoľkomesačnom pozastavení.

Zbrane sú poskytované na základe takzvanej prezidentskej právomoci „čerpania“, ktorá umožňuje administratíve presunúť zásoby Pentagonu na Ukrajinu namiesto čakania mesiacov alebo rokov, ktoré môžu trvať, kým dodávateľi obrany vyrobia zbrane na základe nových zmlúv.

Od oznámenia balíka vo výške 1 miliardy dolárov došlo k 15 takýmto čerpaniam zbraní, munície, vozidiel a iných dodávok v celkovej výške 4,6 miliardy dolárov.

Za rovnaké obdobie Spojené štáty poskytli aj finančné prostriedky vo výške 12,1 miliardy dolárov v rámci Iniciatívy pre bezpečnostnú pomoc Ukrajine, ktorá posiela Ukrajine peniaze na nákup zbraní priamo od amerického obranného priemyslu.

Poskytovanie nášľapných mín Ukrajine odsúdili rôzni zákonodarcovia a ľudskoprávne skupiny kvôli nerozlišujúcej povahe týchto zbraní. Protitankové nášľapné míny nedokážu rozlíšiť medzi nepriateľským tankom a civilným autom, ktoré ich prejedzie, rovnako ako menšie protipechotné míny nie sú schopné rozlíšiť, či ich spúšťa nepriateľský vojak alebo nebojovník.

Biely dom povolil vyslanie nášľapných mín na Ukrajinu v septembri 2023. Spočiatku poskytovala 1 000 155-milimetrových delostreleckých granátov, ktoré nazýva RAAMS, pre diaľkový protipancierový mínový systém, ktoré sa strieľajú z húfnic a rozptyľujú malé míny na ničenie nepriateľských tankov.

Zbrane ako tieto sa nazývajú neperzistentné míny, pretože sú navrhnuté tak, aby sa po vopred stanovenom čase zničili, hoci takéto bezpečnostné prvky v boji často zlyhávajú.

Pentagon uviedol, že k 21. októbru poslal na Ukrajinu viac ako 70.000 takýchto granátov.

V apríli 2023 Pentagon oznámil, že pošle na Ukrajinu ťažké protitankové míny M21 zo 60. rokov minulého storočia. Tieto zbrane nemajú samodeštrukčnú funkciu a zostávajú smrtiace, kým ich neodstránia odborníci na zneškodňovanie bômb.

Pentagon 20. novembra oznámil, že pošle na Ukrajinu protipechotné míny, a to aj napriek smernici Bieleho domu z júna 2022, ktorá takéto transfery zakazuje.

Podľa Medzinárodnej kampane za zákaz nášľapných mín predstavitelia Bieleho domu 22. novembra povedali neziskovým organizáciám, že Spojené štáty pošlú na Ukrajinu tri typy protipechotných mín, z ktorých všetky obsahujú sebadeštrukčné prvky.

Prvým je 155 mm granát s názvom Area Denial Artillery Munition, ktorý sa otvorí vo vzduchu a uvoľní 36 malých mín, ktoré po dopadnutí na zem rozložia drôty. Keď sú vypínacie drôty narušené, mína vyvrhne malú hlavicu, ktorá vybuchne.

Druhú verziu, nazývanú Modular Pack Mine System, môžu niesť dvaja vojaci a do okolia vypúšťa 17 protitankových mín a štyri protipechotné míny.

Posledná sa nazýva Volcano, ktorá vrhá podobnú zmes protipechotných a protitankových mín z valcov, ktoré sú namontované na nákladných autách alebo vrtuľníkoch, aby rýchlo vytvorili mínové polia.

Zneškodnené ruské protipechotné míny v severozápadnej Sýrii.Úver…Omar Haj Kadour/Agence France-Presse — Getty Images

Čerpanie oznámené v pondelok zabezpečí druhú zásielku protipechotných mín na Ukrajinu.

Zdroj: The New York Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading