DPA informovala o incidente s ruskou loďou a nemeckým vrtuľníkom
Stručný prehlaď článku:
- DPA informovala o incidente s ruskou loďou a nemeckým vrtuľníkom: Posádka ruskej lode spustila paľbu signálnou muníciou na vrtuľník nemeckej armády, ktorý vykonával prieskumný let v Baltskom mori.
- Hybridné útoky: Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková obvinila Rusko a jeho spojencov zo zvyšovania počtu hybridných útokov na kritickú infraštruktúru, vrátane prerušenia káblov a narušenia systému určovania polohy GPS.
- Poškodenie podmorských komunikačných káblov: V polovici novembra bolo zaznamenané poškodenie podmorských komunikačných káblov medzi Litvou a Švédskom a medzi Fínskom a Nemeckom. Incident nebol náhodný a čínska loď sa dostala do podozrenia.
- Ochrana kritickej infraštruktúry: Baerbocková zdôraznila potrebu posilniť dohľad nad plynovodmi a sieťovými káblami v Baltskom mori a rozšíriť hliadky na ochranu kritickej infraštruktúry.
DPA informovala o incidente s ruskou loďou a nemeckým vrtuľníkom
Posádka ruskej lode spustila paľbu signálnou muníciou na vrtuľník nemeckej armády, uviedol nemecký minister zahraničných vecí bez toho, aby špecifikoval, kedy sa to stalo.
V Baltskom mori posádka ruskej lode spustila paľbu signálnou muníciou na vrtuľník Bundeswehru, píše DPA v X. Vrtuľník podľa neho vykonával prieskumný let.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková spomenula incident na okraj zasadnutia NATO v Bruseli bez toho, aby uviedla podrobnosti. Obvinila Rusko a jeho spojencov zo zvyšovania počtu hybridných útokov na takéto zariadenia. Incident na lodi bol uvedený ako príklad takéhoto útoku, spolu s prerušením káblov a narušením systému určovania polohy GPS, ale minister nešpecifikoval, kedy k incidentu došlo.
Baerbocková hovorila o potrebe posilniť dohľad nad plynovodmi a sieťovými káblami v Baltskom mori, rozšíriť hliadky na ochranu kritickej infraštruktúry.
V polovici novembra bolo zaznamenané poškodenie podmorských komunikačných káblov medzi Litvou a Švédskom (BCS East-West Interlink) a medzi Fínskom a Nemeckom (C-Lion1). Vedenie EÚ priznalo, že incident nebol náhodný kvôli prítomnosti „dôkazov“, čínska loď sa dostala do podozrenia. Začiatkom decembra fínska strana oznámila, že dôvodom boli stavebné práce, a nie sabotáž.
Zahraničné zdroje, ktoré informovali o poškodení podmorských komunikačných káblov medzi Litvou a Švédskom (BCS East-West Interlink) a medzi Fínskom a Nemeckom (C-Lion1):
- The Guardian: Informuje o poškodení káblov a podozreniach zo sabotáže.
- Times of India: Poskytuje podrobnosti o vyšetrovaní a stavebných prácach, ktoré spôsobili poškodenie.
- Indian Express: Uvádza reakcie európskych úradov a podozrenia voči čínskej lodi.
Tieto zdroje poskytujú rôzne perspektívy a podrobnosti o incidente
Ruské úrady popierajú všetky obvinenia proti nim z organizácie sabotáže, ktorú Kremeľ označuje za neopodstatnenú.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme