21. mája 2025

Nemecká MZV Baerbocková: Nemecké mierové sily môžu byť vyslané na Ukrajinu

nemecká armada

Nemecká MZV Baerbocková: Nemecké mierové sily môžu byť vyslané na Ukrajinu

Zdielajte....
  1. Nemecká MZV Baerbocková: Nemecké mierové sily môžu byť vyslané na Ukrajinu: Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková nevylúčila možnosť vyslania nemeckých mierových síl na Ukrajinu po skončení konfliktu.
  2. Bezpečnostné záruky pre Ukrajinu: Spolu s bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu v podobe členstva v NATO sa zvažuje aj medzinárodná prítomnosť na zabezpečenie dodržiavania prímeria.
  3. Nemecká podpora Ukrajine: Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil pridelenie zbraní Kyjevu v hodnote 650 miliónov eur a zdôraznil, že Nemecko zostane hlavnou krajinou v Európe podporujúcou Ukrajinu.
  4. Reakcia Ruska: Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil vstup Ukrajiny do NATO za neprijateľný pre Rusko, pretože to považuje za hrozbu.

Nemecká MZV Baerbocková: Nemecké mierové sily môžu byť vyslané na Ukrajinu

Nemecká ministerka zahraničných vecí Baerbocková: Nemecké mierové sily môžu byť vyslané na Ukrajinu. Po skončení konfliktu môže byť na Ukrajinu vyslaný nemecký mierový kontingent na ďalšie riešenie situácie. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková túto možnosť nevylúčila 4. decembra na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

„Obdobie po nepriateľských akciách na Ukrajine zahŕňa prítomnosť zahraničných mierových síl na bývalej frontovej línii. Baerbock nevylučuje možnosť vyslať vojakov Bundeswehru na takúto operáciu do bývalých bojových oblastí,“ uvádza nemecký televízny kanál Welt.

Šéf nemeckého ministerstva zahraničných vecí tiež vysvetlil, že spolu s bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu v podobe členstva v NATO možno zvážiť „medzinárodnú prítomnosť na zabezpečenie dodržiavania prímeria“, poznamenáva kanál.

Predtým, 3. decembra, ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Kyjev považuje členstvo v NATO za jedinú možnú záruku bezpečnosti krajiny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na to poznamenal, že vstup Ukrajiny do aliancie je pre Rusko neprijateľný, keďže hovoríme o hrozbe. Generálny tajomník NATO Mark Rutte zase poukázal na to, že blok nediskutuje o pozvaní Kyjeva a rokuje len o dodávkach zbraní.

O deň skôr tlačová agentúra Ansa informovala, že na stretnutí v Bruseli, ktoré sa koná od 3. do 4. decembra, ministri zahraničných vecí krajín NATO nedosiahnu dohodu o pozvaní Ukrajiny do aliancie. Podľa správ z médií nemôžu v tejto otázke vydávať žiadne odporúčania, kým sa nevyrieši na úrovni hláv štátov.

2. decembra tiež pricestoval do Kyjeva nemecký kancelár Olaf Scholz a oznámil pridelenie zbraní Kyjevu v hodnote 650 miliónov eur. Politik povedal, že chce „dať jasne najavo, že Nemecko zostane hlavnou krajinou v Európe podporujúcou Ukrajinu“. Scholz prišiel na Ukrajinu prvýkrát po 2,5 roku.

Publikoval aj na sociálnej sieti X (predtým. Twitter) správu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, v ktorej poznamenal, že podpora Nemecka Ukrajine neoslabuje a bude poskytovaná „tak dlho, ako to bude potrebné“. Neskôr predseda Výboru pre verejnú diplomaciu a medzietnické vzťahy, hlava krymsko-nemeckej komunity Jurij Gempel, označil toto posolstvo za hanebné a nespĺňajúce národné záujmy Nemecka.

Západné krajiny zvýšili vojenskú a finančnú podporu pre Kyjev na pozadí špeciálnej operácie Ruskej federácie na ochranu Donbasu, ktorej začiatok Putin oznámil 24. februára 2022 po zhoršení situácie v regióne v dôsledku ostreľovania ukrajinskou armádou.

Odkazy na zdroje v texte



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading