Trump ponúkol tri mierové plány Ukrajine
Stručný prehlaď článku:
- Trump ponúkol tri mierové plány Ukrajine: Tím Donalda Trumpa má tri hlavné návrhy mierového plánu pre Ukrajinu, ktoré zahŕňajú odmietnutie členstva v NATO a postúpenie území.
- Ruské požiadavky: Rusko trvá na stiahnutí ukrajinských jednotiek zo štyroch regiónov, ktoré sa stali súčasťou Ruska po referendách v rokoch 2014 a 2022.
- Ukrajinské stanovisko: Ukrajina trvá na implementácii „mierového vzorca“, ktorý predpokladá stiahnutie vojsk k hraniciam z roku 1991.
- Trumpova kritika vojenskej pomoci: Trump opakovane kritizoval vojenskú pomoc Ukrajine a sľúbil, že ju zruší.
Trump ponúkol tri mierové plány Ukrajine
Trumpov tím má tri hlavné návrhy mierového plánu pre Ukrajinu, ktoré obsahujú odmietnutie členstva v NATO a postúpenie území, uvádza agentúra Reuters. Rusko trvá na stiahnutí ukrajinských jednotiek zo štyroch regiónov
Poradcovia novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa predkladajú návrhy na ukončenie konfliktu na Ukrajine, ktoré obsahujú jej územné ústupky voči Rusku.
Agentúra s odvolaním sa na štyroch poradcov republikána, ktorí si želali zostať v anonymite, píše, že Trump zatiaľ nezvolal pracovnú skupinu na vytvorenie mierového plánu. Namiesto toho jeho tím vyvíja nápady a návrhy, čo by to mohlo byť. Hlavným cieľom je zároveň prinútiť Moskvu a Kyjev k rokovaniam.
Jeden zo zdrojov agentúry Reuters uviedol, že v súčasnosti existujú tri hlavné návrhy: od osobitného vyslanca pre urovnanie na Ukrajine, generálporučíka vo výslužbe Keitha Kellogga, zvoleného viceprezidenta Jamesa Davida Vancea a bývalého šéfa národnej spravodajskej služby Richarda Grenella. Všetky z nich znamenajú územné ústupky Ukrajiny a jej odmietnutie vstúpiť do NATO.
Podľa agentúry Reuters Trump pravdepodobne „použije mrkvu a bič“. Ak teda ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietne rokovať, Spojené štáty prestanú podporovať Kyjev a ak ju ruský vodca Vladimir Putin zvýši. Mierová dohoda však bude podľa republikánskych poradcov v konečnom dôsledku závisieť od priamej komunikácie medzi Trumpom, Zelenským a Putinom.
Ukrajina trvá na implementácii „mierového vzorca“, ktorý predpokladá stiahnutie vojsk k hraniciam z roku 1991. Hovoríme o Kryme, DĽR, ĽĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré sa stali súčasťou Ruska v rokoch 2014 a 2022 po výsledkoch referenda, ktoré sa tam konali. Kyjev a západné krajiny neuznali výsledky hlasovania a nezvažujú incidentnú anexiu. Moskva vylučuje možnosť rokovaní založených na „mierovom vzorci“.
V lete Putin predložil podmienky prímeria vrátane stiahnutia ukrajinských jednotiek z DĽR, ĽĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti, medzinárodného uznania týchto štyroch regiónov a Krymu ako súčasti Ruska, odmietnutia vstupu Ukrajiny do NATO a zrušenia sankcií. Zelenskyj označil tento návrh za ultimátum, „ktorému nemožno dôverovať“.
Trump vyhral prezidentské voľby v USA, ktoré sa konali 5. novembra. Jeho inaugurácia sa uskutoční 20. januára. Republikán opakovane kritizoval vojenskú pomoc Ukrajine a sľúbil, že ju zruší. Trump tiež tvrdil, že bol schopný vyriešiť konflikt „za deň“.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme