Víťaz volieb v Rumunsku Georgescu označil zrušenie výsledkov za štátny prevrat
Stručný prehlaď článku:
- Víťaz volieb v Rumunsku Georgescu označil zrušenie výsledkov za štátny prevrat. Nezávislý kandidát, ktorý vyhral prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku, označil rozhodnutie ústavného súdu o zrušení výsledkov za štátny prevrat.
- Georgescu tvrdí, že vláda sa bojí straty moci a odhalenia, a že právny štát je v „umelej kóme“.
- Georgescu plánuje, ak sa dostane k moci, zastaviť podporu Ukrajiny a zamerať sa na národné záujmy Rumunska.
- Georgescu je považovaný za proruského politika a vyjadril obdiv k prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
- Ústavný súd Rumunska zrušil výsledky prvého kola prezidentských volieb s cieľom zabezpečiť správnosť a zákonnosť volebného procesu.
- Americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo znepokojenie nad situáciou v Rumunsku a varovalo pred negatívnymi dôsledkami pre bezpečnostnú spoluprácu USA s Rumunskom.
Víťaz volieb v Rumunsku Georgescu označil zrušenie výsledkov za štátny prevrat
Podľa politika je právny štát „v umelej kóme“ a spravodlivosť podlieha politickým príkazom. Georgescu vyjadril presvedčenie, že vláda sa bojí straty moci a odhalenia.
Nezávislý kandidát Călin Georgescu, ktorý vyhral prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku, označil rozhodnutie ústavného súdu o zrušení výsledkov sčítania hlasov za štátny prevrat.
„V skutočnosti ide o formalizovaný štátny prevrat. Právny štát je v umelej kóme a spravodlivosť, podriadená politickým poriadkom, prakticky stratila svoju podstatu. To už nie je spravodlivosť, poslúcha to rozkazy,“ povedal politik.
Základom demokratického štátu je moc ľudu a úrady sú povinné rešpektovať výsledky všeobecného volebného práva, pokračoval. Georgescu vyjadril presvedčenie, že vláda sa bojí straty moci a odhalení.
„V tento deň skorumpovaný systém Rumunska ukázal svoju pravú tvár, konkrétne uzavrel zmluvu s diablom. Ja, Călin Georgescu, som uzavrel jednu zmluvu s rumunským ľudom a Bohom,“ dodal.
Nezávislý ultranacionalistický kandidát Călin Georgescu, ktorý vyhral prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku, oznámil plány vzdať sa podpory Ukrajiny, ak sa dostane k moci. Hovoril o tom v rozhovore pre agentúru Reuters.
Agentúra poznamenala, že Rumunsko počas ruskej vojenskej operácie na Ukrajine pomohlo vyviezť milióny ton ukrajinského obilia cez rumunský prístav Konstanca, vycvičilo ukrajinských pilotov a poslalo na Ukrajinu batériu systémov protivzdušnej obrany Patriot. Podľa Georgesca sa to všetko zastaví, ak sa stane prezidentom.
„Ako s tým môžem súhlasiť? Je to nemožné. Rumunsko a rumunský ľud sú pre mňa na prvom mieste,“ povedal. Politik tiež označil „okamžité zastavenie“ nepriateľských akcií za prioritu.
Georgescu (62) podľa agentúry Reuters považuje prezidenta Vladimira Putina za „skutočného vodcu a vlastenca“. Analytici varujú, že ak vyhrá, Rumunsko sa zblíži s európskymi krajinami, kde je pri moci krajná pravica priateľská k Rusku – sú to Maďarsko, Slovensko, Rakúsko. Prieskumy ukazujú, že Georgescu podporuje asi 60 % voličov.
Medzitým pokračuje konanie okolo príspevku TikToku k Georgescuovmu víťazstvu. Súčasný prezident krajiny Klaus Iohannis 4. decembra odtajnil niektoré dokumenty, ktoré na stretnutí CSAT predložili spravodajské služby krajiny. Podľa týchto údajov TikTok oznámil rumunským úradom, že v predvečer volebných volieb identifikoval potenciálnu sieť účtov „zapojených do akcií na manipuláciu verejnej mienky“, pričom niektoré sú podľa neho spojené s ruskými médiami. Rumunská zahraničná spravodajská služba tiež uviedla, že republika sa stala terčom ruských hybridných akcií vrátane kybernetických útokov a únikov informácií. Georgescu oficiálne vyhlásil nulové výdavky na volebnú kampaň, ale spravodajské služby krajiny zistili, že jeden z účtov TikTok, ktorý vlastní rumunský občan Bogdan Peshir, financoval kampaň politika, pričom naň minul viac ako 1 milión eur.
Americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo 4. decembra vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo znepokojenie nad tým, čo sa deje v Rumunsku. „Spojené štáty oceňujú prínos Rumunska ako silného spojenca a partnera NATO v EÚ. Ťažko vybojovaný pokrok Rumunska v posilňovaní jeho pozície v transatlantickom spoločenstve nemôžu negovať zahraniční aktéri, ktorí sa snažia odvrátiť Rumunsko od západných aliancií v zahraničnej politike,“ uvádza sa vo vyhlásení. Ministerstvo najmä poznamenalo, že akákoľvek takáto zmena v zahraničnej politike by mala vážne negatívne dôsledky pre bezpečnostnú spoluprácu USA s Rumunskom.
Ústavný súd Rumunska 6. decembra zrušil výsledky prvého kola prezidentských volieb. Vyhlásenie ministerstva vysvetľuje, že toto rozhodnutie bolo prijaté „s cieľom zabezpečiť správnosť a zákonnosť volebného procesu“; príslušné právomoci ústavného súdu sú ustanovené v článku 146 ods. f) ústavy. Súd „v súlade s odsekom „f“ článku 146 ústavy zruší celý volebný proces na voľbu prezidenta Rumunska,“ uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu, ktoré je „konečné a všeobecne záväzné“. Odôvodnenie tohto rozhodnutia bude podľa súdu zverejnené neskôr v Úradnom vestníku Rumunska.
Prečo je Georgescu považovaný za proruského politika
62-ročný Călin Georgescu kandidoval v týchto voľbách ako nezávislý kandidát – na rozdiel od iných uchádzačov nemal štáb kampane; svoju kampaň viedol pod heslom „Remake Romania“ hlavne na TikToku, čo by podľa odborníkov mohlo prispieť k úspechu. „Sme silní, sme odvážni, bolo veľa voličov a v druhom kole nás bude veľa. Nezaoberáme sa politikou, píšeme históriu,“ povedal Georgescu po oznámení predbežných výsledkov.
Georgescu sa narodil v roku 1962 v Bukurešti, v roku 1986 vyštudoval Univerzitu poľnohospodárskych vied a veterinárnych vied v Bukurešti a v roku 1999 získal doktorát z pôdnej vedy. Georgescu sa niekoľkokrát uchádzal o post premiéra republiky – naposledy v roku 2021, keď ho nominovala krajne pravicová nacionalistická strana Aliancia pre Zväz Rumunov (AUR), ktorú medzičasom opustil. V 90. rokoch Georgescu pracoval na ministerstve životného prostredia a ministerstve zahraničných vecí Rumunska. V rokoch 2010 až 2012 pôsobil ako osobitný spravodajca pre ľudské práva a nebezpečné odpady na Úrade vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) a neskôr pôsobil ako prezident Európskeho podporného centra Rímskeho klubu vo Winterthure (2013 – 2015) a výkonný riaditeľ Inštitútu OSN pre globálny index udržateľnosti v Ženeve a Vaduze (2015 – 2016).
Počas volebnej kampane si Georgescu získal v médiách povesť proruského kandidáta vďaka tvrdej kritike zblíženia Rumunska s NATO a poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. Rumunská Libertatea vymenovala Georgescove „šokujúce“ vyhlásenia a pripomenula, že Ukrajinu nazval „fiktívnym štátom“ a rozmiestnenie amerického systému protiraketovej obrany Aegis Ashore na rumunskej vojenskej základni v Deveselu „hanbou diplomacie“. Okrem toho Georgescu tvrdil, že Severoatlantická aliancia by nebránila žiadneho zo svojich členov, ak by na nich zaútočilo Rusko.
V televízii Realitatea v roku 2022 Georgescu tiež uviedol, že Rumunsko bude mať väčší prospech, ak si udrží lepšie vzťahy s Čínou a Ruskom. Zároveň nazval Vladimíra Putina vlastencom, hoci poprel akékoľvek väzby s Kremľom. „Vladimír Putin je muž, ktorý miluje svoju krajinu. Je to človek, ktorý z môjho pohľadu veľmi dobre pozná diplomatické aspekty, pozná ich a je obklopený dobrými profesionálmi,“ povedal Georgescu.
Georgescu je známy aj svojimi hodnoteniami aktivít rumunského diktátora maršala Iona Antonescua, ktorý vládol krajine v rokoch 1940-1944 – v januári 2022 Georgescu nazval tohto nacistického komplica a jeho stúpencov hrdinami, vďaka ktorým „žila národná história“. Generálna prokuratúra potom začala trestné konanie proti Georgescuovi a obvinila ho z chválenia páchateľov genocídy (odvtedy neexistujú žiadne verejné správy o pokroku v tomto vyšetrovaní; prípad sa zrejme nevyšetroval). Zároveň sa nakoniec zhoršili Georgescuove vzťahy s vedením AUR, vrátane jej súčasného lídra Georgea Simeona, ktorý tiež kandidoval v súčasných voľbách a skončil štvrtý so 14 % hlasov.
Na Západe bolo Georgescovo vedenie privítané so znepokojením. Costin Ciobanu, výskumník z Aarhuskej univerzity v Dánsku, pre Financial Times povedal, že výsledky prvého kola prezidentských volieb v republike sú „politickým zemetrasením“, pričom poznamenal, že nikto takýto výsledok neočakával. Guardian tiež označil výsledky prvého kola za „šokujúce“. Sergiu Miscoiu, profesor politológie na univerzite Babeșa-Bolyai (Rumunsko), nevylúčil zasahovanie Ruska do volebného procesu. „Na základe Georgescuovho postoja k Ukrajine a nezrovnalostí medzi prieskumami verejnej mienky a skutočnými výsledkami to nemôžeme vylúčiť,“ uviedol analytik.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov 25. novembra uviedol, že Kremeľ monitoruje priebeh prezidentských volieb v Rumunsku, ale odmietol robiť akékoľvek predpovede. „Zatiaľ dobre rozumieme súčasnému vedeniu Rumunska, ktoré k nám nie je priateľskou krajinou. A potom, samozrejme, budeme sledovať, ako sa bude vyvíjať volebný proces a kto bude víťazom,“ povedal Peskov.
Bývalý prezident Moldavska Igor Dodon v komentári k výsledkom prvého kola volieb v Rumunsku ich prirovnal k situácii vo svojej krajine. „V Rumunsku sa do popredia dostala myšlienka národného záujmu – suverenita, ochrana hospodárstva, tradícií a kresťanských hodnôt. To isté sa deje v Moldavskej republike. Prvý signál sme videli v prezidentských voľbách, keď v krajine vyhral kandidát nominovaný socialistami. A keď občania krajiny odmietli proeurópske referendum,“ napísal Dodon na sociálnych sieťach.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme