Poplach na Taiwane, Čína nasadzuje 90 lodí pravdepodobne na cvičenia
Stručný prehlaď článku:
- Poplach na Taiwane, Čína nasadzuje 90 lodí pravdepodobne na cvičenia: Čína zriadila sedem zón vyhradeného vzdušného priestoru a nasadila námorné flotily a člny pobrežnej stráže v rámci vojenských cvičení v širokom páse vôd v regióne.
- Taiwan zvýšil stupeň pohotovosti: Taiwan v pondelok zvýšil stupeň pohotovosti v reakcii na čínske vojenské aktivity.
- Rozsah nasadenia: Rozsah nasadenia čínskeho námorníctva a pobrežnej stráže bol väčší ako predchádzajúce dve veľké cvičenia okolo Taiwanu v tomto roku.
- Medzinárodné reakcie: Americký minister obrany Lloyd Austin vyjadril obavy z čínskych vojenských aktivít a zdôraznil potrebu zachovania slobody plavby a leteckej dopravy v regióne.
Poplach na Taiwane, Čína nasadzuje 90 lodí pravdepodobne na cvičenia
Tchaj-pej 9. decembra (TAUTERS) – Taiwan v pondelok zvýšil stupeň pohotovosti s tým, že Čína zriadila sedem zón vyhradeného vzdušného priestoru a nasadila námorné flotily a člny pobrežnej stráže v rámci toho, čo bezpečnostný zdroj opísal ako prvé vojenské cvičenia v širokom páse vôd regiónu.
Vysoký predstaviteľ taiwanskej bezpečnosti pre agentúru Reuters povedal, že Čína má v súčasnosti takmer 90 lodí námorníctva a pobrežnej stráže vo vodách blízko Taiwanu, južných japonských ostrovov a Východočínskeho a Juhočínskeho mora, z ktorých približne dve tretiny tvoria námorné plavidlá.
Pekinské ministerstvo obrany bezprostredne nereagovalo na žiadosť agentúry Reuters o komentár.
Očakáva sa, že Čína, ktorá tvrdí, že Taiwan je demokraticky riadený ako jej vlastné územie, spustí ďalšie kolo cvičení v reakcii na cestu taiwanského prezidenta Lai Ching-teho do Tichomoria, ktorá zahŕňala medzipristátia na Havaji a na americkom území Guam.
Čína zriadila sedem „dočasne vyhradených oblastí“ vzdušného priestoru na východ od svojich východných provincií Fujian a Zhejiang, uviedlo taiwanské ministerstvo obrany vo vyhlásení a dodalo, že tieto zóny platia od pondelka do stredy.
Takéto zóny sú dočasne vyhradené a pridelené konkrétnemu používateľovi počas stanoveného obdobia, hoci iné lety môžu prechádzať s povolením kontrolórov podľa medzinárodných pravidiel.
Biely dom vo Washingtone na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval.
Taiwanský bezpečnostný predstaviteľ pod podmienkou anonymity uviedol, že rozsah nasadenia čínskeho námorníctva a pobrežnej stráže bol väčší ako predchádzajúce dve veľké cvičenia okolo Taiwanu v tomto roku, ktoré boli nazvané „Spoločný meč 2024-A“ a „Spoločný meč 2024-B“.
„Prvýkrát sa zameriavajú na celý ostrovný reťazec,“ uviedol zdroj s odkazom na oblasť, ktorá sa tiahne od Japonska cez Taiwan, Filipíny až po Borneo, obklopujúc čínske pobrežné moria.
„Majú dosiahnuť totálne vojenské zastrašovanie umiestnením na kontrolu vnútornej časti ostrovného reťazca.“
Taiwanská armáda uviedla, že aktivovala svoje „cvičenia bojovej pripravenosti“ na strategických miestach a jej námorné a pobrežné strážne člny pozorne monitorujú čínske vojenské aktivity. „Akékoľvek jednostranné a iracionálne, provokatívne akcie by mohli vážne poškodiť mier a stabilitu v indicko-tichomorskom regióne a medzinárodné spoločenstvo to neprivíta,“ uviedlo taiwanské ministerstvo obrany.
„OBŤAŽOVANIE V ŠEDEJ ZÓNE“
Dôvod čínskych vyhradených zón vzdušného priestoru je stále nejasný, uviedol Wang Ting-yu, vysokopostavený zákonodarca taiwanskej vládnucej Demokratickej pokrokovej strany.
„Je pravdepodobné, že budú viesť vojenské aktivity, alebo je to len falošný poplach, ktorý má vyvinúť politický tlak,“ povedal Wang, ktorý vedie parlamentný výbor pre obranu a zahraničné veci.
Taiwanská pobrežná stráž v samostatnom vyhlásení uviedla, že sedem lodí čínskej pobrežnej stráže vykonáva proti ostrovu „obťažovanie v šedej zóne“ od začiatku dňa.
Čína nemá právo vykonávať žiadne zásahy alebo opatrenia na presadzovanie práva v taiwanských vodách a Tchaj-pej má právo prijať potrebné opatrenia v reakcii na to, uviedla pobrežná stráž.
Tchaj-pej tvrdí, že Čína používa taktiku „šedej zóny“, ktorá sa zastaví pred skutočným bojom, aby otestovala a vynárala taiwanské sily, vrátane každodenných misií letectva a námorníctva okolo ostrova a pravidelných hliadok pobrežnej stráže.
Peking nenávidí Laia ako „separatistu“ a odmietol jeho opakované výzvy na rozhovory. Lai a jeho vláda odmietajú nároky Pekingu na suverenitu a tvrdia, že o svojej budúcnosti môžu rozhodovať iba obyvatelia Taiwanu.
Čínske rinčanie šabľou okolo Taiwanu, ako aj v spornom Juhočínskom mori, vyvolalo obavy z možného konfliktu.
Americký minister obrany Lloyd Austin v pondelok v rozhovore s americkými námorníkmi na námornej základni Jokosuka v Japonsku povedal, že Čína je jedinou krajinou na svete, ktorá má zámer a čoraz viac schopnosť zmeniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách.
„A tak chceme, aby tento región, táto oblasť zostala otvorená slobode plavby a schopnosti lietať na oblohe a medzinárodných leteckých cestách, kedykoľvek budeme chcieť,“ dodal.
Zdroj: Reuters
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme