NYT: Moody’s znížila rating Francúzska s odvolaním sa na politické nepokoje

Moody's znížila rating Francúzska s odvolaním sa na politické nepokoje
- Moody’s znížila rating Francúzska s odvolaním sa na politické nepokoje: Ratingová agentúra Moody’s znížila úverový rating Francúzska na Aa3, čo je o tri úrovne nižšie ako najvyšší rating. Toto rozhodnutie odráža pochybnosti o schopnosti novej vlády napraviť zhoršujúcu sa finančnú situáciu krajiny.
- Politické nepokoje: Francúzska vláda čelí politickým nepokojom, ktoré viedli k vymenovaniu nového premiéra, Françoisa Bayroua, ktorý je už štvrtým premiérom v tomto roku. Predchádzajúci premiér Michel Barnier bol zosadený kvôli svojim plánom na obmedzenie francúzskych financií.
- Ekonomické výzvy: Francúzsko zápasí s vysokým deficitom, ktorý vzrástol na 6,1 % ekonomického výkonu, čo je dvojnásobok priemeru eurozóny. Štátny dlh je viac ako 3,2 bilióna eur, čo je viac ako 112 % hrubého domáceho produktu krajiny.
- Úrokové náklady: Splátky úrokov z dlhu Francúzska sú tento rok približne 60 miliárd eur, čo je viac ako francúzsky vojenský rozpočet. Moody’s varovala, že úverové potreby krajiny budú naďalej rásť.
NYT: Moody’s znížila úverový rating Francúzska s odvolaním sa na politické nepokoje
Akcia, ktorá vyvinie tlak na náklady na pôžičky krajiny, odráža pochybnosti, že nová vláda môže napraviť zhoršujúcu sa finančnú situáciu.
Ratingová agentúra Moody’s v prekvapivom oznámení znížila rating dlhu Francúzska v sobotu ráno, niekoľko hodín po tom, čo prezident Emmanuel Macron vymenoval nového premiéra v snahe stabilizovať vládu, ktorou otriasli mesiace politických nepokojov.
Rozhodnutie agentúry Moody’s, ktoré znížilo hodnotenie štátneho dlhu Francúzska na rating Aa3, o tri úrovne nižšie ako najvyšší rating, vyvolá tlak na náklady na pôžičky krajiny. Odráža pochybnosti, že nová vláda môže napraviť zhoršujúcu sa fiškálnu situáciu, ktorá urobila z Francúzska jednu z najproblémovejších krajín v Európe.
Macron v piatok vybral Françoisa Bayroua, dlhoročného centristického politika, za svojho štvrtého premiéra v tomto roku. Bayrouov predchodca Michel Barnier bol niekoľko dní predtým zosadený krajne pravicovými a ľavicovými zákonodarcami kvôli jeho plánom obmedziť francúzske financie rozpočtom, ktorý zahŕňal 60 miliárd eur (63 miliárd dolárov) na škrty vo výdavkoch a zvyšovanie daní.
Kolaps vlády nahromadil novú záťaž na slabú francúzsku ekonomiku a zanechal krajinu bez fungujúceho rozpočtu. Pán Bayrou má teraz naliehavú úlohu dokončiť provizórne opatrenie, aby sa vyhol potenciálnemu odstaveniu vlády pred novým rokom.
Okrem toho musí tiež navrhnúť nový návrh zákona o rozpočte na rok 2025 a pokúsiť sa uspieť tam, kde pán Barnier zlyhal – pretlačením ho cez hlboko rozdelený parlament v čase, keď sa investori čoraz viac obávajú o úverovú bonitu Francúzska. Ratingové agentúry Standard & Poor’s a Fitch tiež znížili rating dlhu Francúzska.
Málokto očakáva, že pán Bayrou, jeden z hlavných spojencov pána Macrona, stabilizuje búrlivú francúzsku politiku. Moody’s uviedla, že vidí „veľmi nízku pravdepodobnosť, že budúca vláda udržateľne zníži veľkosť fiškálnych deficitov po budúcom roku“. Situácia zvyšuje riziko toho, čo ratingová agentúra opísala ako „negatívnu spätnú väzbu medzi vyššími deficitmi, vyšším dlhovým zaťažením a vyššími nákladmi na financovanie“.
Francúzsko, ktorý je základným kameňom európskej menovej únie eura, zápasí s dedičstvom nespútaných vládnych výdavkov pod vedením pána Macrona od výluk spôsobených pandémiou koronavírusu.
Deficit vzrástol na 6,1 percenta ekonomického výkonu, čo je dvojnásobok priemeru eurozóny. Štátny dlh je viac ako 3,2 bilióna eur, čo je viac ako 112 percent hrubého domáceho produktu krajiny a viac ako dvojnásobok toho, čo povoľujú pravidlá menovej únie eura.
Splátky úrokov z dlhu sú tento rok približne 60 miliárd eur, čo je viac ako francúzsky vojenský rozpočet, a agentúra Moody’s varovala, že úverové potreby krajiny budú naďalej rásť. V piatok výnos francúzskeho 10-ročného dlhopisu, ktorý je mierou nákladov na pôžičky, vyskočil na druhú najvyššiu úroveň v eurozóne po Taliansku.
Zápasenie o akýchkoľvek úsporách sa stalo politickým mínovým poľom kvôli novému zloženiu francúzskeho parlamentu po tom, čo Macron v lete usporiadal predčasné voľby ako súčasť hazardu, ktorý má pomôcť odvrátiť vzostup krajnej pravice. Voliči zaviedli parlament, ktorý bol radikálne rozdelený medzi politické frakcie, čo sa ukázalo ako destabilizujúce.
„Nikto nevie viac ako ja, aká ťažká je situácia,“ povedal pán Bayrou v piatok. Deficit a dlh sú podľa neho otázky, ktoré „predstavujú morálny problém, nielen finančný problém“.
Moody’s zmenila svoj výhľad francúzskeho dlhu na stabilný z negatívneho, ale varovala, že „bezprecedentná politická situácia testuje inštitucionálne nastavenie krajiny“.
Ratingová agentúra uviedla, že by mohla ďalej znížiť svoje hodnotenie Francúzska, „ak by súčasná patová situácia pretrvávala“.

Zdroj: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme