18. apríla 2025

NYT: Trump sa vyhráža EÚ clami za nedostatočné nákupy energie z USA

trump vyh

NYT: Trump sa vyhráža EÚ clami za nedostatočné nákupy energie z USA

Zdielajte....

NYT: Trump sa vyhráža EÚ clami za nedostatočné nákupy energie z USA. Donald Trump varoval Európsku úniu pred zavedením trvalých ciel, ak nezvýši nákupy ropy a plynu zo Spojených štátov. Trump zdôraznil, že ak EÚ nevyrovná obchodný deficit so Spojenými štátmi, budú uložené povinnosti. Odborníci nevylúčili obchodnú vojnu medzi EÚ a USA. Európska komisia vyjadrila znepokojenie nad Trumpovými plánmi a niektoré európske spoločnosti už zvýšili zásoby tovaru v USA kvôli obavám z novej protekcionistickej politiky. Tento krok by mohol zvýšiť napätie v transatlantických vzťahoch a mať významný vplyv na medzinárodné trhy a obchodné vzťahy.

Trump sa vyhráža EÚ clami za nedostatočné nákupy energie z USA

Donald Trump varoval Európsku úniu pred zavedením trvalých ciel, ak Európa nezvýši nákupy ropy a plynu zo Spojených štátov, aby uzavrela deficit v obchodných vzťahoch.

Washington zavedie clá, ak Európska únia nezvýši nákupy ropy a plynu zo Spojených štátov, uviedol novozvolený prezident Donald Trump na sociálnej sieti Truth Social.

„Povedal som Európskej únii, že musia vyrovnať svoj obrovský deficit vo vzťahoch so Spojenými štátmi prostredníctvom rozsiahlych nákupov našej ropy a plynu,“ napísal.

Trump zdôraznil, že „inak budú uložené povinnosti“.

Novozvolený prezident predtým lamentoval nad obchodným deficitom s EÚ vo výške 300 miliárd dolárov a pohrozil zavedením nových 10 až 20% ciel na všetok dovoz. Odborníci publikácie nevylúčili obchodnú vojnu medzi EÚ a Spojenými štátmi. Už počas prvého funkčného obdobia republikánov bola Európska únia prekvapená protekcionistickými opatreniami, ktoré oznámil Trump.

Európska komisia tiež vyjadrila znepokojenie nad Trumpovým prísľubom uvaliť clá na všetky dovozy z USA v hodnote 3 biliónov dolárov; Európske autá, lieky a ďalšie výrobky v hodnote 575 miliárd dolárov budú napadnuté.

Bývalý americký veľvyslanec pri EÚ Anthony Gardner povedal, že „Trump nikdy nemal väčší záujem o uznanie EÚ ako rovnocenného partnera“.

Trump zdôraznil, že bez týchto nákupov by EÚ podliehala neustálym clám. Svoje vyhlásenie urobil na sociálnej sieti Truth Social a dodal, že táto požiadavka je dôležitou súčasťou jeho hospodárskej politiky.

Odborníci poznamenávajú, že takáto politika by mohla zvýšiť napätie v transatlantických vzťahoch, najmä vzhľadom na súčasné energetické problémy v Európe. Tento krok bude mať významný vplyv na medzinárodné trhy a obchodné vzťahy.

Európske spoločnosti už zvýšili zásoby tovaru v skladoch v Spojených štátoch kvôli obavám z novej protekcionistickej politiky a zvýšenia ciel na výrobky z Európskej únie pred Trumpovou inauguráciou.

Kanadský premiér Justin Trudeau medzitým prisľúbil, že zareaguje na možné zavedenie ciel vo výške 25 % na kanadský tovar, pričom poukázal na ich ničivý vplyv na ekonomiku krajiny, a japonský poradca pre národnú bezpečnosť Akihisa Nagashima uviedol, že Japonsko by sa malo pripraviť na možné clá, ktoré Donald Trump plánuje uvaliť na Čínu, Kanadu a Mexiko.


NYT: Hrozby novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa o clách na spojencov aj protivníkov znepokojili spoločnosti a vlády v celej Európe

Hrozby novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa o clách na spojencov aj protivníkov znepokojili spoločnosti a vlády v celej Európe, čo spustilo boj o to, čoho sa obávajú, že by mohla byť transatlantická obchodná vojna.

Ich rodiace sa plány, vrátane prísne stráženého úsilia na najvyšších úrovniach Európskej komisie, sa zdajú byť aktívnejšie ako pri prvom nástupe Trumpa do úradu. Akýkoľvek pokus o vytvorenie jednotného frontu v oblasti obchodu by však mohol byť brzdený sklerotickou politikou vo veľkej časti Európy.

Francúzska a nemecká vláda sa tento mesiac zrútili. Rakúsko a Belgicko sa dlho po posledných voľbách snažia vytvoriť vládnu koalíciu.

A neobjavil sa žiadny jasný konsenzus o tom, ako reagovať na čokoľvek, čo by pán Trump mohol mať v zásobe. Už teraz sa objavujú rozpory medzi predstaviteľmi, ktorí uprednostňujú stratégiu odvety, ak sa pokúsi uvaliť nové dane na európsky vývoz, a tými, ktorí uprednostňujú vyjednávanie.

príspevku na Truth Social v piatok ráno Trump uviedol, že „povedal Európskej únii, že musia vyrovnať svoj obrovský deficit so Spojenými štátmi rozsiahlym nákupom našej ropy a plynu. V opačnom prípade sú to TARIFY!!“

Ekonómovia varujú, že obchodné vojny vo všeobecnosti poškodzujú všetky zúčastnené strany, upchávajú výmenu tovarov a služieb a znižujú hospodársky rast. Slabosť európskej ekonomiky od začiatku pandémie – a politické nepokoje – by ju však mohli urobiť obzvlášť zraniteľnou voči škodám v súčasnosti.

V tohtoročnej prezidentskej kampani Trump povedal, že uvalí novú daň vo výške 10 alebo 20 percent na všetok dovoz do Spojených štátov bez ohľadu na jeho pôvod. Spolu s vágnymi hrozbami, že sa v piatok zamerá na Európu, vydal od svojho zvolenia aj priame varovania pre Mexiko, Kanadu, Čínu a niekoľko krajín rozvíjajúcich sa trhov.

Akékoľvek takéto clá by ohrozili to, čo je v skutočnosti najväčší obchodný vzťah pre Spojené štáty aj Európsku úniu, ktoré v roku 2023 obchodovali s tovarom a službami v hodnote viac ako 1,5 bilióna dolárov. Minulý rok mali Spojené štáty obchodný deficit s Európou, dovážali z krajín o niečo viac, ako do nich vyvážali. Európa je už teraz jedným z najväčších odberateľov skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov, ktoré sú najväčším svetovým dodávateľom.

Počas prvej Trumpovej administratívy Trump uvalil clá na oceľ a hliník z európskych krajín a zaviazal sa znížiť obchodný deficit. Namiesto toho sa rozdiel zväčšil.

Keďže Trump sa vyhráža novými clami po celom svete, vedúci pracovníci a politickí lídri v celej Európe sa tiež obávajú, že absorbujú následné otrasy akejkoľvek eskalácie obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou. Tie by mohli odkloniť vlnu nízkonákladového vývozu z amerických obchodov do tých v Európe.

Úradníci v Bruseli a národných parlamentoch začínajú diskutovať o možnej odvete alebo alternatívnych stratégiách, ktoré nezahŕňajú zdanenie Američanov.

Počiatočné úsilie v rámci Európskej komisie, administratívnej zložky Európskej únie, zahŕňa analýzy toho, aký vplyv by mali určité clá na rôzne európske krajiny a sektory, podľa vysokopostaveného európskeho diplomata, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity vzhľadom na politickú citlivosť rozhovoru. Skupina diskutuje o tom, na aké americké produkty sa môžu potenciálne zamerať clá ako odveta.

Diskusie sú však predbežné, rovnako ako podobné prípravy v Berlíne a inde. Je to najmä preto, že obchodné plány pána Trumpa zostávajú nepriehľadné.

Obchodní predstavitelia Európskej komisie nekomunikovali s členskými štátmi o možnej reakcii, čiastočne zo strachu, že chcú aktívne uvaliť clá na Ameriku, uviedli traja európski diplomati, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity.

Jednou z teórií je, že Európska komisia by mohla konať tak, ako to urobila počas prvej Trumpovej administratívy v roku 2018, keď zaviedla odvetné clá na tovar v hodnote 3,2 miliardy dolárov vyrobený spoločnosťami v oblastiach, kde mal pán Trump silnú podporu. To zahŕňalo clá na motocykle Harley-Davidson so sídlom vo Wisconsine a na ďalšie produkty vrátane bourbonu, hracích kariet a pomarančového džúsu.

Ignacio García Bercero, bývalý obchodný riaditeľ Európskej komisie, uviedol, že úradníci by mali ponúknuť zvýšenie dovozu zo Spojených štátov, najmä v oblasti energetiky a obrany, ako súčasť rokovaní s Trumpom, aby sa vyhli clám. Európska únia musí byť zároveň pripravená zaviesť odvetné clá.

„Akákoľvek stratégia musí zahŕňať oba prvky,“ povedal pán García Bercero, spolupracovník výskumnej firmy Bruegel v Bruseli. „Inak by sme neboli dôveryhodní pri rokovaniach.“

Európski predstavitelia už predložili plán na zvýšenie dovozu zo Spojených štátov, vrátane skvapalneného zemného plynu, aby upokojili Trumpa. Christine Lagardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky, navrhla podobný krok koncom novembra a varovala pred odvetnými clami.

Ďalšou myšlienkou je apelovať priamo na Trumpov najvyšší tím o tom, ako majú európske spoločnosti americké továrne a vysvetliť, ako by ich akékoľvek clá mohli prinútiť zmenšiť svoju pracovnú silu v USA, uviedli dvaja európski diplomati hovoriaci pod podmienkou anonymity vzhľadom na citlivosť témy. Hoci nemeckí predstavitelia a podnikatelia vyskúšali tento prístup počas prvej Trumpovej administratívy, urobil len veľmi málo pre ich ochranu pred jeho clámi.

Európske spoločnosti už zvažujú, či presunúť výrobu alebo časti svojho dodávateľského reťazca, a zároveň naliehajú na kontinentálnu reakciu na naštartovanie svojej konkurencieschopnosti.

Patrick Martin, prezident Medef, najväčšej francúzskej obchodnej skupiny, uviedol, že francúzski vývozcovia hľadajú spôsoby, ako sa chrániť pred vyššími clami, ktoré by mohli sťažiť konkurenciu v Amerike alebo s čínskymi konkurentmi.

„Očividne nie sme ľahostajní k oznámeniam Donalda Trumpa a jeho tímu,“ povedal. „Európa sa nesmie skloniť, ale presadiť svoju moc a schopnosti.“

Martin uviedol, že reakcia francúzskych spoločností na clá sa bude líšiť v závislosti od ich odvetvia a veľkosti. Tridsaťosem zo 40 najväčších francúzskych spoločností má výrobné závody v Mexiku aj v Spojených štátoch, vrátane výrobcov automobilov ako Stellantis a Renault-Nissan, kozmetického giganta L’Oréal a potravinárskej skupiny Danone. Niektorí by sa mohli pokúsiť presunúť výrobu do Spojených štátov, čo by bolo v súlade s Trumpovým deklarovaným cieľom ciel pre clá.

Francúzska spoločnosť Airbus, najväčší výrobca komerčných lietadiel, ktorá má závod v Južnej Karolíne a spolupracuje s dodávateľmi v Mexiku, minulý mesiac uviedla, že všetky nové tarifné náklady prenesie na svojich zákazníkov leteckých spoločností.

Iní vo Francúzsku, ako napríklad výrobcovia burgundského vína, nemôžu presunúť výrobu do Spojených štátov a budú znášať bremeno akýchkoľvek ciel, povedal Martin.

Christian Diemer, vysoký predstaviteľ nemeckej obchodnej skupiny BDI, ktorý vlastní firmu vyrábajúcu špeciálne skrutky v Ohiu a v Európe, povedal, že ho viac znepokojujú americké clá na Čínu. Ak by americké clá posunuli novú vlnu čínskych výrobkov do Európy, ešte viac by to poškodilo európske spoločnosti, ktoré už teraz zápasia s cenami energií, ktoré sú dvakrát alebo trikrát vyššie ako v Spojených štátoch.

Niektorí vedúci pracovníci vsádzajú na to, že silný americký dolár by kompenzoval vplyv ciel na európsky tovar. Keď je hodnota dolára v porovnaní s inými menami vysoká, Američania sú schopní nakupovať ľahšie dovážaný tovar, ktorý sa v skutočnosti stáva lacnejším.

Iní dúfajú, že ak pán Trump zavedie clá, môžu byť schopní vyjednať výnimky.

Podnikateľské skupiny väčšinou varujú svojich členov, aby sa pripravili na to, čo by mohlo byť pred nami.

„Spoločnosti musia byť proaktívne a prejsť rôznymi scenármi pre svoje podnikateľské plánovanie – teraz,“ nedávno povedala svojim členom Obchodná a priemyselná komora pre Mníchov a Horné Bavorsko v Nemecku.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading