23. decembra 2024

Najväčší predajca LNG do EU zruší dovoz pokaľ EU byrokrati nedostanú rozum

Saad_Sherida_Al_Kaabi_QatarEnergy

Katarský minister energetiky Saad al-Kaabi: "Ak prídem o 5 percent svojich generovaných príjmov tým, že pôjdem do Európy, do Európy nepôjdem"

Zdielajte....

Stručný prehlaď článku:

  1. Najväčší predajca LNG do EU zruší dovoz pokaľ EU byrokrati nedostanú rozum. Katar je jedným z najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG) a stáva sa čoraz dôležitejším dodávateľom plynu do Európy.
  2. Nová legislatíva EÚ vyžaduje, aby krajiny EÚ zaviedli právomoci ukladať pokuty za nedodržanie hornej hranice najmenej 5 percent ročných globálnych príjmov spoločnosti.
  3. Katarský minister energetiky Saad al-Kaabi varoval, že Katar prestane vyvážať svoj skvapalnený zemný plyn do EÚ, ak budú uvalené sankcie za nedodržiavanie pravidiel.
  4. EÚ prijala pravidlá náležitej starostlivosti podnikov v máji tohto roku ako súčasť širšieho súboru požiadaviek na podávanie správ zameraných na dosiahnutie nulových emisií do roku 2050.

Najväčší predajca LNG do EU zruší dovoz pokaľ EU byrokrati nedostanú rozum

Katar pohrozil, že zastaví dôležité dodávky plynu do EÚ, ak členské štáty prísne presadia novú legislatívu, ktorá bude penalizovať spoločnosti, ktoré nespĺňajú stanovené kritériá emisií uhlíka, ľudských a pracovných práv.

Katarský minister energetiky Saad al-Kaabi varoval, že Katar prestane vyvážať svoj skvapalnený zemný plyn do EÚ, ak budú uvalené sankcie za nedodržiavanie pravidiel v rozsahu uvedenom v smernici o náležitej starostlivosti spoločností. Táto legislatíva vyžaduje, aby krajiny EÚ zaviedli právomoci ukladať pokuty za nedodržanie hornej hranice najmenej 5 percent ročných globálnych príjmov spoločnosti. Kaabi zdôraznil, že straty takéhoto rozsahu by boli pre Katar neprijateľné.

EÚ prijala pravidlá náležitej starostlivosti podnikov v máji tohto roku ako súčasť širšieho súboru požiadaviek na podávanie správ zameraných na dosiahnutie nulových emisií do roku 2050. Smernica však vyvolala rozsiahly odpor spoločností v rámci EÚ aj mimo nej, ktoré sa sťažovali, že pravidlá sú príliš zaťažujúce a stavajú ich do konkurenčnej nevýhody.

Cefic, orgán chemického priemyslu, uviedol, že pravidlá náležitej starostlivosti vytvoria značné riziká súdnych sporov a mali by sa dôkladne posúdiť s cieľom identifikovať a riešiť oblasti na zjednodušenie a zníženie zaťaženia.

Katar je jedným z najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG) a jeho význam ako dodávateľa plynu do Európy sa zvýšil v dôsledku turbulencií na energetických trhoch vyvolaných ruskou inváziou na Ukrajinu. Európske štáty sa snažia znížiť svoju závislosť od ruského plynu, a preto QatarEnergy podpísala dlhodobé dohody o dodávkach LNG do krajín ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Holandsko

Katarský minister energetiky Saad al-Kaabi varoval, že legislatíva, ktorá má nadobudnúť účinnosť od roku 2027, by bola nefunkčná pre spoločnosti ako QatarEnergy. Podľa neho by to vyžadovalo, aby spoločnosť vykonala náležitú starostlivosť o pracovné postupy všetkých dodávateľov skupiny s globálnym dodávateľským reťazcom, čo by bolo veľmi náročné.

Saad al-Kaabi uviedol, že by bolo nemožné, aby sa výrobca energie ako QatarEnergy zosúladil s cieľom EÚ v oblasti čistej nuly kvôli množstvu uhľovodíkov, ktoré produkuje. Smernica EÚ zahŕňa povinnosť veľkých spoločností prijať plán transformácie na zmiernenie zmeny klímy v súlade s cieľom Parížskej dohody dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu, ako aj priebežné ciele podľa európskeho právneho predpisu v oblasti klímy.

Kaabi ďalej uviedol, že legislatíva ovplyvní všetok katarský vývoz do Európy, vrátane hnojív a petrochemikálií, a mohla by ovplyvniť aj investičné rozhodnutia Katarského investičného úradu, štátneho investičného fondu.

Kaabi tiež povedal, že QatarEnergy neporuší svoje zmluvy o LNG, ale bude hľadať právne cesty, ak bude čeliť vysokým sankciám. Vyjadril sa, že nebude akceptovať, aby boli potrestaní, a že prestane posielať plyn do Európy, ak budú sankcie príliš vysoké.

Naznačil však, že by mohol existovať priestor na kompromis, ak by sa sankcie zameriavali len na príjmy generované v Európe, a nie na celkové globálne príjmy. Ak by pokuta bola 5 percent príjmov zo zmluvy predávanej do Európy, bol by ochotný to posúdiť, ale pokuta z celkových generovaných príjmov by nedávala zmysel.

Odkaz na zdroj: Financial Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading