Saudská Arábia varovala Nemecko pred mužom z Magdeburgu
Stručný prehlaď článku:
- Saudská Arábia varovala Nemecko pred mužom z Magdeburgu. Saudská Arábia opakovane varovala Nemecko pred mužom, ktorý vykonal útok na vianočný trh v Magdeburgu, pri ktorom zahynulo päť ľudí a desiatky utrpeli zranenia.
- Podozrivý útočník, Taleb al-Abdulmohsen, je saudský disident, ktorý sa verejne zriekol islamu a kritizoval moslimskú imigráciu do Európy.
- Al-Abdulmohsen bol zatknutý na mieste činu a opísaný ako 50-ročný lekár zo Saudskej Arábie, ktorý pracoval ako psychiater v Nemecku.
- Útok zatemnil náladu v krajine, ktorá už aj tak zápasí s hospodárskym prepadom a politickou neistotou po páde koaličnej vlády kancelára Olafa Scholza.
- Al-Abdulmohsen bol aktivista, ktorý pomáhal odporcom režimu v Rijáde, najmä ženám, utiecť z krajiny a požiadať o azyl v Európe.
- V posledných mesiacoch sa stal nepriateľskejším voči Nemecku a kritizoval jeho prísne zákony o nenávistných prejavoch.
Saudská Arábia varovala Nemecko pred mužom z Magdeburgu
Saudské úrady opakovane varovali Nemecko pred mužom, ktorý vykonal piatkový útok na vianočný trh vo východonemeckom meste Magdeburg, pri ktorom zahynulo päť mŕtvych a desiatky zranených.
Rijád varoval nemecké úrady, že podozrivý útočník Taleb al-Abdulmohsen, saudský disident, ktorý sa označil za bývalého moslima, sa na sociálnych sieťach chválil, že „v Nemecku sa stane niečo veľké“. Nie je jasné, či polícia niekedy konala na základe varovaní.
Mnohé príspevky Al-Abdulmohsena na sociálnej sieti X ho odhaľujú ako ostrého kritika islamu, ktorý sa ohradzoval proti moslimskej imigrácii do Európy a v posledných mesiacoch prejavoval rastúce nepriateľstvo voči nemeckým úradom, ktoré obvinil zo snahy o cenzúru.
Päť ľudí zahynulo a viac ako 200 utrpelo zranenia v piatok večer, keď muž narazil do vianočných trhov v Magdeburgu. Al-Abdulmohsen, podozrivý útočník, bol zatknutý na mieste činu. Úrady ho opísali ako 50-ročného lekára zo Saudskej Arábie, ktorý prišiel do Nemecka v roku 2006 a pracoval ako psychiater v Bernburgu, južne od Magdeburgu.
Útok zatemnil náladu v krajine, ktorá už aj tak zápasí s hlbokým hospodárskym prepadom a fázou politickej neistoty po páde neistej koaličnej vlády kancelára Olafa Scholza v novembri.
Stalo sa tak takmer osem rokov po tom, čo militant Islamského štátu narazil nákladným autom do vianočného trhu v Berlíne, pričom zabil 12 a zranil 49 ľudí pri jednom z najhorších teroristických útokov v histórii Nemecka.
Scholz navštívil Magdeburg v sobotu, označil incident za „hrozný čin“ a sľúbil, že pri vyšetrovaní zločinu „nezostane kameň na kameni“.
Al-Abdulmohsen bol aktivista, ktorý sa verejne zriekol islamu po odchode zo Saudskej Arábie a vytvoril webovú stránku, aby pomohol odporcom režimu v Rijáde, najmä ženám, utiecť z krajiny a požiadať o azyl v Európe.
Jeho rozhovory a príspevky na sociálnych sieťach ho odhaľujú ako militantného kritika islamu, ktorý pestuje sympatie k Alternatíve pre Nemecko (AfD), krajne pravicovej strane, ktorá sa ostro stavia proti moslimskej imigrácii.
V posledných mesiacoch sa stal čoraz nepriateľskejším voči Nemecku a kritizoval jeho prísne zákony o nenávistných prejavoch, ktoré zakazujú podnecovanie proti určitým náboženským alebo etnickým skupinám.
V roku 2019 poskytol nemeckým novinám rozsiahle rozhovory o svojom aktivizme, pričom sa pre Frankfurter Allgemeine Zeitung označil za „najagresívnejšieho kritika islamu v histórii“. „Ak mi neveríte, opýtajte sa Arabov,“ povedal.
„Po 25 rokoch v tomto biznise si myslíte, že vás už nič nemôže prekvapiť,“ napísal Peter Neumann, expert na terorizmus na King’s College v Londýne. „Ale 50-ročný bývalý saudský moslim, ktorý žije vo východnom Nemecku, miluje AfD a chce potrestať Nemecko za jeho toleranciu voči islamistom – to naozaj nebolo na mojom radare.“
V jednom z rozhovorov v roku 2019 povedal, že sa v roku 1997 „odtrhol“ od islamu.
„Život v Saudskej Arábii som považoval za utrpenie, musíte predstierať, že ste moslim a dodržiavať všetky rituály,“ povedal. „Vedel som, že už nemôžem žiť v strachu a keď som si uvedomil, že aj anonymný aktivizmus by ohrozil môj život ako saudskej bývalej moslimky, požiadal som o azyl.“
V druhom povedal, že napísal príspevky kritizujúce islam na internetovom fóre, ktoré viedol uväznený aktivista Raif Badawi a následne sa mu vyhrážali smrťou.
„Chceli ma ‚zabiť‘, ak by som sa niekedy vrátil do Saudskej Arábie,“ povedal. „Nemalo by zmysel vystavovať sa riziku, že sa budem musieť vrátiť a potom byť zabitý.“
V posledných mesiacoch sa zdalo, že sa vzdialil od aktivizmu a prešiel na kritizovanie nemeckých úradov, pričom šíril konšpiračné teórie, ktoré sa častejšie spájajú s nacionalistickou pravicou. V niektorých príspevkoch tvrdil, že bol cenzurovaný a prenasledovaný nemeckými úradmi.
V novembrovom príspevku na X, v ktorom stanovil „požiadavky saudskej liberálnej opozície“, vyzval Nemecko, aby „chránilo svoje hranice pred nelegálnou imigráciou“.
„Je zrejmé, že nemecká politika otvorených hraníc bola plánom bývalej kancelárky Angely Merkelovej na islamizáciu Európy,“ napísal. Požadoval tiež, aby Nemecko zrušilo časti svojho trestného zákonníka, o ktorých tvrdí, že „obmedzujú… slobodu prejavu“ tým, že „urážanie alebo znevažovanie náboženských doktrín alebo praktík považuje za urážku [sic]“.
Jeho profil X obsahuje guľomet a tvrdí, že „Nemecko prenasleduje saudské žiadateľky o azyl v Nemecku aj mimo neho, aby im zničilo životy“.
V rozhovore začiatkom tohto mesiaca na protiislamskom blogu obvinil nemecké úrady z uskutočňovania tajnej operácie na prenasledovanie bývalých saudských moslimov a zároveň udeľovali azyl sýrskym džihádistom.
V posledných mesiacoch jeho správy nadobudli čoraz hrozivejší tón. „Uisťujem vás: ak chce Nemecko vojnu, budeme ju mať,“ napísal na X v auguste. “ Ak nás chce Nemecko zabiť, zmasakrujeme ich, zomrieme alebo pôjdeme s hrdosťou do väzenia.“
Zdroj: Financial Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme