NYT: Organizované rabovanie vrhá Gazu hlbšie do chaosu

Nákladné autá s humanitárnou pomocou vstupujúce do Gazy cez hraničný priechod Rafah sa stali ľahkou korisťou pre organizované gangy.Úver...Said Khatib/Agence France-Presse — Getty Images
Organizované rabovanie vrhá Gazu hlbšie do chaosu. Situácia v Gaze, kde organizované gangy využívajú mocenské vákuum po izraelskej invázii a rabujú humanitárnu pomoc určenú pre palestínskych obyvateľov. Izraelské bombardovanie a invázia do Gazy v reakcii na útok vedený Hamasom v októbri minulého roka spôsobili humanitárnu krízu, pričom zahynulo viac ako 45 000 ľudí. Humanitárne skupiny sa obávajú dodávať pomoc kvôli riziku rabovania, čo vedie k nedostatku potravín a iných základných potrieb. Organizácia Spojených národov a ďalšie humanitárne organizácie obvinili Izrael z ignorovania problému a umožňovania rabovačom konať beztrestne.
Organizované rabovanie vrhá Gazu hlbšie do chaosu
Gangy vypĺňajú mocenské vákuum, ktoré zanechal Izrael v niektorých častiach južnej Gazy, a unášajú zúfalo potrebnú pomoc pre palestínskych obyvateľov.
Hazem Isleem, palestínsky vodič kamiónu, prechádzal minulý mesiac ruinami južnej Gazy s nákladným autom s pomocou, keď ozbrojení rabovači prepadli jeho konvoj.
Jeden zo strelcov sa vlámal do jeho nákladného auta a prinútil ho odviezť sa na neďaleké pole a vyložiť tisíce libier múky určenej pre hladných Palestínčanov. Do nasledujúceho rána gang odobral prakticky všetky zásoby z konvoja asi 100 nákladných áut s pomocou od OSN, čo by stačilo na nakŕmenie desiatok tisíc ľudí, čo OSN opísala ako jednu z najhorších takýchto epizód vojny.
„Bolo to desivé,“ povedal 47-ročný pán Isleem, ktorého rabovači držali 13 hodín, kým drancovali múku. „Ale najhoršie na tom bolo, že sme neboli schopní doručiť jedlo ľuďom.“
Izraelské bombardovanie a invázia do Gazy v reakcii na útok vedený Hamasom zo 7. októbra minulého roka rozpútala v enkláve humanitárnu krízu, pričom podľa miestnych zdravotníckych predstaviteľov, ktorí nerozlišujú medzi civilistami a bojovníkmi, zahynulo viac ako 45.000 ľudí. Hlad je rozšírený a Izrael zaviedol obmedzenia na vstup pomoci do Gazy a zablokoval pohyb nákladných áut s humanitárnou pomocou medzi severom a juhom.
Hoci bol Hamas porazený na väčšine územia, Izrael nevytvoril alternatívnu vládu. V niektorých častiach južnej Gazy ozbrojené gangy vyplnili vzniknuté mocenské vákuum, takže humanitárne skupiny nie sú ochotné riskovať dodávky dodávok.
Agentúra OSN pre palestínskych utečencov UNRWA tento mesiac uviedla, že už nebude dodávať pomoc cez Kerem Šalom, hlavný hraničný priechod medzi Izraelom a južnou Gazou, z dôvodu zrútenia práva a poriadku.
Na priechode sa hromadia stovky nákladných áut s pomocou, čiastočne preto, že humanitárne skupiny sa obávajú, že budú vyrabované.
To, čo sa začalo ako menšie pokusy o zmocnenie sa pomoci začiatkom roka – často hladnými obyvateľmi Gazy – sa teraz stalo „systematickým, taktickým, ozbrojeným rabovaním zločineckých syndikátov“ organizovanými skupinami, povedal Georgios Petropoulos, vysoký predstaviteľ OSN so sídlom v meste Rafah na juhu krajiny. „Toto je len krádež,“ povedal.
Tento článok je založený na viac ako 20 rozhovoroch s izraelskými predstaviteľmi a predstaviteľmi OSN, humanitárnymi pracovníkmi, obyvateľmi Gazy a palestínskymi podnikateľmi. New York Times tiež preskúmali interné správy OSN, v ktorých predstavitelia diskutovali o rabovaní a jeho dôsledkoch.
Situácia v Gaze sa zhoršila po tom, čo izraelská armáda v máji vtrhla do Rafahu v snahe vytlačiť Hamas z jednej z jeho posledných bášt. Bezpečnostné sily Hamasu utiekli a organizované gangy – bez toho, aby ich nikto zastavil – začali zachytávať nákladné autá s humanitárnou pomocou, ktoré smerovali z hlavného hraničného priechodu do južnej Gazy. Kradnú múku, ropu a ďalšie komodity a predávajú ich za astronomické ceny, hovoria humanitárne organizácie a obyvatelia.
V južnej Gaze sa cena 55-kilového vreca múky zvýšila až na 220 dolárov. V severnej Gaze, kde je menej prerušení pomoci, môže to isté vrece stáť len 10 dolárov.
Medzinárodní humanitárni pracovníci obvinili Izrael z ignorovania problému a umožňovania rabovačom konať beztrestne. Organizácia Spojených národov nedovoľuje izraelským vojakom chrániť konvoje s pomocou, pretože sa obáva, že by to ohrozilo jej neutralitu, a jej predstavitelia vyzvali Izrael, aby umožnil polícii v Gaze, ktorá je pod vedením Hamasu, zabezpečiť ich konvoje.
Zdroj: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme