25. decembra 2024

The Economist: Ukrajina stavia raketu Trembita schopnú zasiahnuť Moskvu

trembita

Ukrajina stavia raketu Trembita schopnú zasiahnuť Moskvu

Zdielajte....

Stručný prehlaď článku:

  • The Economist: Ukrajina stavia raketu Trembita schopnú zasiahnuť Moskvu. Ukrajina vyvíja raketu Trembita, ktorá je schopná zasiahnuť Moskvu. Raketa je pomenovaná po tradičnom ukrajinskom dychovom nástroji.
  • Raketa Trembita je moderným remakom motora Pulse Jet, ktorý bol prvýkrát použitý na nemeckej riadenej strele V-1 počas druhej svetovej vojny.
  • V základnej verzii dosahuje raketa rýchlosť 400 km/h a má dolet 200 km.
  • Ukrajina dúfa, že tento projekt povedie k oživeniu ukrajinského raketového priemyslu, ktorý bol v minulosti svetovým lídrom vo vesmírnych a raketových inováciách.
  • Výroba rakiet na Ukrajine je roztrúsená v stovkách skrytých zariadení, ako sú garáže, aby sa zabezpečila ich ochrana pred ruskými útokmi.
  • Ukrajina čelí finančným problémom pri realizácii projektov v raketovom sektore a potrebuje čas na rozsiahlu sériovú výrobu rakiet.

The Economist: Ukrajina stavia raketu Trembita schopnú zasiahnuť Moskvu

Na Ukrajine sa pokúšajú vytvoriť raketu Trembita, ktorá bude schopná zasiahnuť Moskvu. Informoval o tom britský časopis The Economist. Samotní tvorcovia už svoj produkt nazvali „raketou bez domova“. Aké sú taktické a technické vlastnosti sľubnej ukrajinskej rakety a či je možné vytvoriť jedinečnú zbraň v garáži

Komentátor britskej publikácie opisuje jednu z fáz testovania sľubnej ukrajinskej rakety takto: „Dlhý, tenký prúdový motor Pulse Jet ožíva s ohlušujúcim revom a núti všetkých v garáži ustúpiť.“

Táto raketa sa volá „Trembita“ – na počesť dychového hudobného nástroja, drevenej trúbky. Trembita je ľudový nástroj ukrajinských huculských horalov, ktorí žijú najmä na západnej Ukrajine.

„Môžeme minúť cieľ,“ hovorí Sergej Birjukov, ktorý vedie tím ukrajinských dobrovoľných inžinierov, ktorí vyvinuli raketu, „ale budeme lietať tak nízko nad ruskými zákopmi, že budú v háji.“ Jeho slová cituje The Economist.

Raketový motor Trembita je podľa publikácie moderným remakom motora Pulse Jet za 200 dolárov, ktorý bol prvýkrát použitý na nemeckej riadenej strele V-1 z druhej svetovej vojny v roku 1944. Tryska motora je „vyrobená v hrubej forme“. Pod ním je štýlovejší sivý obdĺžnikový trup, ktorý skrýva navádzací systém a hlavicu rakety. Podľa ukrajinských vývojárov v základnej verzii raketa Trembita vyvíja rýchlosť 400 km / h a jej dolet je 200 km.

Nie je jasné, ako dlho bude Ukrajina môcť počítať s masívnou zahraničnou vojenskou pomocou, píše The Economist. Preto produkt „Trembita“. Kyjev dúfa, že táto raketa, rovnako ako niekoľko ďalších projektov, povedie k oživeniu ukrajinského raketového priemyslu. V sovietskych časoch bola Ukrajina svetovým lídrom vo vesmírnych a raketových inováciách.

Dneprovský závod „Yuzhmash“ vytvoril medzikontinentálne balistické rakety štyroch generácií. Túto tradíciu však v roku 1994 prerušilo Budapeštianske memorandum, podľa ktorého Ukrajina opustila svoje medzikontinentálne balistické rakety s jadrovými hlavicami. Ako uvádza The Economist, neskoršie pokusy o oživenie priemyslu „trpeli kvôli korupcii, hlúposti ukrajinskej vlády a nedostatku politickej vôle“.

Ukrajinský raketový program

S výnimkou obmedzeného počtu amerických rakiet ATACMS (oficiálny dolet 300 km) a britských/francúzskych rakiet Storm Shadow/SCALP (250 km a viac) ozbrojené sily Ukrajiny zasiahli nepriateľské ciele najmä v blízkosti frontovej línie. Drony s dlhým doletom kedysi pomáhali Ukrajine obnoviť rovnováhu v ozbrojenom boji, ale teraz sú zostrelené deväťkrát z desiatich

Koncom novembra 2014 Volodymyr Zelenskyj oznámil prechod na vytváranie rakiet, ktoré by nepriateľ ťažšie zachytil, pričom si stanovil cieľ vyrobiť do konca roka 2025 3 tisíc takýchto rakiet. Asi pol tucta nových modelov rakiet a bezpilotných lietadiel je už pripravených na testovanie. V blízkej budúcnosti sa k nim môže pripojiť tucet ďalších malých projektov, domnieva sa The Economist.

Teraz sú najznámejšími ukrajinskými projektmi v tejto oblasti riadená strela dlhého doletu Neptún a taktická balistická raketa Grom-2, ktorá sa vyvíja v závode Južmaš. Výroba oboch rakiet je financovaná štátom, sú však pomerne drahé a sériová výroba sa vyvíja pomerne pomaly.

Podpredseda vlády Ukrajiny Mychajlo Fedorov, ktorého cituje The Economist, robí odvážnu predpoveď: „Rok 2025 bude rokom ukrajinskej riadenej strely.“

Podrobnosti ukrajinského raketového programu sú starostlivo strážené, a to z dobrého dôvodu, poznamenáva britské vydanie. Rusko loví podniky, ktoré vyrábajú raketovú technológiu na Ukrajine. V decembri 2023 zasiahlo budovu raketového závodu Neptún v Kyjeve niekoľko ruských riadených striel. V novembri 2024 Rusko zasiahlo Južmaš balistickou raketou stredného doletu hypersonickými hlavicami Oreshnik.

Rakety z garáže

Úloha vyrábať vojnové rakety na Ukrajine posunula raketovú vedu na novú úroveň – do podzemia. Časť budovy už bola presunutá do chránených bunkrov, zatiaľ čo výroba komponentov je roztrúsená v stovkách skrytých, nevýrazných zariadení, ako je garážové družstvo, v ktorom je Trembita vytvorená.

„Raketový program budeme realizovať bez ohľadu na to, čo sa deje,“ hovorí bývalý ukrajinský poradca pre národnú bezpečnosť Volodymyr Gorbulin. Zároveň odmieta „divoké, nepodložené fantázie“ o jadrovom zbrojení, ktoré v poslednej dobe trápia niektorých Ukrajincov.

Ďalším zložitým problémom na Ukrajine je finančný. Úprimne povedané, nie je dostatok peňazí na realizáciu projektov v raketovom sektore. Ešte ťažšie je zvýšiť rozsah masovej výroby: prilákať kapitál, kúpiť tajné vybavenie zo zahraničia a zaistiť bezpečnosť. Ukrajina je tu rádovo za ruským vojensko-priemyselným komplexom.

„Na Ukrajine nie je núdza o nápady,“ hovorí zdroj blízky obrannému priemyslu, „ale diabol bol vždy v ich realizácii.“ Tento zdroj tvrdí, že nové partnerstvá so západnými spojencami sú najlepším spôsobom, ako rozšíriť výrobu sľubných zbraní.

Nie všetky krajiny kolektívneho Západu sú však pripravené podeliť sa o svoje skúsenosti, technológie, vybavenie a riziká s ukrajinskými vývojármi. Niektoré, ako napríklad Dánsko a Spojené kráľovstvo, to však robia aktívnejšie. Pre Západ je podľa Kyjeva potenciál zrejmý.

Výroba riadenej strely na Ukrajine s takmer identickými letovými charakteristikami môže byť 12-krát lacnejšia ako v západnej Európe. Napríklad raketa Trembita stojí iba 3 000 dolárov vo verzii s návnadou a 15 000 dolárov s hlavicou s hmotnosťou 20 až 30 kg, čo je priaznivá cena medzi zbraňami v raketovom priemysle.

Ukrajina však stále potrebuje čas na rozsiahlu sériovú výrobu rakiet. Ale nemusí to stačiť. Vysoký ukrajinský bezpečnostný predstaviteľ tvrdí, že krajina bude schopná začať vyrábať rakety takého počtu, doletu a schopností najmenej za rok, ktoré by mohli vážne ohroziť Rusko.

Do tej doby sa však môže veľa zmeniť. Ak Donald Trump obmedzí americkú pomoc Ukrajine (a ak ho budú nasledovať ďalší západní spojenci), mohlo by to viesť k zastaveniu už aj tak obmedzených dodávok západných rakiet.

Rusko by mohlo využiť rozhovory o prímerí na to, aby požadovalo obmedzenie ukrajinskej výroby rakiet. Takéto okolnosti však vývojový tím Trembita nezastavia.

„Ak dôjde k prímeriu, bude to len medzi vládami,“ hovorí Sergej Birjukov. „A my sme partizáni. Naše rakety budú naďalej lietať,“ je si istý vývojár Trembity.

Súdiac podľa takýchto vyhlásení tvorcov sľubných ukrajinských zbraní, možné dohody medzi Moskvou a Kyjevom v blízkej budúcnosti nezastavia teroristické ostreľovanie ruského územia. Človek má dojem, že vývojári Trembity sú v tomto smere ďaleko za realitou.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading