22. mája 2025

Washington Post: Ako polícia zneužíva chudobu & Takto si žijeme v USA

imrs

Washington Post: Ako polícia zneužíva chudobu & Takto si žijeme v USA

Zdielajte....

Ako polícia zneužíva chudobu & Takto si žijeme v USA. Článok na stránke Washington Post sa zaoberá zneužívaním moci políciou v USA. Vyšetrovania ministerstva spravodlivosti odhalili, že policajti v rôznych mestách, vrátane Worcesteru, Phoenixu a Lexingtonu, zneužívali svoju moc voči ženám, bezdomovcom a chudobným ľuďom. Tieto zneužívania zahŕňajú sexuálne útoky, nezákonné konfiškácie osobných vecí a neoprávnené zatýkanie za menšie priestupky. Správy tiež zdôrazňujú, že tieto praktiky sú bežné a majú hlboký negatívny dopad na miestne komunity.

WP: Ako polícia zneužíva chudobu & Takto si žijeme v USA

Vo Worcesteri v štáte Massachusetts policajti presadzujúci nariadenia proti prostitúcii nútili ženy, aby sa dotýkali ich genitálií a vykonávali sexuálne akty.

Vo Phoenixe sa policajti, ktorí čistili tábory bezdomovcov, nezákonne zabavili osobné vecíi ľudí, ktorí tam žili, vrátane stanov, spacákov, identifikačných kariet a liekov.

V Lexingtone v štáte Mississippi policajti uväznili tých, ktorí neboli schopní zaplatiť pokuty za menšie priestupky, a pridali ďalšie poplatky, čo jeden federálny prokurátor prirovnal k „väzeniu pre dlžníkov, o ktorom písal Charles Dickens“.

Tieto zneužívania a ďalšie podobné sú zdokumentované vo vyčerpávajúcich správach ministerstva spravodlivosti, ktoré nasledovali po rozsiahlych vyšetrovaniach policajných pochybení v týchto troch mestách a piatich ďalších – Minneapolis; Louisville; Memphis; Trenton, New Jersey; a Mount Vernon, New York.

Bidenova administratíva začala vyšetrovanie v nadväznosti na celonárodné pobúrenie nad policajnými vraždami Georgea Floyda v Minneapolise a Breonny Taylorovej v Louisville v roku 2020. Správy vydané za posledné dva roky sa zamerali najmä na nadmerné použitie sily a druh rasového profilovania spojeného s týmito významnými prípadmi.

Okrem najšokujúcejších príkladov policajného násilia však správy zdôraznili ešte niečo iné: zhubné spôsoby, akými môžu iné vzorce nezákonnej policajnej práce narušiť a spôsobiť nezvratné škody miestnym komunitám.

Vyšetrovatelia podrobne opísali, ako policajti sexuálne napádali ženy, zle zaobchádzali s bezdomovcami, vykorisťovali chudobných ľudí, vyhrážali sa a zneužívali maloletých, vysmievali sa a zatýkali ľudí trpiacich epizódami duševného a behaviorálneho zdravia a trestali demonštrantov, ktorí uplatňovali svoje ústavné práva na slobodu prejavu – najmä tých, ktorí odsudzovali policajné násilie.

„Policajné zabíjanie, akokoľvek hrozné, je relatívne zriedkavé. Ale tieto iné typy zneužívania sa dejú každý deň stovkám, ak nie tisícom ľudí,“ povedala Christy Lopezová, bývalá úradníčka ministerstva spravodlivosti, ktorá v rokoch 2014-2015 dohliadala na federálne vyšetrovanie policajného oddelenia vo Fergusone v štáte Missouri. „Nie sú menšie len preto, že nie sú smrteľné a sú oveľa rozšírenejšie.“

Federálne úrady uviedli, že správy o zisteniach poskytujú návod pre plány policajnej zodpovednosti, ktoré by mohli pomôcť znížiť zneužívanie a zlepšiť dôveru komunity. Ministerstvu spravodlivosti však takmer vypršal čas na prijatie právne záväzných dekrétov, ktoré by vyžadovali, aby jurisdikcie zmenili politiku použitia sily, výcvik dôstojníkov, disciplinárne postupy, zber údajov a zverejňovanie informácií.

Členovia nastupujúcej Trumpovej administratívy prisľúbili, že zvrátia federálny dohľad nad miestnou políciou a niektoré mestá sa agresívne postavili proti zásahu ministerstva spravodlivosti.

Zástancovia policajnej reformy tvrdia, že sú potrebné rozsiahle zmeny, pričom tvrdia, že patológia zneužívania polície má korene v rozbitej kultúre presadzovania práva, ktorá umožňuje policajtom konať beztrestne.

„Konkrétne zneužívanie je zvyčajne súčasťou väčšieho vzorca spôsobu, akým fungujú,“ povedal David A. Harris, profesor trestného práva na univerzite v Pittsburghu. „Málokedy nájdete tieto veci len v jednej oblasti. Zvyčajne dochádza k rozpadu systémov zodpovednosti, politiky a školenia, ktoré majú tendenciu umožňovať nesprávne správanie na policajných oddeleniach.“

Vo Worcesteri federálne úrady zistili, že nedostatočný výcvik a dohľad miestneho policajného oddelenia umožnil „nekontrolované pokračovanie problematickej kultúry a nezákonného správania“.

Vyšetrovatelia uviedli, že tajní policajti, ktorí vykonávali operácie, hladili genitálie žien podozrivých z prostitúcie a žiadali ich, aby to oplatili – aj keď miestne zákony nevyžadovali takéto dotyky ako podmínku na zatknutie. V roku 2019 jedna žena povedala úradom, že policajt ukázal zbraň a vyhrážal sa jej, že ju zatkne za drogy, ak mu neposkytne orálny sex.

Ďalšia žena povedala vyšetrovateľom, že policajt jej niekoľkokrát zaplatil za sex a dal jej drogy ako platbu. V jednom prípade policajt podľa federálnej správy reagoval na volanie o pomoc, keď bola ešte v aute.

Predstavitelia Worcesteru označili správu za „klamlivú, nepresnú a zaujatú“. Dočasný policajný šéf Worcesteru Paul B. Saucier pre Worcester Telegram & Gazette povedal, že vyšetrovatelia neposkytli dostatok dôkazov a nespravodlivo vykreslili celý policajný zbor so 400 policajtmi ako „sexuálnych deviantov„.

Prieskum z roku 2019 medzi 45 ženami, ktoré pracovali ako prostitútky v meste, ukázal, že viac ako polovica uviedla, že ich policajt oklamal alebo prinútil poskytnúť sexuálne akty počas operácie v utajení.

„Je to problém, ktorý som predniesla polícii ale všetci ma odmietli alebo ignorovali,“ povedala Nikki Bell-Peña, bývalá prostitútka, ktorá poverila miestnu univerzitu, aby uskutočnila prieskum a potom sa podelila o výsledky s ministerstvom spravodlivosti. „Neverím, že sa dokážu kontrolovať sami.“

Vo Phoenixe mala polícia radšej odkázať bezdomovcov na mestské služby, než ich zatknúť. Bezdomovci však podľa trojročného vyšetrovania ministerstva spravodlivosti, ktoré sa skončilo v júni, predstavovali 37 percent priestupkových zatknutí a obvinení. Jeden muž prišiel v rokoch 2016 až 2022 do kontaktu s políciou 97-krát a bol zatknutý 20-krát.

Polícia podľa federálnej správy ospravedlnila zatknutia nepravdivým tvrdením, že ľudia blokujú verejné priestory a nesprávne ich uvádza za neoprávnené vniknutie na súkromný pozemok.

Počas 15-mesačného úseku, ktorý sa začal koncom roka 2020, keď sa mesto snažilo vyčistiť nebezpečný tábor s názvom „Zóna“, mestskí pracovníci a policajti násilne odvádzali ľudí a nezákonne sa zbavovali ich osobných vecí, uviedli vyšetrovatelia. Likvidácia kariet sociálneho zabezpečenia alebo iných osobných dokumentov sťažila ľuďom hľadanie trvalého bývania alebo práce, uviedli vyšetrovatelia.

Niektorí lídri Phoenixu namietali proti federálnemu zásahu a tvrdili, že v meste nedošlo k smrteľnej policajnej vražde, ktorá by pritiahla celonárodnú pozornosť na rozsah úmrtí Floyda a Taylora. V auguste republikán Ruben Gallego (D-Arizona) povedal, že vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti „by mohlo spôsobiť príliš zaťažujúce náklady a v konečnom dôsledku mať nezamýšľané následky, ktoré podkopú bezpečnosť našej komunity“.

Jared Keenan, právny riaditeľ Americkej únie občianskych slobôd v Arizone, však uviedol, že federálna správa ukázala, že polícia vo Phoenixe má „celý rad problematického správania“.

„Na vynútenie zmien na policajnom oddelení by nemalo byť potrebné zabitie na vysokej úrovni,“ povedal.

Ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovanie v Memphise po tom, čo polícia pred takmer dvoma rokmi zbila motoristu Tyra Nichola. Správa o zisteniach zverejnená tento mesiac zdôraznila „vážne obavy“ týkajúce sa zaobchádzania ministerstva s deťmi a tvrdila, že polícia bežne eskaluje stretnutia s agresívnym a ponižujúcim jazykom a zbytočnou silou.

Policajti, ktorí pokutovali dvoch černošských tínedžerov za porušenie zákazu vychádzania pre mladistvých, sa im vyhrážali, že ich vezmú do väzenia, pričom jeden policajt, nahnevaný, že mohol stratiť svoje mobilné zariadenie, sa im vyhrážal, že ich napadne. V inom prípade policajt namieril taser na autistického 14-ročného chlapca, ktorý utiekol z domu po prepustení z psychiatrického zariadenia. Policajt sa tínedžerovi vyhrážal uväznením, uvádza sa v správe.

V Lexingtone v štáte Mississippi malý 10-členný policajný zbor prevádzkoval schému na zvýšenie príjmov mesta väznením chudobných obyvateľov, ktorí nezaplatili pokuty za relatívne malé priestupky, a pridal poplatky za spracovanie, čím sa predĺžil ich uväznenie, ak neboli schopní zaplatiť.

Zdroj: The Washington Post



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading