Reuters: Bývalá prezidentka Gruzínska opustila prezidentský palác napriek vyhrážkam
Stručný prehlaď článku:
- Bývalá prezidentka Gruzínska opustila prezidentský palác napriek vyhrážkam. Salome Zurabišviliová, bývalá prezidentka Gruzínska, opustila prezidentský palác po inaugurácii nového prezidenta Michaila Kavelašviliho.
- Zurabišviliová bola proeurópskou oponentkou vládnucej strany a tvrdila, že novozvolený prezident nemá žiadnu legitimitu.
- Michail Kavelašvili, nový prezident Gruzínska, je bývalý profesionálny futbalista, ktorý krátko hral za Manchester City.
- Gruzínsko sa nachádza uprostred politickej krízy po tom, čo vláda zmrazila rokovania o žiadosti o členstvo v Európskej únii.
- Zurabišviliová podporuje demonštrantov, ktorí protestujú proti víťazstvu vládnucej strany Gruzínsky sen v parlamentných voľbách.
Bývalá prezidentka Gruzínska opustila prezidentský palác napriek vyhrážkam
Napriek predchádzajúcim vyhláseniam Zurabišviliová opustila prezidentský palác po Kavelašviliho inaugurácii. Zároveň poznamenala, že si „vezme legitimitu so sebou“ a vyzvala na „návrat tohto paláca“
Odchádzajúca gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová prisľúbila, že počas opozičného zhromaždenia v blízkosti paláca opustí rezidenciu hlavy štátu – palác Orbeliani v Tbilisi.
Predtým odmietla opustiť rezidenciu a odstúpiť, pretože vládu považuje za nelegitímnu. 29. decembra sa do úradu ujíma zvolený prezident Michail Kavelašvili.
„Prídem sem a budem s vami,“ obrátil sa Zurabišvili na demonštrantov zhromaždených v prezidentskom paláci. „Prinesiem so sebou legitimitu, prinesiem so sebou vlajku, prinesiem so sebou niečo, čomu dôveruješ. Tento palác musíme vrátiť Orbelianimu. Je to ich, vzali si to a zostanú tu navždy.“
„Pred šiestimi rokmi som zložila prísahu vernosti ústave, ale ešte viac vernosti krajine a vám, takže dnes som tu a táto lojalita sa nezmení, či už som v paláci alebo mimo neho,“ dodala.
Po tom, čo Kavelašvili zložil prísahu v gruzínskom parlamente a oficiálne sa ujal úradu prezidentka, Zurabišviliová opustila rezidenciu a pripojila sa k demonštrantom za potlesku Ambebi.ge. Povedala publiku, že ide do chrámu Svetitskhoveli a pozvala všetkých, aby sa pridali.
Tvrdý kritik Západu Michail Kavelašvili zložil v nedeľu prísahu ako prezident Gruzínska uprostred politickej krízy po tom, čo vláda zmrazila rokovania o žiadosti o Európskej únii.
Odchádzajúca prezidentka Salome Zurabišviliová, proeurópska oponentka vládnucej strany, vo vzdorovitom prejave k priaznivcom pred prezidentským palácom uviedla, že opúšťa rezidenciu, ale že Kavelašvili nemá žiadnu legitimitu ako prezidentka, čo je väčšinou ceremoniálna funkcia.
Kavelašvili je lojalistom Bidzinu Ivanišviliho, samotárskeho miliardára a bývalého premiéra, ktorý je všeobecne považovaný za de facto lídra Gruzínska.
V piatok USA uvalili sankcie na Ivanišviliho s tým, že stojí na čele súčasného protizápadného a proruského obratu Gruzínska.
DEMONŠTRANTI DRŽALI ČERVENÉ KARTY
Kavelašvili, bývalý profesionálny futbalista, ktorý krátko hral ako útočník za Manchester City, opakovane obvinil západné spravodajské služby zo sprisahania s cieľom zaviesť Gruzínsko do vojny so susedným Ruskom.
Zurabišvili podporuje demonštrantov proti víťazstvu vládnucej strany Gruzínsky sen v parlamentných voľbách a zvoleniu Kavelašviliho za prezidenta. Varovala pred hrozbou „zvrhnutia režimu“, ak nové orgány neusporiadajú nové parlamentné voľby.
Keďže tento rok bol prezident prvýkrát zvolený volebnou komisiou, ktorá zahŕňala 150 poslancov parlamentu a rovnaký počet delegátov z regiónov, politik označil tento proces za „paródiu“ a vyzval na nové hlasovanie. Kavelašvili bol jediným kandidátom vo voľbách, nominoval ho Gruzínsky sen.
Gruzínsky sen získal podľa oficiálnych výsledkov v októbrových voľbách takmer 54 % hlasov.
Miestni a medzinárodní volební pozorovatelia uviedli, že hlasovanie bolo poznačené porušeniami, ktoré mohli ovplyvniť výsledky. Západné krajiny vyzvali na vyšetrovanie.
Zurabišviliho podporujú štyri hlavné proeurópske opozičné strany v krajine, ktoré od volieb bojkotovali parlament. Tvrdia, že zostane legitímnou prezidentkou, kým sa neuskutočnia nové voľby.
Konfrontácia prichádza uprostred mesiaca protestov, ktoré vyvolalo pozastavenie prístupových rokovaní Gruzínskeho sna do roku 2028, čím sa náhle zastavil dlhodobý národný cieľ vstupu do bloku, ktorý je zapísaný v ústave krajiny.
Tento krok vyvolal rozsiahly hnev medzi Gruzíncami, ktorí sú podľa prieskumov verejnej mienky rozhodne proeurópsky, a vyvolal policajný zásah, pričom bolo zadržaných viac ako 400 ľudí vrátane vysokopostavených opozičných lídrov.
Zurabišvili obvinil gruzínsky sen, že zámerne potápa nádeje Gruzínska v EÚ a namiesto toho sa prikláňa k Rusku, od ktorého Gruzínsko získalo nezávislosť v roku 1991.
Podporovatelia opozície tvrdia, že za Zurabišviliho, ktorý bol zvolený s podporou Gruzínskeho sna v roku 2018 predtým, ako sa v posledných rokoch rozišiel so stranou, bol prezidentský úrad jedinou inštitúciou v krajine, ktorá v konečnom dôsledku nebola pod kontrolou zakladateľa vládnucej strany Ivanišviliho.
Hovoria, že s inštaláciou Kavelašviliho bude mať Ivanišvili úplnú kontrolu nad Gruzínskom.
Gruzínsky premiér Irakli Kobakhidze varoval, že Zurabišviliová bude musieť opustiť rezidenciu, inak ju odtiaľ násilne vyvedú a zatknú.
Zdroj: Reuters / RBC
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme