Bez servítky prelomiť mlčanie, niekto pení… A podobné „otrepaniny“
Stručný prehlaď článku:
Bez servítky prelomiť mlčanie, niekto pení… A podobné „otrepaniny“. Článok sa zaoberá kritikou používania určitých fráz a výrazov v médiách a bežnej komunikácii. Autor, ktorý je jazykový purista, poukazuje na to, ako sa slovenský jazyk mení a často k horšiemu. Kritizuje používanie fráz ako „prelomiť mlčanie“, „peniť“, „nedať si servítku pred ústa“ a „celkom dosť“. Autor tiež upozorňuje na nesprávne používanie slov „dôvod“ a „príčina“ a na nelogické vety v médiách. Celkovo článok vyjadruje frustráciu z úpadku jazykovej kultúry a vyzýva na zlepšenie.
Michal Zoldy: Nedávať si servítku pred ústa, prelomiť mlčanie, Niekto pení… A podobné „otrepaniny“
Kto ma trochu lepšie pozná – hlavne tí, ktorý ma už poznajú roky – vie a toleruje, že som okrem politického komentovania aj jazykový purista. Nie malicherný puntičkár, to určite nie, ale dôsledný purista áno. Nielen v slovenskom jazyku, ale aj v angličtine. Musel som byť, lebo okrem toho, že som prekladateľ, viac ako dve desiatky rokov som bol aj korektor anglických prekladov rôznych špecializovaných agentúr.
Ako novinár, opierajúci sa vo svojej činnosti o bohatstvo výrazových prostriedkov, ponúkaných v oboch jazykoch, som zároveň aj všímavým a znepokojeným pozorovateľom toho, ako sa náš rodný jazyk čudesne mení, neraz bohužiaľ k horšiemu, v našom bežnom živote. Začínam byť už alergický na niektoré otrepané spojenia a neraz aj obsahové a vyslovene logické nezmysly, ktoré sa v našej komunikácii, predovšetkým v tej mediálnej, nepríjemne šíria a stávajú sa jej bežnou súčasťou. Napríklad médiá sa neraz vyjadria, že ten či onen „prelomil mlčanie.“ Nič proti tomu, ak to zaznie iba raz či dva razy, ale v poslednom čase už nič iné nepočujete a nečítate ako to, že niekto „prelomil mlčanie“. „Fico prelomil mlčanie!“, čo vám už v tých denníkoch naozaj šibe?
Je to hlúposť…. jednoducho niekto iba prehovoril, prečo by „lámal“ svoje mlčanie, iba čosi povedal alebo vyhlásil. „Putin pení“, vždy len „Putin pení“, alebo „Fico pení“, zato taký Michal Šimečka nikdy „nepení“, hoci práve on nerobí nič iné, iba stále dokola behá hore dolu a na všetko zlostne pení. Ďalšie otrepané klišé je „nedať si servítku pred ústa“, aj tohto je už akosi priveľa. Isteže, výnimočne sa to hodí, nevravím, že nie, ale tu to už čítate skoro v každom novinovom titulku….. Pokračujem ďalej výrazom „celkom dosť“, niečoho je celkom dosť….. Prečo celkom? Prečo nie iba dosť, alebo dosť veľa, prípadne naozaj dosť, alebo pomerne veľa? Celkom dosť mi trhá uši, nehnevajte sa na mňa. Takto sa naši predkovia nikdy nevyjadrovali.
Novinári navyše deň čo deň nielen v novinách ale aj v televízii absolútne nechápu rozdiel medzi „dôvodom“ a „príčinou“ . V televízii potom počujete a v tlači čítate, že „dôvodom vážnej nehody nákladného auta bola prasknutá pneumatika“. Zbláznil ste sa v tých médiách? Hádam príčinou, nie dôvodom, lebo dôvod má len človek, nie pneumatika, hlupáci! Podobne…. „dôvodom jeho úmrtia bola rakovina“. Tak to už je nezmysel na entú. Nie dôvodom, magori, ale príčinou. Chápete ten rozdiel? Nie, a takéto blbosti trepete na dennom poriadku. Ešte tak v prípade samovraždy by som to ako tak toleroval, že smrť nastala preto, lebo niekto nešťastný skočil v zúfalstve z mrakodrapu alebo pod vlak a mal na to svoje dôvody, ale inak je to nezmysel.
Patológovia v pitevni nehľadajú dôvod úmrtia, ale príčinu smrti nebohého. Ak ste vyštudovali žurnalistiku a kritizujete mládež, že nevie čítať s porozumením, tak jej neservírujte také nelogické nezmysly a začnite pekne od seba. Čo najskôr. Lebo ako prekladateľ to do angličtiny musím preložiť správne, pretože angličtina dôsledne rozlišuje medzi „cause“ (príčina) a „reason“ (dôvod). Ten, kto tu prvý začal s výrazom „nechápem tomu“, by mal dostať podmienečný trest aspoň na dva mesiace! Buď nechápať niečo, alebo nerozumieť niečomu…….
Ďalšia mimoriadne častá chyba v médiách je až trestuhodne nelogická z hľadiska vetnej stavby: Napríklad vo vete Chára prihral Hossovi puk o mantinel, ktorý vzápätí skóroval….. Ten mantinel skóroval? Nebláznite! Hádam to malo znieť inak, “ Chára prihral o mantinel puk Hossovi, ktorý vzápätí skóroval“. Alebo, „naše basketbalistky čaká súboj s basketbalistkami Turecka, už sa na nich tešia….“ Na nich? Hádam na ne, veď sú to ženy, nie chlapi. Ďalší príklad „Rodina si kúpila nové auto, veľmi sa na neho tešila.“ Na neho? Snáď naň, nie?
Ale aj také bombastické titulky v novinách, ako „Celé Slovensko je v šoku“…. Fíha, zľaknete sa, čo sa preboha stalo, lebo ja nie som v šoku. A potom zistíte, že nie je dôvod na paniku, to sa len nejaká rozmaznaná speváčka rozišla s ďalším frajerom, hoci to už medzi nimi vyzeralo na svadbu. No nehnevajte sa na mňa, ale aby som ja bol v šoku, to by sa muselo stať niečo naozaj mimoriadne -napríklad, že by sa náhle zobudila nad Detvou naša vyhasnutá sopka Poľana a začala by chrliť oheň a lávu až kdesi po Zvolen. To by som bol naozaj v šoku, ale inak ma len tak ľahko nič na tomto svete už v mojom veku nešokuje. Možno s výnimkou Zelenského 🙂 Jedného letného dňa v televíznych novinách v prehľade správ hneď na začiatku „Španielsko v plameňoch!“. Ježiš Mária, zdúpniete, nechytá sa už aj celé susedné Francúzsko? A potom zistíte, že tam síce naozaj lokálne horí, ale iba nad Barcelonou nejaký borovicový lesík a kdesi na druhom konci Španielska tiež horí na väčšej ploche krovie. Ale naše médiá už šíria poplašnú správu, že celé Španielsko ide ľahnúť popolom :
Je toho naozaj veľa, a to som tu pre stručnosť spomenul iba pár najvypuklejších príkladov. Nemôžem si zvyknúť ani na východniarsky výraz „trebalo“, akási skrátená verzia spojenia „bolo treba“. Nechajte si to vaše „trebalo“, ja sa tak nikdy vyjadrovať nebudem. Používajte to na východ od Svitu, tam áno, ale mne s takou „slovenčinou“ dajte pokoj.
Michal Zoldy TG
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme