NYT: Fungujú ruské sankcie? Debata s Trumpom nadobúda novú naliehavosť
- Fungujú ruské sankcie? Debata s Trumpom nadobúda novú naliehavosť. Trump plánuje používať sankcie striedmo a sľubuje ukončenie vojny na Ukrajine za jeden deň.
- Sankcie uvalené na Rusko od invázie v roku 2022 zahŕňajú obmedzenia pre ruské banky, podniky a jednotlivcov.
- Ekonomické sankcie neoslabili režim prezidenta Vladimira Putina tak, ako sa očakávalo.
- Sankcie obmedzili schopnosť Moskvy efektívne viesť vojnu, čo je považované za úspech.
- Spojené štáty, Európa a ich spojenci drasticky obmedzili prístup Moskvy k globálnemu finančnému systému a americkému doláru.
- Sankcie a vojenská pomoc budú pravdepodobne vyjednávacími kartami pri akýchkoľvek rokovaniach.
Fungujú ruské sankcie? Debata s Trumpom nadobúda novú naliehavosť
Novozvolený prezident povedal, že sankcie bude používať striedmo, pričom sľúbil, že ukončí vojnu na Ukrajine, čím obnovil otázky o ich účinnosti.
Desiatky krajín uvalili tisíce ďalekosiahlych sankcií na ruské banky, podniky a ľudí, odkedy Moskva v zime 2022 nariadila tankom, aby prešli cez hranice na Ukrajinu.
Teraz, o viac ako 1000 dní neskôr, keď sa novozvolený prezident Donald J. Trump pripravuje na nástup do úradu, sa očakáva, že otázky o účinnosti sankcií – a budúcnosti – sa dostanú pod novú kontrolu.
Trump vyhlásil: „Chcem používať sankcie čo najmenej.“ A dal jasne najavo, že dôjde k posunu v americkej politike voči Ukrajine, keď sľúbil, že vojnu ukončí za jediný deň.
Odborníci sa domnievajú, že sankcie a pokračujúca vojenská pomoc budú takmer určite vyjednávacími kartami pri akýchkoľvek rokovaniach.
Aké teda budú sankcie, ktoré použije Trump?
O odpovedi sa vášnivo diskutuje.
Predpovede v prvých mesiacoch vojny, že ekonomické obmedzenia čoskoro podkopú režim prezidenta Vladimira Putina alebo zredukujú rubeľ na „trosky„, sa nenaplnili. Putin zostáva zakorenený v Kremli a jeho sily spôsobujú Ukrajine veľké škody a získavajú na bojisku.
Myšlienka, že ekonomické sankcie by mohli priniesť rýchle ukončenie vojny, však bola vždy skôr produktom nádeje ako realistickým hodnotením, povedal Sergej Guriev, ruský ekonóm, ktorý utiekol z krajiny v roku 2013 a teraz je dekanom London Business School.
Lepším meradlom úspechu je podľa Gurieva otázka, či sankcie nebránia schopnosti Moskvy efektívne viesť vojnu. A odpoveď na to, tvrdí on a niekoľko ďalších analytikov, je áno.
Po invázii Spojené štáty, Európa a ich spojenci reagovali rýchlosťou a rozsahom, ktorý prekvapil aj účastníkov. Drasticky obmedzili prístup Moskvy ku globálnemu finančnému systému a americkému doláru, čím obmedzili schopnosť Ruska predávať ropu, svoj najcennejší vývoz.
Západné banky zmrazili ruské aktíva v hodnote viac ako 300 miliárd dolárov. Vlády zakázali nákup a predaj širokej škály služieb a tovaru, vrátane niektorých zbraní s pokročilou technológiou.
A Európska únia stále nakupuje takmer 50 percent skvapalneného zemného plynu, ktorý Rusko vyváža.
Jeffrey Schott, vedúci pracovník Petersonovho inštitútu, povedal, že Moskva bola schopná predať príliš veľa plynu a ropy za príliš vysokú cenu. „Sankcie Rusko prekonalo s jednou rukou zviazanou za chrbtom,“ povedal.
Čiastkové sankcie a ich často apatické presadzovanie tiež spôsobili, že ekonomická slučka okolo krku Ruska sa uvoľnila, ako by mohla byť, tvrdia Schott a ďalší kritici.
Avšak ani tie najcennejšie vyjednávacie karty, ktoré môžu vyplynúť zo sankcií, nemusia stačiť na to, aby presvedčili pána Putina, aby súhlasil s urovnaním, ktoré je prijateľné aj pre Ukrajinu a jej susedných európskych spojencov.
Niektorí politickí a vojenskí analytici tvrdia, že pád sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada, spojenca Ruska, môže spôsobiť, že Putin zaujme na Ukrajine ešte tvrdší postoj.
Nakoniec, jediné hodnotenie sankcií ako vyjednávacieho žetónu, ktoré sa skutočne počíta, je Putinovo.
Zdroj: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme