Optimistická analýza zdrvujúcej porážky progresívnych síl
Stručný súhrn článku
- Optimistická analýza zdrvujúcej porážky progresívnych síl: Prezidentské voľby v roku 2024 ukázali, že peniaze a podpora celebrít nie sú dostatočné na víťazstvo. Kamala Harrisová minula veľa peňazí na podporu celebrít, ale bez veľkého vplyvu.
- Médiá sú irelevantné: Mainstreamové médiá podporovali Kamalu Harrisovú, ale ich schopnosť ovplyvňovať verejnosť klesla.
- Trend posunu smerom k republikánom: Počet hlasov pre republikánov neustále rastie, zatiaľ čo počet hlasov pre demokratov rastie pomalšie.
- Florida je republikánsky štát: Florida sa stala stabilným republikánskym štátom s výrazným náskokom Donalda Trumpa.
- Pensylvánia: Pensylvánia je kľúčový štát, ktorý sa pravdepodobne stane viac republikánskym.
- Volebný proces: Demokrati sa pokúsili presadiť zákon na hlasovanie bez preukazu totožnosti, ale neuspeli. Nová administratíva sa bude snažiť sprísniť pravidlá hlasovania.
- Prisťahovalectvo: Demokrati verili, že prisťahovalci posilnia ich voličskú základňu, ale niektoré skupiny voličov prešli k republikánom.
- Demokratická strana je rozdelená: Demokratická strana sa stala stranou extrémistov a posun do stredu bude ťažký.
- Oslabenie voličskej základne: Demokratická strana stratila strednú triedu a podporujú ju len horné percentá a najchudobnejšie vrstvy.
- Nezmieriteľný rozpor: Klimatická ideológia demokratov je nezlučiteľná s hospodárskym rastom.
- Najvyšší súd: Konzervatívni sudcovia majú väčšinu v Najvyššom súde a pravdepodobne si ju udržia.
- Nové sčítanie ľudu: Nové sčítanie ľudu v roku 2030 môže priniesť viac hlasov pre republikánov, ak sa sprísnia pravidlá.
Optimistická analýza zdrvujúcej porážky progresívnych síl
(1) Peniaze a celebrity nestačia
Prezidentské voľby v roku 2024 dokazujú, že samotné peniaze nestačia. Demokrati počas kampane minuli rekordnú sumu viac ako 1 miliardu dolárov, pričom v posledných týždňoch pred voľbami minuli dvakrát toľko ako republikáni.
Kamala Harrisová zaplatila asi 45 miliónov dolárov, 75-krát viac ako Donald Trump, za rôzne vystúpenia celebrít a podporovali ju okrem iných aj Taylor Swift, Oprah Winfreyová a George Clooney. Bez veľkého vplyvu. Hollywood je politicky mŕtvy.
(2) Médiá sú irelevantné
Kamalu Harrisovú podporovali všetky mainstreamové médiá s výnimkou Fox News. V porovnaní s minulosťou však ich sledovanosť a dôveryhodnosť klesli natoľko, že ich schopnosť ovplyvňovať masy a zakrývať demokratické škandály je zanedbateľná.
V týždni pred Vianocami zaznamenala CNN najnižšiu sledovanosť v histórii.
(3) Trend posunu smerom k republikánom
Počet hlasov pre republikánskeho prezidentského kandidáta neustále rastie v každých voľbách od roku 2012. Na druhej strane, počet hlasov pre demokratov za rovnaké obdobie vzrástol výrazne menej. Vo voľbách v roku 2024 sa všetky štáty okrem Colorada priklonili k republikánom a niektoré bašty demokratov, ako napríklad New Jersey, zaznamenali nečakane veľký posun.
(4) Florida je republikánsky štát
Štát Florida bol stále jedným z kľúčových štátov vo voľbách v roku 2016, proti ktorým tvrdo bojovali obe strany. Na rozdiel od stabilných republikánskych alebo demokratických štátov nebolo víťazstvo jednej alebo druhej strany na Floride samozrejmosťou. V roku 2000 rozhodlo o víťazstve Georgea W. Busha nad Alom Gorom menej ako tisíc hlasov. Vo voľbách v roku 2024 bol náskok Donalda Trumpa 13 %.
(5) Pensylvánie
Pensylvánia je historicky dôležitý štát, pretože dáva víťazovi vysoký počet voliteľov a podobne ako Florida v minulosti oscilovala medzi republikánmi a demokratmi. Pre každého kandidáta, ktorý si chce udržať svoje šance na víťazstvo v prezidentských voľbách, je Pensylvánia kľúčová.
Donald Trump tu v novembri vyhral s náskokom menej ako 2 %. Je pravdepodobné, že Pensylvánia sa v blízkej budúcnosti stane viac republikánskym štátom, pretože počet nových registrácií republikánskych voličov pokračuje v zavedenom trende a je vyšší ako počet registrácií demokratických voličov aj po voľbách. Stabilná republikánska Pensylvánia je pre demokratov veľkým problémom.
(6) Volebný proces
V roku 2021 sa demokrati pokúsili presadiť zákon na federálnej úrovni, ktorý by umožnil všetkým štátom hlasovať bez akéhokoľvek preukazu totožnosti. Návrh zákona nakoniec neprešiel Senátom. V súčasnosti je možné hlasovať bez dokumentu v 14 štátoch a Kamala Harrisová vyhrala 12 z nich.
Nová administratíva sa bude snažiť presadiť ďalšie sprísnenie pravidiel hlasovania vo voľbách, aby bola obmedzená možnosť hlasovania poštou a voliči museli všade preukazovať svoju totožnosť. Americká verejnosť to podporuje. Obmedzenie hlasovania poštou a potreba ukázať nejaký dôkaz vo voľbách znižuje šance demokratov na víťazstvo.
(7) Prisťahovalectvo
Demokrati verili, že dovoz prisťahovalcov im z dlhodobého hľadiska pomôže posilnením ich voličskej základne. Opak sa stal, keď iné skupiny bývalých demokratických voličov prešli k republikánom. Príkladom sú Hispánci, tradičná bašta demokratov. Napríklad hispánske okresy v Texase zaznamenali posun k republikánom v rozmedzí 15 až 20 percent.
Pre chudobnejšie černošské triedy v amerických mestách sú imigranti konkurenciou, ktorá im berie prácu, zvyšuje náklady na bývanie a zaťažuje systém sociálneho zabezpečenia. Demokrati nemôžu podporovať nelegálne prisťahovalectvo a americké menšiny súčasne.
(8) Demokratická strana je rozdelená
Demokratická strana sa stala stranou extrémistov. Ich postoj k imigračnej politike, transgenderizmu alebo politickej korektnosti vo všeobecnosti je výrazne progresívny a posun do stredu bude ťažký. V rozhovore známy demokratický stratég James Carville obvinil demokratov z „tyranského dodržiavania ich filozofie“, ktorá neumožňuje diskusiu.
Nie je to problém, ktorý sa dá vyriešiť jednoduchým spôsobom, pretože extrémne krídlo Demokratickej strany zostáva veľmi silné.
(9) Oslabenie voličskej základne
Demokratická strana sa stala takzvanou „U“ stranou vďaka svojmu progresívnemu posunu. Stratila strednú triedu a výrazne ju podporuje len niekoľko horných percent a najchudobnejšie vrstvy závislé od sociálnych dávok. Program Joea Bidena alebo Kamaly Harrisovej je pre veľkú časť strednej triedy neprijateľný.
(10) Nezmieriteľný rozpor
Klimatická ideológia presadzovaná demokratmi je nezlučiteľná s hospodárskym rastom. Okrem toho značná časť potenciálnych demokratických voličov pochádza z technologického sektora, ktorý si uvedomuje, že AI je fikcia bez stabilného zdroja energie. Koniec koncov, to je dôvod, prečo samotné veľké technologické spoločnosti investujú do jadrovej energie.
Rovnako ako v prípade imigrácie, demokrati stoja pred otázkou, ako vysvetliť svojim technologickým voličom, že energie bude nedostatok, a to len niekedy. Alebo sa musia vzdať zelenej energie a stratiť časť liberálnych voličov.
(11) Najvyšší súd
Najvyšší súd USA má deväť členov. V súčasnosti je pomer konzervatívnych a liberálnych sudcov 6 ku 3. Troch zo šiestich konzervatívnych sudcov vymenoval Donald Trump počas svojho posledného funkčného obdobia, Joe Biden vymenoval jedného liberálneho sudcu. Jeden z liberálnych sudcov pravdepodobne v najbližších štyroch rokoch odstúpi, čo novej administratíve umožní vymenovať iného konzervatívneho sudcu. Ak sa tak stane, konzervatívni sudcovia budú mať väčšinu 7 ku 2 relatívne dlho.
(12) Nové sčítanie ľudu
V roku 2030 sa uskutoční nové sčítanie ľudu, ktoré určí počet zástupcov vo federálnom kongrese. Od čias Baracka Obamu sa demokrati snažia zahrnúť do sčítania ľudu ľudí bez amerického občianstva. Podľa niektorých odhadov mohli demokrati pri počítaní cudzích občanov a iných machinácií vo volebných obvodoch získať v poslednom sčítaní ľudu až o 25 kresiel v Kongrese viac. Ak sa novej administratíve podarí sprísniť pravidlá pre sčítanie ľudu a zbaviť agentúru ľudí vymenovaných Barackom Obamom, republikáni by mohli vo voľbách, ktoré nasledujú po sčítaní ľudu v roku 2030, získať viac hlasov vo federálnom Kongrese.
Post scriptum
Po kolapse Ameriky, ktorý začal Barack Obama a takmer dokončil Joe Biden, alebo skôr neznámi úradníci, ktorí vládli namiesto neho, republikáni pri moci na čele s Donaldom Trumpom znamenajú návrat k politike zdravého rozumu energetickej nezávislosti, dvoch pohlaví, antirasizmu, ekonomického rozvoja a nulovej tolerancie voči nelegálnej imigrácii.
Konzervatívny Najvyšší súd znamená dôslednú dlhodobú ochranu slobody prejavu v duchu najlepších tradícií. Pre Európu bude oveľa ťažšie vysvetliť svojim občanom svoje fanatické vymazanie odlišných názorov.
Navyše, je pravdepodobné, že obrat trendu je dlhodobejšieho charakteru z dôvodov, ktoré sú tu uvedené, a preto Amerika môže slúžiť ako príklad pre dostatočne dlhé obdobie na to, aby sa zvyšok západnej civilizácie prebudil zo šialeného sna.
Zdroje:
(2) CNN
(4) Florida
(5) Pensylvánie
(6) Volebné pravidlá
(7) Hispánci
(8) Rozdelená strana
(10) Jadro
(11) Najvyšší súd
(12) Sčítanie ľudu
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme