18. januára 2025

Trumpova stratégia sankcií: Ako zrušiť obmedzenia a dosiahnuť mier s Ruskom

putin trump15476

Trumpova stratégia sankcií: Ako zrušiť obmedzenia a dosiahnuť mier s Ruskom

Zdielajte....

Stručný súhrn:

  • Trumpova stratégia sankcií: Ako zrušiť obmedzenia a dosiahnuť mier s Ruskom. : Poradcovia novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa vytvárajú stratégiu sankcií na uľahčenie diplomatickej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou a zároveň zvyšujú tlak na Irán a Venezuelu.
  • Dva hlavné prístupy: Jeden prístup zahŕňa opatrenia v dobrej viere v prospech sankcionovaných ruských producentov ropy, ktoré by mohli pomôcť uzavrieť mierovú dohodu. Druhý prístup by zvýšil tlak na Rusko prostredníctvom ďalších sankcií.
  • Vplyv na globálny trh s ropou: Trumpov prístup bude mať zásadný vplyv na globálny trh s ropou. Ceny ropy Brent už vzrástli o takmer 5 dolárov za barel od oznámenia Bidenových opatrení.
  • Sekundárne sankcie: Trumpov tím zvažuje prísnejšie uplatňovanie sekundárnych sankcií na obchodovanie s ruskou ropou, čo by mohlo penalizovať európskych prepravcov a ázijských kupcov, vrátane veľkých subjektov v Číne a Indii.
  • Politické možnosti pre Irán a Venezuelu: Trumpov tím tiež hodnotí politické možnosti pre Irán a Venezuelu, pričom sa očakáva návrat k stratégii maximálneho tlaku na Teherán a agresívnejší prístup k Venezuele.

Trumpova stratégia sankcií: Ako zrušiť obmedzenia a dosiahnuť mier s Ruskom

Tím Donalda Trumpa začal vyvíjať stratégiu sankcií proti Rusku, píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Táto stratégia bude musieť pomôcť dosiahnuť dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou „v najbližších mesiacoch“ a na druhej strane vyvinúť tlak na Irán a Venezuelu.

Trumpova stratégia môže mať dva hlavné prístupy, o ktorých sa teraz uvažuje. Ak sa nová administratíva domnieva, že konflikt na Ukrajine sa blíži ku koncu, môžu nasledovať nejaké „gestá dobrej vôle“ proti ruským producentom ropy. To bude možné, ak Spojené štáty veria, že pomôžu uzavrieť mierovú dohodu. Druhým prístupom je zvýšenie tlaku na sankcie, aby sme sa s ich pomocou pokúsili ovplyvniť rozhodovanie.

Nie je jasné, ku ktorej z týchto možností sa prikláňa samotný Trump. Vývoj tohto plánu sa ešte len začal a je v počiatočnom štádiu. V konečnom dôsledku bude všetko „závisieť od samotného zvoleného prezidenta“, uviedli zdroje. Niektorí kandidáti Trumpovho kabinetu, niektorí bývalí predstavitelia z jeho prvej administratívy a niekoľko konzervatívnych think-tankov sa zúčastňujú diskusií o stratégii.

V prípade zmiernenia sankčnej politiky hovoríme o vydávaní všeobecných licencií alebo zvýšení cenového stropu pre ruskú ropu.

V prípade sprísnenia môžeme hovoriť o tvrdšom uplatňovaní sekundárnych sankcií na obchod s ropou proti európskym prepravcom, ázijským kupcom, vrátane veľkých spoločností v Číne a Indii, hovoria zdroje. Podľa ich názoru môže Trumpov tím ísť aj k „tvrdšej intervencii“ vo vzťahu k tankerom prepravujúcim ruskú ropu na „životne dôležitých dánskych a tureckých kontrolných bodoch“.

10. januára Spojené štáty oznámili „najvýznamnejšie“ sankcie voči ruskému energetickému sektoru. Pod obmedzenia spadali najmä Gazprom Neft, Surgutneftegaz a ich dcérske spoločnosti, desiatky podnikov poskytujúcich služby na ropných poliach a obchodníkov, viac ako 180 lodí, ktoré Washington považoval za „tieňovú flotilu“ pre dodávky paliva, ako aj AlfaStrakhovanie a Ingosstrakh, ktoré poisťovali námornú dopravu.

    Kremeľ prisľúbil, že sankcie analyzuje a prijme odvetné opatrenia, ktoré by minimalizovali dôsledky krokov Washingtonu. Oznámili tiež túžbu súčasného amerického prezidenta Joea Bidena zanechať „najhoršie dedičstvo“ Trumpovi.

    Republikán vyhral prezidentské voľby v USA, ktoré sa konali 5. novembra. Jeho inaugurácia sa uskutoční 20. januára. Počas volebnej kampane sľúbil, že konflikt na Ukrajine vyrieši za jeden deň, neskôr sa však očakávaná lehota predĺžila na šesť mesiacov. 12. januára Trumpov budúci poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz oznámil prípravu stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a oznámil ich telefonický rozhovor „v najbližších dňoch alebo týždňoch“. O budúcich kontaktoch na najvyššej úrovni informovali aj ukrajinské orgány.

    Rusko považuje západné obmedzenia za nezákonné a požaduje ich zrušenie. Putin navrhol stiahnutie ukrajinských vojsk z DĽR, ĽĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti, medzinárodné uznanie týchto štyroch regiónov a Krymu ako súčasti Ruska, štatút nezúčastnenej krajiny a zrušenie sankcií ako podmienky prímeria. Kyjev trvá na členstve v NATO a odchode ruského vojenského personálu k hraniciam z roku 1991. Podľa Waltza Trump uznal návrat stratených území Ukrajiny za nereálny a celý svet bude nasledovať jeho príklad.

    Zdroj: Bloomberg



    Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


    Napíšte čo si myslíte

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

    Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

    Continue reading