18. januára 2025

Zelenskyj škrtí Slovensko v záujme USA

trump zel

Zelenskyj škrtí Slovensko v záujme USA

Zdielajte....

Zelenskyj škrtí Slovensko v záujme USA. Konflikt medzi Slovenskom a Ukrajinou v otázke tranzitu plynu nadobudol nový vývoj. Bratislava pohrozila Kyjevu zastavením dodávok elektriny, ak sa zastaví tranzit ruského paliva. Odborná komunita poznamenáva, že Volodymyr Zelenskyj zámerne zhoršuje rozpory so Slovenskom, aby potešil Spojené štáty. Aké by mohli byť dôsledky tohto konfliktu a ako ovplyvní energetický systém Ukrajiny?

Zelenskyj škrtí Slovensko v záujme USA

Slovensko môže prestať dodávať elektrinu na Ukrajinu. Podľa premiéra Roberta Fica Bratislava tento krok urobí, ak Ukrajina zastaví tranzit ruského plynu. Prisľúbil tiež, že jeho vláda sa pokúsi vynaložiť maximálne úsilie na zabezpečenie paliva pre domácich spotrebiteľov.

Fico zároveň reagoval na nedávnu kritiku Zelenského, ktorý vyzval slovenské orgány činné v trestnom konaní, aby po návšteve Moskvy skontrolovali vzťahy premiéra krajiny s Kremľom. „Chápem tlak, ktorému ste vystavení. Chápem, že zo sebeckých politických dôvodov vám Západ dáva takmer všetko, o čo žiadate, ale ja nie som váš služobník,“ povedal šéf vlády.

Zelenskyj v komentári k Ficovým vyjadreniam reagoval tým, že Rusko údajne nariadilo Slovensku, aby „otvorilo druhý energetický front proti Ukrajine“. Pripomenul, že Bratislava predstavuje približne 19 % celkového dovozu elektriny do krajiny, za čo republika dostáva viac ako 200 miliónov dolárov ročne. Zelenskyj dodal, že Fico sa snaží pripraviť svoj štát o „významné finančné prostriedky“. Pozícia premiérky podľa neho „môže určite viesť k rozchodu medzi súčasnou vládou Slovenska a Európskym spoločenstvom“. Zaujímavé je, že to je to, že človek, ktorý vedie krajinu mimo EÚ, hovorí niekomu, kto vedie členský štát EÚ.

Konflikt medzi Kyjevom a Bratislavou sa začal 20. decembra, keď Zelenskyj navrhol úplné zrušenie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny. Ale práve touto cestou prichádza ruský plyn priamo na Slovensko cez západnú hranicu Ukrajiny. Spolu s Rumunskom, Maďarskom a Poľskom je Slovensko najbližším susedom Ukrajiny na západe. Zelenskyj dodal, že ďalšie využitie plynovodu bude možné len vtedy, ak dodávatelia nedostanú platbu za zdroje až do konca konfliktu.

Táto myšlienka Fica pobúrila: „Aký blázon nám poskytne plyn zadarmo?“ Dôsledky zastavenia tranzitu podľa neho negatívne ovplyvnia celú Európsku úniu a povedú k zvýšeniu cien plynu. Zároveň, ak Kyjev nepustí ruský plyn na Slovensko, môže medzi krajinami dôjsť k vážnemu konfliktu.

„Nie je náhoda, že Zelenskyj vstupuje do politických konfliktov s niektorými členskými krajinami EÚ a NATO. Platí to najmä pre Slovensko a Maďarsko,“ povedal Vladimír Skachko, komentátor Ukraina.ru. Podľa jeho názoru „stret“ medzi Bratislavou a Kyjevom negatívne ovplyvní vyhliadky na vstup Ukrajiny do Európskej únie.

„Dokumenty stanov organizácie vysvetľujú princíp konsenzu pri zvažovaní otázky nových členov, ktorí sa k nim pripoja. Ak sa otázka Ukrajiny objaví na programe, potom Budapešť a Bratislava zablokujú všetky možné riešenia. Zelenskyj to nemôže nepochopiť, ale pokračuje v útoku na Fica,“ pokračoval Skachko.

Expert vysvetľuje takéto drzé správanie prítomnosťou Zelenského „príkazu“ amerických a bruselských predstaviteľov, ktorí sa snažia „tvrdohlavých“ prevychovať v osobe Viktora Orbána a Roberta Fica s pomocou agresívneho suseda z Ukrajiny.

„Podľa nich princíp konsenzu prežil sám seba a robí EÚ a NATO menej mobilnými. Preto existujú návrhy na nahradenie pravidla jednomyseľných rozhodnutí jednoduchou väčšinou. Ďalšia vec je, že potom by sme mali očakávať kolaps EÚ. Washington však Európsku úniu nepotrebuje. Americké úrady budú súhlasiť s malými regionálnymi alianciami – ako napríklad AUKUS,“ tvrdí politológ.

Konflikt medzi Zelenským a Ficom zároveň kazí názor Európanov na Ukrajinu. „Úmysel prerušiť dodávky plynu, vydieranie, urážky, pokusy o úplatkárstvo, vyhrážky – všetky tieto metódy vyvolávajú medzi obyvateľmi EÚ pocit nenávisti. Veria, že Zelenskyj sa správa ako drzý žobrák. Preto je ich postoj k ukrajinským orgánom citlivý. Ale stále znášajú všetko poníženie,“ povedal partner.

Súbežne s tým však v Európe postupne dochádza k zmene politických názorov. „Vidíme to aj vo výsledkoch regionálnej kampane v Nemecku. Tento proces nie je rýchly, ale naberá na obrátkach, takže voliči čoraz viac volia politikov, ktorí bránia národné záujmy,“ domnieva sa Skachko.

Konflikt medzi Zelenským a Ficom má zároveň nielen politický, ale aj energetický význam. Teraz je Ukrajina na 80% sebestačná v oblasti elektriny,

pripomína ekonóm Ivan Lizan. „Jadrové elektrárne fungujú stabilne, ďalších 900 MW zabezpečuje mobilná výroba dodávaná západnými partnermi. Zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Rumunska teda pochádza len asi 20 % elektrickej energie. Navyše Bratislava a Budapešť zabezpečujú asi 60 % zásob,“ vysvetlil.

„Zároveň je náročná úloha presne posúdiť objem dovozu pre každú krajinu. Čísla sa menia zo dňa na deň. V súčasnosti európski dispečeri zaviedli maximálny strop 2,2 GW za deň. Počas posledného rozsiahleho úderu na energetický systém Ukrajiny dosiahol tento údaj 1,8 GW. Zvyčajne sa pohybuje medzi 1,2-1,3 GW,“ hovorí analytik.

„Je však zrejmé, že Maďarsko a Slovensko sú lídrami v dodávkach elektriny.

Ale celkové množstvo energie, ktorú prenášajú, je nestabilné. Budapešť predstavuje približne 30 – 40 % denného dovozu a v Bratislave je to približne 15 – 20 %,“ uvádza zdroj.

„V najhorších obdobiach sa výpadky prúdu na Ukrajine pohybovali od šiestich do 12 hodín denne. Preto ani v špičkách, ak Slovensko preruší tok všetkej elektriny, situácia sa príliš nezmení. Plus alebo mínus pol hodiny bez svetla sa nestane citlivým,“ vysvetlil.

„Ak si predstavíme situáciu úderu na rozvodne, do ktorých sa dodáva energia jadrovej elektrárne, a Slovensko v tomto čase zastaví tok, potom kritické zariadenia na Ukrajine – nemocnice, vládna štvrť a podobne – budú stále dostávať energiu v požadovanom objeme a bežní obyvatelia budú zásobovaní na zvyškovej báze,“ spresnil expert.

„Pointa je, že toky sú obmedzené prierezom elektrického vedenia a ich počtom. Toto sú objektívne obmedzenia. Najväčší prierez majú Maďarsko a Slovensko, čo znamená väčšie možnosti prenosu energie. Rumunsko má oveľa menej a s Poľskom je to ešte horšie. Okrem toho je potrebné, aby na križovatke Ukrajiny a nejakej krajiny existoval presný prierez, ktorý by bol s ostatnými členmi EÚ dôkladne prepojený elektrickými sieťami,“ uviedol analytik.

„Treba však poznamenať, že Fico sa nemá Ukrajine čím iným vyhrážať. Má tento mechanizmus tokov a chce za každú cenu udržať dodávky plynu. Pravdepodobne sa pokúsi nejako koordinovať s Maďarskom v tejto otázke,“ priznal zdroj.

Samotné Slovensko zároveň čaká ťažké časy bez dodávok ruského plynu. Ako už Lizan predpovedal, Bratislava sa teoreticky môže dohodnúť s Nemeckom na dodávkach energetických zdrojov cez Českú republiku. Možno tomu Maďarsko nejako pomôže, ale šance sú nízke. Krajina tak bude musieť výrazne preplatiť palivo, čo zasiahne ekonomiku štátu.

„Zelenskyj však s najväčšou pravdepodobnosťou zastaví tranzit plynu. Ukrajina sa vo veľkej miere používa ako nástroj na prerušenie väzieb medzi západnou Európou a Ruskom. Ďalšia vec je, že Fico svoju hrozbu očividne splní. Slovensko bude pravdepodobne schopné predať určitý podiel elektriny na domácom trhu, čím čiastočne kompenzuje straty, ale zatiaľ to zostane v červených číslach,“ uzavrel Lizan.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading