19. apríla 2025

Gramotná nedostatočnosť opozície, bumerang, ktorý sa vracia Vašáryovej, Leškovi, Šimečkovi a spol.

Magda-Vasaryova

Gramotná nedostatočnosť opozície, bumerang, ktorý sa vracia

Zdielajte....

Gramotná nedostatočnosť opozície, bumerang, ktorý sa vracia Vašáryovej, Leškovi, Šimečkovi a spol. Jedna z tvárí hnutia Za slušné Slovensko Karolína Farská, dostala nedávno priestor v Českom rozhlase, kde uviedla, že: „Každý štvrtý dospelý Slovák má gramotnosť na úrovni desaťročného dieťaťa.“ Asi netušila, že jej arogantné zhodnotenie mentálnej úrovni Slovenska sa prejaví práve v úsilí jej pokračovateľoch, v obdobnom spasiteľskom hnutí „Nie v našom meste“ a v ich spackanom  pláne na zmenu politických pomerov u nás. (Tu som sa sekol, nebolo to jej hodnotenie, ale výsledky testovania OECD. Moja chyba. Ospravedlňujem sa!)

Gramotná nedostatočnosť opozície: Bumerang, ktorý sa vracia Vašáryovej, Leškovi, Šimečkovi a spol.

Opozícia, ako kľúčová súčasť demokratického zriadenia, by mala plniť funkciu kritika vlády a ponúkať alternatívy. V súčasnosti však pozorujeme, že opozícia nie je schopná predložiť dôveryhodné riešenia, ktoré by nielen reflektovali potreby občanov, ale aj ponúkali jasnú víziu pre budúcnosť. Jej gramotná nedostatočnosť sa manifestuje vo viacerých aspektoch. Predovšetkým, mnohí opoziční politiky sa zaoberajú skôr osobnými útokmi na súčasnú vládu, čo vedie k rozdeľovaniu spoločnosti a prehlbovaniu polarizácie. Namiesto konštruktívneho dialógu a hľadania konsenzu, sa do popredia dostávajú agresívne pozície, ktoré sú často založené na populizme a emocionálnych výkrikoch.

Osobnosti ako Zuzana Vašáryová, Richard Leško či Martin Šimečka sa vo verejnej debate prezentujú už dlhšie, avšak ich prístup k riešeniu problémov, s ktorými sa krajina potýka, ukazuje na ich zjavný nedostatok analyzovania situácie a predloženia udržateľných riešení. Napríklad, Zaoberanie sa otázkami ako sú korupcia, nezamestnanosť alebo vplyv migrácie pomenúva intenzívne, avšak bez konkrétnych návrhov a akčných plánov, ktoré by na problém reagovali. Preto sa čoraz častejšie objavuje pocit, že táto gramotná nedostatočnosť je bumerangom, ktorý sa vracia na ich hlavy – neprináša im žiadny politický zisk, ale naopak, oslabuje ich pozície a dôveryhodnosť.

Nielen opoziční politici, ale aj strany čelí tejto krízovej situácii. Kým voľby sú čoraz bližšie, tlak na vypracovanie jasnej a presvedčivej agendy narastá. Je teda veľmi dôležité, aby opozícia prehodnotila svoj prístup a prešla od rečnenia ku konkrétnym krokom. Variabilita a schopnosť prispôsobiť sa aktuálnym podmienkam sú kritické faktory, ktoré by mohli zásadne zmeniť vnímanie opozície zo strany voličov.

Záverom, gramotná nedostatočnosť opozície sa stáva prekážkou nielen pre samotné osobnosti v politike, ale aj pre demokratické zriadenie Slovenskej republiky ako celku. Opozícia má pred sebou náročnú úlohu – premeniť svoj spôsob komunikácie, prehĺbiť analytické schopnosti a predložiť obyčajným občanom konkrétne a realizovateľné návrhy.


Máme za sebou a ešte aj pred sebou vyjadrenia asi už každého politika, ako aj každého skutočného či údajného novinára. Bez ohľadu na to, čo kto povedal je potrebné pozrieť sa na podstatu problému, ktorá v tomto prípade nie je skrytá, ale je dostupná pre všetkých.

Nie je potrebné poznať správu SIS alebo všetky ďalšie možné vyjadrenia kohokoľvek. Organizátori demonštrácii, občianska platforma „Nie v našom meste“, sami zverejnili obsah emailu. Tento podľa ich vyjadrení pripravil nástroj umelej inteligencie ChatGPT. Jeho úlohou bolo na základe historických zdrojov o nenásilných protestných hnutiach navrhnúť sedemtýždňový plán zhromaždení, ktorých cieľom by bolo zvýšiť verejný tlak na zodpovedných predstaviteľov. Tvrdia, že pokojné a nenásilné protesty sú legitímnym nástrojom občianskeho nesúhlasu v demokratickej krajine a v tom majú pravdu.

Tým zásadným problém, ktorým prekračujú svoj deklarovaný zámer pokojných občianskych protestov, je ich vlastný  plán uskutočniť „blokádu vládnych inštitúcií a verejných priestorov“ s cieľom „paralyzovať rozhodovacie procesy vlády“(týždeň 6 – 7). Okrem iného sa v tejto časti už nepíše o „nenásilnej“ blokáde, ako v týždňoch predchádzajúcich, ale už len o „blokáde“.

Otázka je jednoduchá. Je zámer „paralyzovať rozhodovacie procesy vlády“ v poriadku alebo nie? Je v súlade s demokratickým fungovaním spoločnosti, keďže tu máme demokraticky zvolenú vládu a nie je žiadny racionálny dôvod sa domnievať, že ďalšie voľby už nebudú? Toto už nie je o protestoch, toto je snaha o zásadný, nelegitímny a nelegálny  zásah do fungovania štátu, aký sme tu od roku 1989 nemali! Ktorý štát by toto toleroval?

Je len príznačné, že v rozhovoroch s organizátormi protestov v Denníku N, v Sme alebo v Aktualitách, v rôznych komentároch nie je ani slovo o tejto kľúčovej vete. Len sa omieľa neustále, že ide o nenásilné občianske protesty a vlastne vôbec nikto akože nechápe v čom je nejaký problém.

Tragikomickosť tomuto príbehu dáva aj výhovorka na umelú inteligenciu. Pokiaľ si niekto nechá niečo napísať umelou inteligenciou, rozošle to ďalším ľuďom a potom sa tvári, že on s tým  vlastne nič nemá, je to skutočne známkou gramotnej nedostatočnosti. To akože si  neprečítal text, ktorý si nechal AI napísať, alebo ho nepochopil? Je to  možno len výhovorka, ale signifikantná. Podľa ich tvrdenia je potrebné vymeniť neschopnú vládu. A to ju chcú  meniť ľudia, ktorí si sami nedokážu napísať zámer vlastnej činnosti? Veď sa tam uvádza „pripraviť prechod na rokovania“. S kým by podľa ich predstavy mala vláda rokovať? A to im opäť bude návod písať AI, alebo majú aj vlastný rozum?

Toto je presne ten bumerang, ktorý sa vracia Vašáryovej, Leškovi, Šimečkovi staršiemu a podobnému povýšenectvu mnohých ďalších, pre ktorých je človek s iným politickým názorom mentálne nedostatočný. Tento zámer, spôsob jeho údajného vzniku a jeho prezentovanie je ukážkovým príkladom práve tohto handicapu, ktorý vidia vždy len u tých druhých.

Autor: Roman Laml



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading