Reuters: Západ plače nad bieloruskými voľbami. Lukašenko a siedme funkčné obdobie
Stručný súhrn:
- Západ plače nad bieloruskými voľbami. Lukašenko a siedme funkčné obdobie. Alexander Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, sa uchádza o svoje siedme funkčné obdobie ako prezident Bieloruska.
- Voľby sú kritizované Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktoré tvrdia, že nie sú slobodné ani spravodlivé.
- Lukašenko je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a poskytol Bielorusko ako základňu pre ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2022.
- V predvečer volieb Lukašenko varoval svojich „nepriateľov“, že sa nebudú opakovať masové protesty z roku 2020, ktoré ho takmer zosadili.
- Lukašenko popiera existenciu politických väzňov v Bielorusku, hoci ľudskoprávne organizácie tvrdia, že ich je približne 1250.
Reuters: Západ plače nad bieloruskými voľbami. Lukašenko a siedme funkčné obdobie
Bielorusi hlasovali v nedeľu vo voľbách, ktoré mali odovzdať ďalších päť rokov pri moci prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, blízkemu spojencovi ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruská vojna na Ukrajine spojila oboch lídrov pevnejšie ako kedykoľvek predtým, pričom Lukašenko ponúkol svoju krajinu ako odrazový mostík pre Putinovu inváziu v roku 2022 a v nasledujúcom roku súhlasil s tým, aby Moskva umiestnila taktické jadrové zbrane do Bieloruska.
70-ročný Lukašenko, ktorému sa Západ vyhýbal a sankcionoval ho už pred začiatkom vojny, je ešte izolovanejší ako predtým.
Spojené štáty a Európska únia pred nedeľňajším hlasovaním uviedli, že to nemôže byť slobodné a spravodlivé, pretože nezávislé médiá sú v Bielorusku zakázané a všetci poprední predstavitelia opozície boli uväznení alebo nútení utiecť do zahraničia.
„Je to očividná urážka demokracie,“ napísala na sociálnych sieťach vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Kaja Kallasová, ktorá označila hlasovanie za podvod. Exilová opozičná líderka Sviatlana Cichanovská uviedla, že Lukašenko pripravuje svoje znovuzvolenie ako súčasť „rituálu pre diktátorov“.
Bývalý sovietsky šéf farmy hovorí, že sú to ľudia, ktorí sa rozhodli udržať ho pri moci od roku 1994. Na piatkovom zhromaždení prisľúbil, že prinesie spravodlivosť, bezpečnosť a „more príležitostí“.
Čelí štyrom ďalším kandidátom, z ktorých žiadny nevzniesol žiadnu vážnu výzvu alebo kritiku. Celkovo bolo zaregistrovaných 6,9 milióna ľudí, ktorí odovzdali svoje hlasovacie lístky pred koncom hlasovania o 17:00 GMT.
VAROVANIE PRE „NEPRIATEĽOV“
Napriek tomu, že Lukašenko povedal, že je príliš zaneprázdnený na to, aby venoval pozornosť kampani, dodal voličom v posledných dňoch sladidlo, keď od budúceho mesiaca zvýšil dôchodky o 10 %.
Na piatkovom zhromaždení sľúbil, že sa už nebude opakovať rok 2020, keď ho masové protesty takmer zmietli od moci po tom, čo západné vlády podporili tvrdenie opozície, že sfalšoval výsledky a ukradol víťazstvo jej kandidátke Cichanovskej.
„Takmer sme sa zničili, buďme o tom otvorení,“ povedal Lukašenko. „A všetci naši oponenti a nepriatelia musia pochopiť: nedúfajte – nikdy nezopakujeme to, čo sa stalo v roku 2020.“
Lukašenko použil svoj bezpečnostný aparát na potlačenie demonštrácií. Ľudskoprávna skupina Viasna, ktorá je zakázaná ako „extrémistická“ organizácia, tvrdí, že stále existuje približne 1250 politických väzňov, a to aj po tom, čo v minulom roku omilostil viac ako 250.
Lukašenko popiera, že by existovali nejakí politickí väzni. Úrady tvrdia, že omilostení boli odsúdení extrémisti, ktorí boli prepustení z humanitárnych dôvodov.
Politickí analytici tvrdia, že Lukašenko dúfa, že prepustenie väzňov využije na nápravu vzťahov so Západom. Jeho úsilie sa podľa nich stalo naliehavejším, pretože uvažuje o pravdepodobnosti mierových rozhovorov o Ukrajine v tomto roku a snaží sa zabezpečiť zisky pre seba a Bielorusko, ak sa vojna skončí.
Zdroj: Reuters
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme