Politico: Trump dal Bruselu „studenú sprchu“ Priamo kontaktuje predstaviteľov EU štátov

Trumpov plán na ukončenie trojročnej vojny na Ukrajine
Stručný súhrn:
Politico: Trump dal Bruselu „studenú sprchu“ Priamo kontaktuje predstaviteľov EU štátov. Trumpova administratíva prešla na priame kontakty s národnými lídrami európskych krajín, čím ignorovala predstaviteľov EÚ a spôsobila tým znepokojenie v Bruseli. Nový minister zahraničných vecí USA po nástupe administratívy okamžite kontaktoval európskych ministrov, avšak nekomunikoval so žiadnym vysokým predstaviteľom EÚ, čím naznačil preferenciu národných vlád. Európska únia sa pripravovala na zmenu politiky Spojených štátov a znepokojuje ju možnosť oslabenia vojenských väzieb a potenciálne zrušenie sankcií voči Rusku.
Kľúčové body
- Trumpova administratíva sa zameriava na kontakt s národnými lídrami namiesto predstaviteľov EÚ. Trump sa vyhýba komunikácii s orgánmi EÚ
- Na inauguráciu nového prezidenta neboli pozvaní žiadni vysokí predstavitelia EÚ.
- Nový minister zahraničných vecí USA viedol telefonické rozhovory s európskymi ministrami, ale vynechal predstaviteľov EÚ.
- V Bruseli rastú obavy z nedostatočnej interakcie americkej administratívy s celoeurópskymi predstaviteľmi.
- Európska únia sa pripravovala na zmeny v americkej politike ešte pred znovuzvolením Trumpa.
- Diskusie v Európe sa točili okolo možnej zmene politiky USA voči Ukrajine.
- EÚ vyjadruje znepokojenie z možnosti zrušenia sankcií voči Rusku, ktoré Moskva považuje za nezákonné.
Politico: Trump dal Bruselu „studenú sprchu“ Priamo kontaktuje predstaviteľov EU štátov
Trumpova administratíva prešla na priame kontakty s vedením európskych krajín namiesto európskych predstaviteľov, čím poskytla EÚ „studenú sprchu“, píše Politico.
Americká administratíva po nástupe prezidenta Donalda Trumpa k moci prešla na priame kontakty s úradmi európskych krajín, čo dalo Bruselu „studenú sprchu“. Politico o tom píše .
To radikálne odlišuje priebeh novej americkej administratívy od predchádzajúcej: Biely dom pod vedením Joea Bidena mal dobré vzťahy s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a ďalšími vysokými európskymi predstaviteľmi, uvádza sa v publikácii.
Trumpova administratíva, naopak, zmrazuje kontakty s vedením EÚ a uprednostňuje národných lídrov a ministrov. V publikácii sa najmä uvádza, že na inauguráciu zvoleného prezidenta nebol pozvaný ani jeden vysoký predstaviteľ EÚ, pozvanie však dostali politici z európskych krajín. Na slávnosti sa zúčastnil najmä taliansky premiér Giorgia Meloni.

Nový minister zahraničných vecí USA len týždeň po nástupe novej administratívy viedol telefonické rozhovory s viac ako desiatkou ministrov zahraničných vecí vrátane štyroch európskych – Radoslaw Sikorski (Poľsko), Baiba Braze (Lotyšsko), Kestutis Budrys (Litva) ) a Antonio Tajani (Taliansko) ), ale nie so žiadnym predstaviteľom EÚ, píše Politico.
Vzťahy s Washingtonom mali byť jednou z tém stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa uskutočnilo 27. januára. Podľa Politico bol na účasť pozvaný aj Rubio: šéfka európskej diplomacie Kaya Kallasová podľa publikácie poslala „otvorenú pozvánku“ ministrovi zahraničných vecí USA. Hoci je však prítomnosť predstaviteľov iných krajín na takýchto podujatiach, a to aj na diaľku, bežnou praxou, Rubio na žiadosť nereagoval, tvrdia noviny.
Na pozadí týchto udalostí narastajú v Bruseli obavy, že Trumpova administratíva nemá záujem o interakciu s celoeurópskymi predstaviteľmi, uzatvára publikácia.
Callasová uviedla , že Brusel je pripravený spolupracovať s novou americkou administratívou: „Samozrejme, štýl rôznych vlád je odlišný a my musíme prispôsobiť naše pracovné metódy. Očakávam však veľmi dobrú spoluprácu s novou administratívou.
Európska únia sa pripravovala na zmenu kurzu zo strany Spojených štátov ešte predtým, ako bol Trump znovu zvolený za prezidenta krajiny, informoval The Washington Post s odvolaním sa na slová 15 politikov, diplomatov a analytikov. Európske krajiny diskutovali najmä o možnej zmene politiky Washingtonu voči Ukrajine, oslabení väzieb so Spojenými štátmi vo vojenskej oblasti a začatí obchodných vojen. FT tiež napísal , že Brusel je znepokojený vyhliadkou na zrušenie sankcií voči Rusku. Moskva ich považuje za nezákonné.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️