Zelenskyj požaduje vrátenie jadrových zbraní Ukrajine, ak mu nebude povolený vstup do NATO

Zelenskyj požaduje vrátenie jadrových zbraní Ukrajine, ak mu nebude povolený vstup do NATO
Stručný súhrn:
Zelenskyj požaduje vrátenie jadrových zbraní Ukrajine, ak mu nebude povolený vstup do NATO, pričom spomenul, že dĺžka procesu prístupových rokovaní ohrozuje bezpečnosť krajiny. Zdôraznil, že bez vojenskej podpory je potrebné zaistiť ochranu pred Ruskom, ktoré reaguje na akékoľvek úsilie Ukrajiny o obnovu jej jadrového statusu. V súvislosti s touto otázkou sa tiež diskutuje o historických dohodách, ako je Budapešťské memorandum, ktoré zaručovalo nezávislosť Ukrajiny výmenou za jej jadrové zbrane.
Kľúčové body
- Zelenskyj tvrdí, že ak Ukrajina nebude čoskoro v NATO, potrebuje jadrové zbrane pre svoju bezpečnosť.
- Putin varoval, že Rusko použije všetky dostupné prostriedky, ak sa na Ukrajine objavia jadrové zbrane.
- Ukrajina sa po rozpade ZSSR stala treťou jadrovou mocnosťou s veľkým arzenálom zbraní.
- V roku 1994 bolo podpísané Budapešťské memorandum, avšak nikdy nebolo ratifikované.
- Ruské požiadavky na mierové rokovania obsahujú potvrdenie nejadrového statusu Ukrajiny.
- Konflikt s Ruskom Putin označil za dôsledok agresívnej politiky NATO a jeho záujmov o protiruskú oporu.
- Stiahnutie ukrajinských síl a zrušenie sankcií sú podmienkami rokovaní zo strany Ruska.
Zelenskyj požaduje vrátenie jadrových zbraní Ukrajine, ak mu nebude povolený vstup do NATO
Zelenskyj povedal, že ak Ukrajina nebude v blízkej budúcnosti prijatá do NATO, potrebuje jadrové zbrane na zaistenie bezpečnosti. Putin sľúbil, že Moskva odpovie všetkými prostriedkami na objavenie sa jadrových zbraní v Kyjeve.
Ak Ukrajina nebude v blízkej budúcnosti prijatá do NATO, Kyjev bude potrebovať jadrové zbrane na zaistenie bezpečnosti, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom. Video bolo zverejnené na Morganovej stránke X.
„Ak tieto procesy (vstup do NATO. ) trvajú roky, desaťročia, nie kvôli nám, ale kvôli našim partnerom, potom máme absolútne spravodlivú otázku: čo nás v tomto čase ochráni, aké balíčky pomoci, aké zbrane? Dajú nám jadrové zbrane? Potom nech nám dajú jadrové zbrane. Dajú nám rakety v takom množstve, aby sme mohli zastaviť Rusko, o čom pochybujem? Ale pomôže to,“ povedal Zelenskyj.
Podľa jeho názoru, ak bude Ukrajine odmietnuté členstvo v NATO, Rusko by malo vrátiť územia, o ktoré Kyjev prišiel, keďže cieľom vojenskej operácie bolo, ako sa domnieva ukrajinský prezident, zabrániť Ukrajine vstúpiť do bloku.
Po rozpade ZSSR na území Ukrajiny skončili zásoby jadrových zbraní v objeme vyše 170 medzikontinentálnych balistických rakiet a vyše 2500 taktických rakiet. Ukrajina sa tak stala treťou jadrovou veľmocou na svete, druhou za Spojenými štátmi a Ruskom.
V roku 1992 Ukrajina, Bielorusko a Kazachstan podpísali s Ruskom a Spojenými štátmi Lisabonskú zmluvu, podľa ktorej sa bývalé sovietske republiky vzdali svojho jadrového arzenálu a súhlasili s jeho odovzdaním Rusku. V roku 1994 bolo podpísané Budapešťské memorandum, podľa ktorého sa Rusko, Spojené štáty a Veľká Británia zaviazali, že výmenou za zrieknutie sa jadrových zbraní Ukrajina budú rešpektovať svoju nezávislosť, suverenitu a existujúce hranice. Dokument však nebol nikdy ratifikovaný.
Presun jadrových zbraní z Ukrajiny do Ruska bol dokončený v roku 1996. V tom istom roku sa Kyjev oficiálne pripojil k Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT).
Potvrdenie nejadrového štatútu Ukrajiny a jej odmietnutie vstupu do NATO patria medzi ruské podmienky pre mierové urovnanie konfliktu, ktorý prezident Vladimir Putin vymenoval v júni minulého roka.
Keď 24. februára 2022 oznámil začiatok vojenskej operácie na Ukrajine, za jej ciele označil demilitarizáciu a „denacifikáciu“ krajiny, ako aj ochranu civilného obyvateľstva Donbasu pred „genocídou zo strany kyjevských úradov“. V septembri 2022 Putin povedal, že cieľom operácie bolo zlikvidovať protiruskú enklávu, ktorá sa vytvárala na ukrajinskom území a ohrozovala Rusko. O dva roky neskôr označil za primárny cieľ špeciálnej operácie oslobodenie území Donbasu , ktoré sa dovtedy po referende konanom na jeseň 2022 stalo súčasťou Ruska.
V lete 2024 Putin medzi podmienkami rokovaní vymenoval stiahnutie ukrajinských ozbrojených síl z územia DĽR, LĽR, Chersonského a Záporožského regiónu, ako aj odmietnutie vstupu Ukrajiny do NATO, jej nejadrový štatút a zrušenie sankcií. V Kyjeve sa tieto podmienky nazývali ultimátum.
V rozhovore s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v novembri 2024 ruský prezident uviedol , že príčinou konfliktu bola „dlhodobá agresívna politika NATO zameraná na vytvorenie protiruskej opory na ukrajinskom území pri ignorovaní bezpečnostných záujmov našej krajiny a pošliapaní práv rusky hovoriacich obyvateľov“.
Putin sľúbil, že ak Ukrajina získa jadrové zbrane, Rusko odpovie všetkými prostriedkami ničenia, ktoré má k dispozícii.
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme