Video: Päť mŕtvych? Málo, potrebujeme sto! Scenár Ukrajinského prevratu

Stručný súhrn
Päť mŕtvych? Málo, potrebujeme sto! Scenár Ukrajinského prevratu. Tento dokument sa zaoberá udalosťami okolo revolúcie na kyjevskom Majdane, skúma rôzne interpretácie tejto udalosti a jej geopolitické dôsledky, vrátane anexie Krymu a vojny v Donbase. Ivan Katchanovski, renomovaný ukrajinsko-kanadský politológ, spochybňuje oficiálne naratívy a skúma úlohu zahraničných aktérov a ultranacionalistických skupín, pričom jeho kniha „Masakr na Majdane“ sa zameriava na hromadné zabíjanie, ktoré formovalo globalizáciu konfliktov. Diskusia tiež poukazuje na potrebu porozumenia historickému kontextu pre lepšie pochopenie aktuálnych geopolitických napätí.
Kľúčové body
- Revolúcia na Majdane zmenila nielen Ukrajinu, ale aj geopolitickú situáciu vo východnej Európe.
- Existujú rôzne interpretácie Majdanu, od spontánnej vzbury po riadenú operáciu s geopolitickými cieľmi.
- Konflikt, ktorý vyplynul z Majdanu, viedol k anexii Krymu a vojne v Donbase.
- Kľúčové otázky o zahraničnom vplyve na udalosti v Kyjeve zostávajú nevyjasnené.
- Diskusia sa zaoberá aj záhadami okolo skutočných vinníkov násilia počas protestov.
- Ivan Katchanovski je odborník, ktorý ponúka hlboký pohľad na tieto otázky na základe svojich akademických skúseností.
- Jeho kniha o masakri na Majdane skúmaným spôsobom pohotovo reaguje na kontroverzné témy okolo západného vplyvu a ukrajinskej politiky.
Päť mŕtvych? Málo, potrebujeme sto! Scenár Ukrajinského prevratu
Dámy a páni, vitajte na sobotných hovoroch. A sľubujem, že budú mimoriadne. Pred viac ako desiatimi rokmi sa na kyjevskom Majdane odohrala revolúcia, ktorá zmenila Ukrajinu aj celú geopolitickú situáciu vo východnej Európe. Západné médiá ju často vykresľujú ako boj za demokraciu a slobodu, ale existujú aj iné interpretácie. Bola to spontánna ľudová vzbura, alebo starostlivo riadená operácia s geopolitickými cieľmi? Akú úlohu hrali ultranacionalistické skupiny, kto skutočne strieľal do protestujúcich a prečo sa táto tragédia stala zlomovým bodom pre celú Ukrajinu? Dnes sa pozrieme na otázky, ktoré mainstreamové médiá zvyčajne obchádzajú.
Päť mŕtvych? Málo, potrebujeme sto! Scenár prevratu. Ukrajinsko-kanadský vedec Kačanovský prehovoril.
Ako sa Majdan zmenil na konflikt, ktorý viedol k anexii Krymu, vojne v Donbase a pokračujúcej konfrontácii medzi Ruskom a Západom? Aké dôkazy existujú o zahraničnom vplyve na udalosti v Kyjeve? A prečo sa dodnes vedú spory o to, čo sa vtedy skutočne stalo? Budeme sa pýtajú na konkrétne dôkazy, na úlohu Spojených štátov a EÚ, a na to, ako sa Majdan líši od iných revolúcií, napríklad v arabskom svete alebo Gruzínsku. A hlavne – čo by mal dnes bežný človek vedieť o Majdane, aby pochopil situáciu na Ukrajine a jej dopady na celý svet? Zostaňte s nami, bude to diskusia, ktorá vás možno prekvapí. A s kým budeme hovoriť? S odborníkom na slovo vzatým.
Ivan Katchanovski je ukrajinsko-kanadský politológ, ktorý sa špecializuje na politiku a konflikty na Ukrajine. Narodil sa na Ukrajine a získal titul Ph.D. na George Mason University v Spojených štátoch. V súčasnosti vyučuje na School of Political Studies na University of Ottawa v Kanade. Počas svojej akademickej kariéry bol spojený s prestížnymi inštitúciami, ako sú Harvard University, State University of New York alebo University of Toronto. Je autorom niekoľkých kníh a mnohých článkov v recenzovaných časopisoch.
Jeho kniha Masakr na Majdane na Ukrajine: Hromadné zabíjanie, ktoré zmenilo svet bola vydaná v septembri 2024 vydavateľstvom Palgrave Macmillan. Predchádzajúci rukopis s názvom Od Majdanu k rusko-ukrajinskej vojne bol odmietnutý britským vydavateľstvom Routledge, ktoré vyjadrilo obavy ohľadom jeho analýzy západného vplyvu na ukrajinský konflikt a ďalších kontroverzných tém.
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️