1. júla 2025

Francúzski a Britskí lídri sa ponáhľajú do Washingtonu v historickom zlome pre Západ

macron-trump-starmer

Francúzski a Britskí lídri sa ponáhľajú do Washingtonu v historickom zlome pre Západ

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Francúzski a Britskí lídri sa ponáhľajú do Washingtonu v historickom zlome pre Západ v snahe získať späť kľúčovú úlohu v ukrajinskej kríze po vylúčení z rokovaní s Ruskom. S narastajúcim napätím vo vzťahoch medzi USA, Ukrajinou a Ruskom, prezident Trump naznačuje zmenu americkej politiky voči Ukrajine, pričom svetoví lídri vyjadrujú znepokojenie nad jeho prístupom k Putinovi. Francúzsko a Británia sa usilujú o zdieľanie zodpovednosti za bezpečnosť Európy a formovanie budúcnosti Ukrajiny napriek prekážkam rokovaní.

Kľúčové body

  • Lídri Francúzska a Británie sa snažia obnoviť svoju úlohu v ukrajinskej kríze, ktorú spochybňuje prístup Trumpa.
  • Trumpova kritika Zelenského vytvára obavy o budúcu americkú podporu Ukrajine.
  • Macron a Starmer plánujú rokovania s Trumpom o posilnení európskej bezpečnosti a podpore Ukrajiny.
  • Británia a Francúzsko zvažujú nasadenie „zaisťovacích síl“ na Ukrajine s možným počtom až 30 000 vojakov.
  • Trumpov postoj voči Putinovi a Ukrajine destabilizuje transatlantickú alianciu a tradičné pohľady na americké bezpečnostné záruky.
  • Vznikajú zámery na mierovú dohodu, avšak Trumpova predpojatosť voči Zelenskému to komplikuje.
  • Francúzsko a Británia čelí tlaku na zvýšenie výdavkov na obranu v súlade s Trumpovými požiadavkami.

Francúzski a Britskí lídri sa ponáhľajú do Washingtonu v historickom zlome pre Západ

Ukrajinu a Západ čaká existenčný týždeň.

Lídri dvoch európskych jadrových mocností sa ponáhľajú do Bieleho domu, aby sa pokúsili znovu získať ústrednú úlohu pre seba a pre Ukrajinu po tom, čo boli vylúčení z americko-ruských rozhovorov o ukončení vojny.

Prezident Donald Trump minulý týždeň vyslal cez transatlantickú alianciu šokové vlny a hral do rúk ruského prezidenta Vladimira Putina, keď útočil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ničil pravdu o tom, ako vojna začala.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navštívi Trumpa v pondelok – na tretie výročie brutálnej ruskej invázie na Ukrajinu, suverénnu demokraciu, ktorá zabila desaťtisíce civilistov a Putina a jeho jednotky obvinili z vojnových zločinov.

Britský premiér Keir Starmer bude vo štvrtok nasledovať, v zatiaľ najzradnejšom momente jeho mladého premiéra, pričom medzi Washingtonom a Londýnom sa otvárajú veľké rozdiely v realite ťažkej situácie Ukrajiny.

Británia a Francúzsko pripravujú plány pre európske „zaisťovacie sily“, ktoré by mohli zahŕňať až 30 000 vojakov, ktorí by mohli byť nasadení na Ukrajine v prípade mierovej dohody. Myšlienka však čelí obrovským prekážkam – v neposlednom rade sa zdá byť veľmi nepravdepodobná dohoda, na ktorej by sa Zelenskij aj Putin mohli dohodnúť. A Starmer už varoval, že sila nemôže fungovať bez americkej „zarážky“, ktorá by mohla potenciálne zahŕňať bezpečnostné záruky, spoluprácu amerických tajných služieb, leteckú podporu a prepravu ťažkých výťahov. Kľúčovou otázkou tohto týždňa bude, či má Trump nejaký záujem vzhľadom na odpor Ruska voči jednotkám NATO na Ukrajine pod akoukoľvek vlajkou.

Ako Trump vedie USA novým smerom na Ukrajine, otvárajú sa historické schizmy, ktoré ohrozujú transatlantickú alianciu a poriadok po druhej svetovej vojne. Trump považuje dlhoročných priateľov Ameriky – ktorí nedokázali splniť výzvy nasledujúcich prezidentov, aby míňali viac na obranu – za protivníkov. A nová administratíva už rozbila roky trvajúce európske predpoklady o amerických bezpečnostných zárukách pre Západ.

Prezidentov postoj k Putinovi v otázke Zelenského – a jeho snaha dosiahnuť represívnu dohodu o vývoze vzácnych zemín z Ukrajiny ako odplata za minulú pomoc USA – šokovali transatlantických spojencov. Varovanie ministra obrany Peta Hegsetha v Bruseli tento mesiac, že ​​Európa musí prevziať primárnu zodpovednosť za svoju vlastnú bezpečnosť, spochybnilo krédo NATO o vzájomnej obrane. A útok viceprezidenta JD Vance na európske vlády a hodnoty v prejave v Mníchove bol v Európe vnímaný ako pokus o destabilizáciu kontinentálnych lídrov v mene krajne pravicových populistov, ktorí sa ideologicky inšpirujú hnutím MAGA.

V mimoriadnom komentári, ktorý zachytáva historické časy, pravdepodobný budúci líder Nemecka Friedrich Merz, líder konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie, ktorá podľa exit pollov vyhrala nedeľňajšie všeobecné voľby , predstavil program novej vlády.

„Mojou absolútnou prioritou bude čo najrýchlejšie posilniť Európu, aby sme krok za krokom skutočne dosiahli nezávislosť od USA,“ povedal Merz pri televíznom okrúhlom stole po tom, čo exit polly ukázali obrovské zisky aj pre extrémne pravicovú stranu AfD.

„Nikdy by som neveril, že niečo také budem musieť povedať v televízii. Ale po minulotýždňových vyhláseniach Donalda Trumpa je prinajmenšom jasné, že Američanom – aspoň tejto časti Američanov v tejto administratíve – je osud Európy do značnej miery ľahostajný,“ povedal Merz.

Zdroj: CNN



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading