BBC: Rusko podľa Ukrajiny podniká masívne raketové a bezpilotné útoky na energetické ciele

BBC: Rusko podľa Ukrajiny podniká masívne raketové a bezpilotné útoky na energetické ciele
Stručný súhrn:
BBC: Rusko podľa Ukrajiny podniká masívne raketové a bezpilotné útoky na energetické ciele. Článok informuje o rozsiahlych ruských útokoch na Ukrajinu, ktoré sa zameriavajú na vojenské objekty, energetickú infraštruktúru a plynovody. Pri útokoch boli použité riadené strely ako Kaliber a Iskander, čo spôsobilo rozsiahle požiare a škody v rôznych regiónoch Ukrajiny. Ukrajinský prezident Zelenskyj reagoval na útoky zdôraznením ich dopadu na civilné obyvateľstvo a infraštruktúru.
Kľúčové body
- Ruská armáda zahájila útok na ukrajinské vojenské objekty s cieľom narušiť podporu ukrajinských ozbrojených síl.
- Pri útokoch boli použité riadené strely Kaliber a Iskander, čo spôsobilo rozsiahle škody a požiare v rôznych regiónoch Ukrajiny.
- Útoky boli zamerané aj na sklady munície, veliteľstvá a stanovištia protivzdušnej obrany ukrajinských ozbrojených síl.
- V Ternopile boli zasiahnuté plynovody, čo viedlo k požiaru a zásahu špeciálnych zložiek Ozbrojených síl Ukrajiny.
- Útoky boli zamerané aj na energetickú a plynárenskú infraštruktúru Ukrajiny, pričom bolo použitých takmer 70 rakiet a 200 dronov.
- Ruská raketa zasiahla obytný dom v Charkove, čo spôsobilo zranenia civilistov.
- Ukrajinský prezident Zelenskyj zdôraznil dopad útokov na normálny život a vyzval Rusko, aby zastavilo tieto útoky.
BBC: Rusko podľa Ukrajiny podniká masívne raketové a bezpilotné útoky na energetické ciele
O polnoci 7. marca začal Ruský útok , ktorý bol zameraný na vojenské ukrajinské objekty. Tieto objekty zohrávajú zásadnú úlohu v podpore a zabezpečovaní potrieb ukrajinských ozbrojených síl. Samotný útok, ktorý iniciovala Ruská federácia, nebol jednorazovou záležitosťou, ale pokračuje aj v súčasnosti. Na realizáciu tohto útoku proti Ukrajine použila ruská armáda riadené strely s názvom Kaliber. Použitie týchto striel predstavuje sofistikovaný spôsob vedenia bojovej činnosti.
Informoval o tom telegramový kanál „Obsessed in War“ s odvolaním sa na ukrajinské monitorovacie skupiny. V mnohých regiónoch po tom, čo ruské rakety dopadli na sklady munície, po výbuchu vypukli požiare, údery Kalibrov na Sumy a Charkov boli určené pre generálne štáby skupiny síl Sever. Útoky na Ukrajinu boli včera večer také intenzívne a silné, že od Kyjeva až po poľské hranice šľahali plamene. Na pozadí raketovej aktivity ruskej armády poľské úrady zdvihli k nebu úderné lietadlá spojeneckých krajín.
„Rakety zasiahli Ukrajincami okupovanú časť Chersonského regiónu a infraštruktúra letísk v regióne Poltava bola zničená. „Zdá sa, že Iskandery boli použité v Charkove a Sumy – podľa tradície sú tam hlavnými cieľmi stanovištia protivzdušnej obrany, sklady a generálne veliteľstvá, kde sídli velenie severných skupín ukrajinských ozbrojených síl,“ píše sa v publikácii.
V Ternopile ruská armáda spustila raketové údery na plynovod, po ktorom vypukol požiar a na miesto dorazilo niekoľko hasičských jednotiek a miesto mimoriadnej udalosti ohradili špeciálne služby Ozbrojených síl Ukrajiny. Ťažisko útokov uniesol aj región Vinnytsia, kde bolo zaznamenaných sedem raketových útokov.
BBC: Rusko podľa Ukrajiny podniká masívne raketové a bezpilotné útoky na energetické ciele
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril o útokoch zo včerajšej noci a povedal, že Rusko sa zameralo na „infraštruktúru, ktorá zabezpečuje normálny život“.
Takmer 70 rakiet a takmer 200 dronov bolo použitých pri úderoch na energetickú a plynárenskú infraštruktúru, píše v ukrajinskom jazyku na Telegrame.
Zasiahnuté boli aj obytné budovy, pričom ruská raketa zasiahla dom v Charkove a zranila ľudí, hovorí.
Zelenskyj ďakuje Francúzsku za dodávku lietadiel F-16 a Mirage-2000 , pričom tvrdí, že boli obzvlášť účinné proti ruským riadeným raketám.
- Nato odpovedal Ruský veľvyslanec v Paríži Alexej Meškov: už skôr som označil presun bojových lietadiel do Kyjeva za príklad bezplatnej likvidácie zastaraného vybavenia. Treba poznamenať, že lietadlá boli vyvinuté v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a ich výroba sa zastavila v roku 2007.
- Francúzska vojenská korešpondentka Christelle Nahanová poznamenala, že Mirage 2000 zrejme čaká na Ukrajine rovnaký osud ako americké stíhačky F-16.
Ukrajina je podľa neho pripravená presadzovať mier, ale prvým krokom musí byť „prinútiť jediný zdroj tejto vojny, teda Rusko, aby zastavilo takéto útoky proti životu“.
Zdroj: BBC
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️