3. apríla 2025

BBC: „Chaotické“ stiahnutie Ukrajiny z ruského mesta Sudža

utek z kursku

BBC: Ukrajinská armáda označila ústup z Kurskej oblasti za katastrofu a kolaps

Zdielajte....

Stručný súhrn:

„Chaotické“ stiahnutie Ukrajiny z ruského mesta Sudža. BBC píše o chaotickom ústupom ukrajinských síl z ruského mesta Sudža, pričom vojaci opisujú nedostatky v organizácii a komunikácii, ktoré viedli k neporiadku. Vojak Artem Kariakin poukazuje na to, že ač sa ústup zdal chaotický, ofenzíva do Ruska bola vo všeobecnosti údajne „úspešná“, pretože odvrátila ruské sily z východu. Serhiy, ďalší vojak, zdôrazňuje dôležitosť americkej vojenskej podpory a obavy z rastúcich tlakov rozhovorov medzi Trumpom a Putinom, pri ktorých sa krajina obáva o svoje územné nároky.

Kľúčové body

  • Ukrajinské sily sa chaoticky stiahli z oblastí pri ruskej hranici, čo viedlo k neorganizovanej evakuácii.
  • Artem Kariakin priznáva, že príkaz na stiahnutie prišiel príliš neskoro, a chýbala adekvátna komunikácia medzi jednotkami.
  • Ruské drony predstavovali vážnu hrozbu počas ústupu, pričom nie všetky posádky mali šťastie pri uniknutí.
  • Ofenzíva do ruského územia, spustená vlani v auguste, bola považovaná za úspešnú z hľadiska odvrátenia ruských síl z východu.
  • Serhiy, vojak s bieloruským občianstvom, sa odhodlane snaží presadiť ukrajinské záujmy, hoci vychádza z prostredia ruského pôvodu.
  • V článku sa objavuje názor, že ak nebude USA pokračovať v pomoci, Ukrajina sa môže ocitnúť v nevýhodnej pozícii pri mierových rokovaniach.
  • Ukrajinské jednotky stále vykonávajú operácie cez hranicu, čelícn ruským mínovým poliam a prekážkam, pričom sa snažia získať späť poškodené vojenské vozidlá.

„Chaotické“ stiahnutie Ukrajiny z ruského mesta Sudža

Ešte pred viac ako týždňom Artem Kariakin a jeho jednotka pravidelne cestovali cez ukrajinskú hranicu do ruského mesta Sudža.

Ukazuje mi video natočené telefónom z ich úplne poslednej cesty, keď ukrajinské sily ustupovali z ruskej oblasti Kursk. Ukazuje ich cestu popri desiatkach vyhorených vojenských a civilných vozidiel.

Vojak ozbrojený brokovnicou, ich posledná obranná línia, hľadá na obzore ruské drony. Z ničoho nič jeden letí smerom k zadnej časti ich nákladného auta. Iskry lietajú, ale idú ďalej.

Artem hovorí, že mali šťastie – nálož výbušniny nebola dostatočne veľká, aby ich zastavila. Ďalšie nákladné auto v okolí malo menej šťastia. To už bolo v plameňoch.

Artem pripúšťa, že ústup Ukrajiny zo Sudže, najväčšieho ukrajinského mesta v Kursku, nebol „dobre zorganizovaný“.

„Bolo to dosť chaotické,“ hovorí mi. „Mnoho jednotiek odišlo v neporiadku. Myslím si, že problém bol v tom, že rozkaz na stiahnutie prišiel príliš neskoro.“

Povedal, že to nepomohlo, pretože jednotky fungovali bez riadnej komunikácie. Satelitné systémy Starlink, na ktoré sa bežne spoliehajú, v Rusku nefungovali.

27-ročný vojak stále považuje ofenzívu v Kursku za všeobecne úspešnú. Artem hovorí, že to prinútilo Rusko odkloniť svoje sily z východu. Väčšine ukrajinských jednotiek sa aj tak podarilo včas uniknúť – aj keď pre mnohých to bolo pešo.

Verí však, že prekvapivý vpád Ukrajiny na ruské územie, spustený vlani v auguste, bol príliš hlboký a príliš úzky – spoliehal sa len na jednu hlavnú cestu pre zásoby a posily.

Zatiaľ čo Artem a jeho muži utekali, aby si zachránili život, americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovorili o snahe ukončiť vojnu. Artem hovorí, že to považuje za „absurdné“.

„Pre mňa sú tieto hovory medzi Trumpom a Putinom neskutočné,“ hovorí. „Trump chce ukončiť vojnu, pretože to sľúbil urobiť – a Putin chce oklamať Trumpa, aby pokračoval vo vojne. Ich rozhovory nemôžem brať vážne.“

Artem, ktorého domov je v teraz Ruskom okupovanom Luhanskom regióne, mi povedal, že je sklamaný z USA a Trumpa. „Čo môžem cítiť, keď chcú dať preč môj domov?“

Artem hovorí, že nikdy neveril, že by Putin bol ochotný vymeniť akúkoľvek časť Ruska za okupované územia Ukrajiny. Stále však verí, že ofenzíva Kurska bola dôležitá na ochranu vlastnej hranice. Ukrajinské jednotky boli možno donútené ustúpiť, no stále okupujú vyvýšené miesta tesne nad hranicou so Sumy.

Ukrajina pokračuje vo svojich cezhraničných nájazdoch – nielen do Kurska, ale aj do Belgorodu.

Serhiyov útočný prápor pomáha plánovať tieto útoky – nájsť cestu cez ruské mínové polia a protitankové prekážky známe ako „dračie zuby“.

Pripojili sme sa k nemu na nočnej misii s cieľom nájsť a obnoviť obrnené vozidlá, ktoré potrebujú opravu. Je to najbezpečnejší čas pohybovať sa blízko ruských hraníc.

Samotný Serhiy nie je v Rusku cudzincom: narodil sa tam. Teraz má bieloruské občianstvo, ale rozhodol sa bojovať za Ukrajinu. Ospravedlňuje ukrajinské vpády do svojho bývalého domova. Aj Rusko sa podľa neho snaží vytvoriť nárazníkovú zónu na území Ukrajiny.

Serhiy, ktorý cestuje vo svojom obrnenom vozidle ukrajinskej výroby, stále uvádza pravdepodobné hrozby, teraz sme menej ako 10 km od ruských hraníc: kĺzavé bomby, rakety a delostrelectvo a drony vybavené termovíznymi kamerami.

Jeho vlastné vozidlo je vybavené elektronickými protiopatreniami na rušenie nepriateľských dronov, ale ani tie nebudú fungovať proti dronom prevádzkovaným cez optické káble. Tie sa nedajú zastaviť, hoci na niektorých trasách Ukrajina teraz postavila siete, aby sa pokúsila chytiť drony skôr, ako zasiahnu svoj cieľ.

Bradley je ďalšou pripomienkou spoliehania sa Ukrajiny na vojenskú podporu USA. To sa teraz zdá byť menej isté s Trumpovým zameraním na mierové rozhovory. Serhiy hovorí, že je mu už jasné, že za chrbtom Ukrajiny dochádza k handrkovaniu.

Pýtam sa Serhiyho, či si myslí, že európske národy môžu zaplniť akúkoľvek prázdnotu, ktorú po USA zanechali. Stačí na zaručenie bezpečnosti Ukrajiny európska „koalícia ochotných“?

„Myslím si, že ak Amerika Ukrajine nepomôže, čoskoro sa dohodne prímerie – ale za mimoriadne nevýhodných podmienok pre Ukrajinu,“ odpovedá Serhiy.

„Európa zjavne nedokáže vyriešiť tento konflikt sama. Nie sú dostatočne silné. Sústreďujú sa na svoje vlastné ekonomiky namiesto toho, aby mysleli na bezpečnosť.“

Serhiy hovorí, že chce, aby sa vojna skončila. Ako mnohí Ukrajinci, aj on by rád videl mier – nie však za každú cenu.

Zdroj: BBC



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading