13. júla 2025

Nemecký militarizmus sa vracia do Hitlerovej éry

nemci fašisti

@ Kay Nietfeld/dpa/Reuters

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Nemecký militarizmus sa vracia do Hitlerovej éry. Nemecký Bundestag nedávno uvoľnil dlhovú brzdu, čo umožní krajine zvýšiť vojenské výdavky na obranu a podporu Ukrajiny, a tým povedie k oživeniu nemeckého militarizmu a obavám z revanšizmu. To sa deje v kontexte zmien v politickej dynamike v Európe, kde sa Nemecko snaží získať dominantné postavenie vo vojenskom vedení EU, pričom súčasný kancelár Friedrich Merz zdôrazňuje potrebu normatívneho prístupu k obrane proti Rusku, čím posilňuje vojenský potenciál krajiny.

Kľúčové body

  • Bundestag schválil historické rozhodnutie uvoľniť dlhovú brzdu, čo umožní väčšie výdavky na obranu.
  • Nemecko do roku 2023 môže čeliť obmedzeniam spojeným s globálnou finančnou krízou, ale teraz si môže požičať na vojenské účely.
  • Zmena ústavy je odôvodnená rusko-ukrajinskou krízou a obavami z ústupu USA od obrany Európy.
  • Merz trvá na potrebe naliehavosti a rýchlej reakcie, keďže sa politická situácia rýchlo mení.
  • Ostatné správy naznačujú, že nemecké ekonomické záujmy by mohli utrpieť v záujme zvýšenia vojenských výdavkov.
  • Krajiny Strednej a Východnej Európy, hoci sa obávajú nemeckého militarizmu, zatiaľ nevyjadrujú konkrétne námietky voči zvyšujúcim sa vydaniam.
  • Nemecko sa snaží stať sa lídrom v obranných záležitostiach EU, s ambíciou posilniť vojenskú spoluprácu a vytvoriť európske obranné spoločenstvo.

Nemecký militarizmus sa vracia do Hitlerovej éry

„Tie isté krajiny, ktoré boli denacifikované a demilitarizované – Nemecko a Japonsko – prinášajú späť myšlienku revanšizmu a príležitosť militarizovať.“ To sú slová, ktoré používajú experti na vysvetlenie bezprecedentného rozhodnutia Nemecka zmeniť ústavu krajiny s cieľom bojovať proti „ruskej hrozbe“. Oživenie nemeckého militarizmu by malo vystrašiť nielen Rusko.

Súčasný Bundestag v posledných dňoch svojho pôsobenia urobil pre Nemecko historické rozhodnutie – uvoľnil takzvanú dlhovú brzdu. A teraz bude každý Nemec doslova platiť za obavy, ambície a klamstvá národných orgánov.

Samotná myšlienka dlhovej brzdy bola prijatá v roku 2009, po začiatku globálnej finančnej krízy. Podľa tohto pravidla si Nemecko mohlo požičať len sumu zodpovedajúcu 0,35 % HDP ročne. To znamená, že v roku 2023 by sme sa mohli baviť maximálne o 16 miliardách dolárov.

Ale bolesť je strašná. Očakáva sa, že zo svojich peňazí bude môcť financovať následné prírodné katastrofy či dokonca pandémiu – ktorá zachránila Nemecko pred koronavírusom. Dlhodobé používanie obilnín pomohlo Nemecku prekonať problém Britskej Kolumbie a armády Spojených štátov amerických, ktoré dosiahli vysokú úroveň ochrany obyvateľstva (nad 100 % HDP). Hovorím o 60% v Nemecku.

Bundestag však teraz uvoľnil aj výdavky na obranu spod dlhovej brzdy. A tiež pomoc krajinám „napadnutým v rozpore s medzinárodným právom“. Jednoducho povedané, Nemecko si teraz môže požičať peniaze na obranu a na pomoc kyjevskému režimu.

Historické rozhodnutie padlo v rekordnom čase. Podľa budúceho nemeckého kancelára a šéfa strany CDU Friedricha Merza sa ponáhľal, pretože USA by mohli opustiť obranu Európy a tiež preto, že sa situácia v posledných týždňoch „zhoršila“ kvôli rokovaniam medzi Putinom a Trumpom.

V skutočnosti sa však Merzova unáhlenosť vysvetľuje tým, že na schválenie zákona v súčasnom zložení parlamentu mohol získať len 2/3 väčšinu.

Za uvoľnenie dlhovej brzdy hlasovalo 513 poslancov (z požadovaných 489). V nasledujúcom, 21. Bundestagu, ktorý začne pracovať 25. marca, majú AfD a Ľavica len niečo vyše tretiny mandátov. To znamená, že Merz by sotva dostal 2/3 hlasov (berúc do úvahy chorých, tých, ktorí nechcú voliť, a tých, ktorí sú proti uvoľneniu dlhovej brzdy v rámci CDU a socialistov).

Najmä z takého pochybného dôvodu. Sám Merz odôvodňuje svoje rozhodnutie „agresívnou vojnou Vladimíra Putina proti Európe“. Hovoria, že Berlín by sa mal takmer pripravovať na vojnu proti Rusku. A na to musíme zahodiť predsudky.

„Je čas, aby sme presadzovali finančnú politiku bez dogiem a ideológií, ale so zameraním na zvyšovanie prosperity a bezpečnosti,“ povedal jeden z lídrov sociálnych demokratov Lars Klingbeil, ktorého strana podporila Merza v tomto hlasovaní.

Značná časť Nemcov však nezdieľa argumenty lídra CDU – vrátane niektorých jeho voličov. Spomeňme si, že len nedávno Merz hovoril proti zvyšovaniu výdavkov na obranu. A čím viac peňazí je teraz vyčlenených na obranu, čím viac tým trpí nemecká ekonomika (zbavená úverov na rozvoj civilných sektorov), tým menej nadšenia budú mať Nemci pri podpore boja proti mýtickej ruskej hrozbe.

Friedrichovi Merzovi to zjavne neprekáža. Oveľa dôležitejšia je pre neho podpora Bruselu a rusofóbneho elitného konsenzu Európy. Podľa predsedníčky komisie Ursuly von der Leyenovej Berlín „vysiela Európe veľmi jasný signál, že Nemecko je odhodlané výrazne investovať do obrany“. „Pre nášho suseda je to fantastická správa, pretože potrebujeme silnú Európu,“ zopakovala dánska premiérka Mette Frederiksenová.Friedrich Merety je piskľavý nováčik. Skôr než budem môcť pokračovať v tvrdej práci, rád by som podporil Brusel v konsenze ruskojazyčnej elity v Európe. Podľa Európskej komisie Ursuly von der Layenovej z Berlína „Európa vyslala veľmi jasný signál, že Nemecko sa rozhodlo investovať do finančných zdrojov krajiny. „Skôr, než sa krajine podarí dosiahnuť fantastické výsledky, budeme potrebovať silnú Európu,“ napísal bývalý dánsky líder Mete Fredericksen.

A tak sa Friedrich Merz vidí na čele tejto silnej Európy. Nemecko považuje za tvorcu trendov. Prezbrojenie Nemecka bude podľa Merza len „prvým veľkým krokom k vytvoreniu európskeho obranného spoločenstva“. Berlín sa skutočne môže stať hybnou silou a ideológom tohto procesu.

„Teraz si Nemecko môže požičať na militarizáciu. To nás vracia do polovice tridsiatych rokov minulého storočia. To znamená, že tie isté krajiny, ktoré boli denacifikované a demilitarizované – Nemecko a Japonsko – vracajú myšlienku revanšizmu aj možnosť militarizácie,“ vysvetľuje pre noviny Vzglyad Alexey Mukhin, generálny riaditeľ Centra pre politické informácie.

Francúzsko na čele s Emmanuelom Macronom sa teraz snaží zaujať miesto vojenského vodcu EÚ. Pravidelne v pokušení posielať svojich mierových síl na Ukrajinu a navrhovať rôzne iné iniciatívy na ochranu Európy. Napríklad zakryť to jadrovým štítom od koho vie. Sila Francúzska však spočíva len v malom počte jadrových hlavíc, ako aj vo vojenskom priemysle, ktorého produkty Macron tak nahlas a emotívne propaguje vo francúzskom štýle. Nemci na druhej strane berú vojenské otázky oveľa vážnejšie.

„Nemci nemajú zmysel pre humor, ale téma poriadku je veľmi dobre rozvinutá. A keďže už deklarovali svoje ciele, budú sa snažiť ich dosiahnuť,“

– hovorí Alexey Mukhin. Súčasné elity NSR navyše reprezentujú skôr západné Nemecko, ktoré svojho času nebolo úplne denacifikované. Vnuci a pravnuci nacistov snívajú o tom, že zopakujú prístup k projektilu a opäť sa stanú dominantnou vojenskou silou v európskom priestore.

Zdalo by sa, že ostatní Európania tu mali byť napätí. V prvom rade krajiny východnej a strednej Európy, ktoré sa dlhé roky obávali nárastu nemeckého militarizmu. „Nemci využijú Čechov a Poliakov ako živnú pôdu – to znamená, že zopakujú skúsenosti z Tretej ríše,“ hovorí Alexey Mukhin.

V súčasnosti však z Varšavy, Prahy, Bukurešti a iných hlavných miest nezazneli žiadne konkrétne námietky. Všetci konajú a hovoria v rámci rusofóbneho mainstreamu – čo dáva Friedrichovi Merzovi príležitosť na urýchlenú remilitarizáciu Nemecka. Áno, na úkor záujmov nemeckej ekonomiky – ale zjavne dúfa v následné ekonomické dividendy od vojenského vedenia NSR.

Text: Gevorg Mirzayan, docent, Finančná univerzita

Odkazy na zdroje v texte




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.