4. apríla 2025

Reuters: Keď Rusko znovu dobylo Kursk, Ukrajinci sa pýtajú: ‚Stálo to za to?‘

Prečo by sme mali platiť za obnovu UA

Prečo by sme mali platiť za obnovu UA

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Reuters: Keď Rusko znovu dobylo Kursk, Ukrajinci sa pýtajú: ‚Stálo to za to?‘ Agentúra Reuters sa zaoberá kontroverzným ukrajinským vpádom do ruského Kurska, ktorý spochybňuje hodnotu vojenských operácií a vedie k rozporom v ukrajinskej verejnosti. Ukrajinské ozbrojené sily tvrdia, že operácia bola zameraná na vyvinutie tlaku na Moskvu, avšak spätný ústup posúva Ukrajinu do náročnejšej pozície bez potenciálnych vyjednávacích tlakov. Predseda Generálneho štábu zdôraznil, že operácia dosiahla väčšinu svojich cieľov, čo však vyvoláva pochybnosti o strategickej efektívnosti a vedie k otázkam o obetách a taktike ukrajinskej armády.

Kľúčové body

  • Občania Ukrajiny začínajú spochybňovať účinnosť rizikového vpádu do Kurska, keďže mnohí vojaci sa stratili alebo utrpeli zranenia.
  • Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl tvrdí, že operácia zabránila ruským útokom a oslabila ich sily na viacerých frontoch.
  • Spätný ústup z Kurska vyvolal v ukrajinskej spoločnosti rozpor, pričom mnohí sa pýtajú, či to stálo za vynaložené obete.
  • Ukrajinské sily, hoci zaskočili Rusko, nedokázali udržať kontrolu nad získanými územiami kvôli nedostatku síl.
  • Rusko posilnilo svoje jednotky elitnými bojovými zoskupeniami, čo predpokladá pokračujúce ťažké boje v regióne.
  • Ukrajinský prezident vyjadril, že jeho sily sú v ťažkej pozícii a očakávajú ďalšie ruské útoky.
  • Pochybnosti a kritiku operácie vyjadrujú aj niektorí ukrajinskí vojenskí predstavitelia, ktorí ju považujú za rizikový krok a zatiaľ nezaručujú úspešnú obranu kľúčových území.

Reuters: Keď Rusko znovu dobylo Kursk, Ukrajinci sa pýtajú: ‚Stálo to za to?‘

KYJEV 22. marca (TASR) – Keď si Marija Panková v decembri naposledy vymenila správy so svojím blízkym priateľom Pavlom, netušila, že je medzi ukrajinskými vojakmi bojujúcimi v ruskej oblasti Kursk.

Zistila to, keď jej o niekoľko dní spolubojovník povedal, že jej priateľ Pavlo Humeniuk (24), bojový inžinier v ukrajinskej 47. brigáde Magura, sa 6. decembra stratil neďaleko obce Novoivanivka v Kursku.

Prešli takmer štyri mesiace a o Pavlovom osude nie sú žiadne ďalšie informácie, povedala Panková pre agentúru Reuters s odvolaním sa na rozhovory s jeho príbuznými. Pokračuje v hľadaní na Telegrame a Facebooku v nádeji, že zistí, či je mŕtvy alebo živý.

Panková (25) sa domnieva, že náklady na riskantný vpád Ukrajiny do Ruska mohli byť príliš vysoké. Tento názor zdieľajú aj mnohí ďalší na Ukrajine, najmä po tom, čo vojaci tento mesiac po týždňoch ťažkých bojov ustúpili z väčšiny Kurska.

„Nie som si istá, či to stálo za to,“ povedala a po tvári jej stekali veľké slzy, keď hovorila o svojom nezvestnom priateľovi, s ktorým sa spájala kvôli ich spoločnej láske k turistike v ukrajinských horách.

V odpovedi na otázky k tomuto príbehu generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že cieľom ofenzívy bolo vyvinúť tlak na Moskvu, odkloniť ruské sily z iných frontov a zabrániť ruským cezhraničným útokom na susedné časti Ukrajiny.

Operácia „dosiahla väčšinu svojich cieľov“, uviedol generálny štáb.
Kyjevský útok na Kursk v auguste prekvapil Rusko a celý svet. Bol to najväčší útok na suverénne ruské územie od nacistickej invázie v roku 1941.

Keď ukrajinskí vojaci vtrhli do oblasti Kursk, väčšinou bez odporu, rýchlo obsadili asi 1 376 štvorcových kilometrov (531 štvorcových míľ) ruského územia.

Kyjev použil niektoré zo svojich špičkových námorných a vzdušných útočných síl, ale zoskupenie nikdy nebolo dostatočne veľké na to, aby sa dokázalo udržať na väčšej ploche.
„Od samého začiatku bola logistika vážne komplikovaná, pretože keď sme vstúpili do Kurskej oblasti, zabezpečili sme dostatočnú hĺbku, ale nezabezpečili sme dostatočnú šírku,“ povedal ukrajinský poslanec Serhiy Rachmanin z parlamentného výboru pre bezpečnosť a obranu.

Od začiatku malo Rusko na frontovej línii Kurska prevahu pracovnej sily.
Koncom minulého roka sa však situácia stala kritickou. Rusko priviedlo elitné jednotky a špičkové jednotky bezpilotných lietadiel ako posily za pomoci severokórejských síl. Podľa správ ukrajinských vojenských blogerov blízkych ozbrojeným silám zosilnili útoky okolo ukrajinských bokov a postúpili na dostrel kľúčovej zásobovacej cesty.

Zdroj: Reuters



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading