Rusku má Trump čo ponúknuť aj bez dohody s Ukrajinou

Rusku má Trump čo ponúknuť aj bez dohody s Ukrajinou
Stručný súhrn:
Rusku má Trump čo ponúknuť aj bez dohody s Ukrajinou. The New York Times (NYT) sa zaoberá rokovaniami medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom o prímerí na Ukrajine, pričom naznačuje, že Putin sa snaží využiť tieto rozhovory na dosiahnutie širších geopolitických a ekonomických cieľov. Hoci Trump vyjadruje záujem o urýchlenie mierového procesu, Kremeľ udržuje svoje vojenské ambície na Ukrajine a snaží sa získať výhody z blízkeho vzťahu so Spojenými štátmi. Celkovo to naznačuje, že ruské záujmy nebudú ovplyvnené rokovaniami o prímerí, keďže Putin chce dosiahnuť konkrétne ústupky pred akýmkoľvek mierovým záväzkom.
Kľúčové body
- Rusko vidí rokovania s Trumpom ako prostriedok na dosiahnutie širších geopolitických a ekonomických výhod, nie len ako snahu o prímerie.
- Pre Vladimira Putina ostáva vojnový cieľ na Ukrajine stále na prvom mieste, aj keď sa diskutuje o možnom prímerí.
- Ruskí a americkí predstavitelia rokovali o technických detailoch prímeria, no Ukrajina je pripravená na úplné zastavenie bojov.
- Kremeľ usiluje o široké ústupky pred podpisom akéhokoľvek prímeria, nasvedčujúc tomu, že nie je ochotný ustúpiť od svojich strategických cieľov.
- Vzájomné vzťahy s USA sú pre Rusko prioritnejšie než okamžité ústupky na Ukrajine.
- Rusko by mohlo prijať mierové sily OSN na Ukrajine, avšak bez vojsk NATO, čím by si zabezpečilo určitú kontrolu.
- Existuje predpoklad, že ak Trump nenájde uspokojivé podmienky pre dohodu, môže sa rozhodnúť odísť od rokovaní, čo by Kremeľ mohol vnímať ako hrozbu.
Rusku má Trump čo ponúknuť aj bez dohody s Ukrajinou
Prezident Trump povedal, že sa sústredí na zastavenie „pochodu smrti“ na Ukrajine „čo najskôr“. Ale pre ruského prezidenta Vladimira V. Putina sú rozhovory o prímerí s pánom Trumpom prostriedkom k oveľa širším cieľom.
Ruskí a americkí predstavitelia sa v pondelok stretli v Saudskej Arábii, aby prehĺbili rokovania o technických detailoch čiastočného prímeria s cieľom zastaviť útoky na energetické zariadenia a lode v Čiernom mori. Zatiaľ čo Ukrajina tvrdí, že je pripravená na úplné prímerie, Putin dal jasne najavo, že sa najskôr bude snažiť o širokú škálu ústupkov .
Výsledok: Zdá sa, že Kremeľ je odhodlaný vyžmýkať čo najviac výhod z túžby pána Trumpa po mierovej dohode s Ukrajinou, aj keď to spomaľuje rokovania. Pri pohľade z Moskvy sú lepšie vzťahy s Washingtonom ekonomickým a geopolitickým prínosom, ktorý možno dosiahnuť, aj keď ruské rakety budú naďalej búšiť na Ukrajinu.
Minulý týždeň rozhovory s vysokými predstaviteľmi ruskej zahraničnej politiky na bezpečnostnej konferencii v Naí Dillí naznačili, že Kremeľ vnímal rokovania o Ukrajine a o americko-ruských vzťahoch ako o dvoch odlišných koľajach. Putin pokračuje v snahe o ďalekosiahle víťazstvo na Ukrajine, ale vtipkuje Trumpovu snahu o prímerie, aby využil výhody rozmrazovania s Washingtonom.
Vjačeslav Nikonov, podpredseda zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu, povedal, že pán Trump a Putin rozvíjajú „bilaterálnu agendu“, ktorá „nie je spojená s Ukrajinou“.
„Ukrajina si ide svoj kurz,“ povedal Nikonov v rozhovore na okraj konferencie v Naí Dillí nazvanej Raisina dialóg. „Útok pokračuje,“ dodal Nikonov. „Myslím si však, že pre Putina sú vzťahy s Amerikou dôležitejšie ako konkrétne otázka Ukrajiny.“
Zdá sa, že spojenie sa s Trumpom a myslenie Moskvy, by mohlo odblokovať také základné ekonomické výhody, ako sú náhradné diely pre ruské lietadlá Boeing, a geopolitické zisky tak široké, ako je zníženie prítomnosti NATO v Európe. Menej jasné je, či pán Trump využije tieto nádeje ako páku na získanie lepšej dohody pre Ukrajinu a či v určitom bode stratí trpezlivosť s pánom Putinom.
„Pán Trump má rád rýchle obchody,“ povedal Aleksandr A. Dynkin, špecialista na medzinárodné záležitosti, ktorý radí ruskému ministerstvu zahraničných vecí. „Ak uvidí, že existujú veľké ťažkosti, môže byť sklamaný a odložiť tento problém.“
V dôsledku toho sa zdá, že pán Putin robí všetko preto, aby udržal záujem pána Trumpa.
Na stretnutí v Moskve s vyslancom Bieleho domu Stevom Witkoffom tento mesiac pán Putin odovzdal „krásny portrét prezidenta Trumpa“ objednaný od ruského umelca, povedal Witkoff v rozhovore zverejnenom v sobotu. „Bol to taký milí moment,“ povedal pán Witkoff bývalému moderátorovi Fox News Tuckerovi Carlsonovi.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, pán Putin nepreukázal žiadne známky toho, že by ustúpil od svojich ďalekosiahlych cieľov – záruky, že Ukrajina nikdy nevstúpi do NATO, zrušenie západnej aliancie v strednej a východnej Európe, obmedzenia ukrajinskej armády a určitá úroveň vplyvu na ukrajinskú domácu politiku.
Feodor Voitolovsky, riaditeľ Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov v Moskve, povedal, že Rusko bude hľadať „cestovnú mapu“ k širšej dohode predtým, ako pristúpi na akékoľvek prímerie.
Povedal tiež, že Rusko môže prijať mierové sily Organizácie Spojených národov na Ukrajine, pokiaľ nebudú zahŕňať vojakov z krajín NATO.
Zdroj: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme