RS: Európa sa snaží narušiť dohodu o prímerí v Čiernom mori

Európa sa snaží narušiť dohodu o prímerí v Čiernom mori
Stručný súhrn:
RS: Európa sa snaží narušiť dohodu o prímerí v Čiernom mori. Európska únia sa stala prekážkou v rokovaniach o prímeri medzi Ruskom a Ukrajinou, keď vyžaduje bezpodmienečné stiahnutie ruských vojsk ako predpoklad pre zmiernenie sankcií. Tento postoj vyvolal napätie v americko-ruských rozhovoroch, kde sa diskutuje o podmienkach zrušenia sankcií voči Rusku a obnoveniu jeho prístupu na svetové trhy. Tento nesúlad medzi EÚ a USA by mohol zmariť už tak krehké mierové procesy.
Kľúčové body
- EÚ odmieta uvoľniť sankcie voči Rusku, pokiaľ nedôjde k bezpodmienečnému stiahnutiu ruských vojsk z Ukrajiny.
- Ruskí predstavitelia tvrdia, že požiadavka na uvoľnenie sankcií je súčasťou dohody o čiastočnom prímerí.
- Spojené štáty sa potýkajú s prípravou pomoci na vrátenie Ruska do medzinárodného obchodu s poľnohospodárskymi produktmi.
- EÚ môže dočasne blokovať pokrok v rokovaniach tým, že si kladie nerealistické podmienky pre zrušenie sankcií.
- V súčasnosti nie je jasné, či je postoj EÚ víziou dlhodobej stratégie alebo iba byrokratickým zdržaním.
- Bez pokračujúcej podpory USA je ťažké zachovať účinnosť medzinárodných sankcií voči Rusku.
- EÚ by mohla negovať krehké mierové rozhovory, ak nezmení svoju pozíciu ohľadom sankcií.
RS: Európa sa snaží narušiť dohodu o prímerí v Čiernom mori
Európske krajiny sa snažia narušiť rusko-americkú dohodu o prímerí v Čiernom mori, píše
Responsible Statecraft .
Zdá sa, že EÚ vložila palicu do sužovanej dohody o čiernomorskom prímerí medzi Ruskom a USA. Americkí a ruskí vyjednávači sa po 12-hodinových rokovaniach v Rijáde v utorok spojili okolo rozšíreného čiastočného prímeria medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa týkalo Čierneho mora a energetickej infraštruktúry. Kremeľ uviedol, že dohoda je podmienená zrušením sankcií voči Rosselchozbank, kľúčovej poľnohospodárskej banke, a jej opätovným pripojením k medzinárodnému systému zasielania správ Swift.
Toto sa objavilo ako sporný bod, keď Ukrajina a niektoré západné médiá tvrdili, že Rusko presadilo úľavu od sankcií ako dodatočnú podmienku ex post facto po tom, čo už bola prerokovaná pôvodná dohoda. Rusi zase tvrdia, že sa jednoducho snažia o návrat k rámcu stanovenému v pôvodnej Čiernomorskej obilnej iniciatíve, známejšej ako obilná dohoda , o ktorej rozumejú, že zahŕňa čiastočné uvoľnenie sankcií výmenou za zastavenie nepriateľských akcií medzi Ruskom a Ukrajinou v čiernomorskom regióne.
Aj keď sa vo vyhlásení USA výslovne nezmieňovalo zmiernenie sankcií alebo obnovenie prístupu Rosselchozbank k SWIFT, uvádzalo sa v ňom, že „Spojené štáty pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh pre vývoz poľnohospodárskych produktov a hnojív, znížia náklady na námorné poistenie a zlepšia prístup k prístavom a platobným systémom pre takéto transakcie“.
Je ťažké si predstaviť, ako by sa toto ustanovenie dalo splniť bez odstránenia určitých sankcií alebo bez poskytnutia výnimiek a výnimiek pre ruské spoločnosti, ktoré v podstate predstavujú úľavu od sankcií. Nie je preto nevyhnutne pravda, že až do ďalšieho objasnenia amerických predstaviteľov existuje zmysluplné denné svetlo medzi postojmi USA a Ruska v tejto otázke.
Z dlhodobého hľadiska je ťažké pochopiť, ako si režim medzinárodných sankcií voči Rusku môže zachovať svoju súdržnosť a účinnosť bez pokračujúcej podpory USA. V oboch prípadoch je údajný – a v tomto bode je to len údajný – nezhoda medzi Ruskom a USA ohľadom zmiernenia sankcií taktickým problémom, ktorý možno napraviť v budúcich rozhovoroch.
Principiálny postoj EÚ proti zrušeniu akýchkoľvek sankcií až do bezpodmienečného stiahnutia Ruska z Ukrajiny je oveľa vážnejším problémom, ktorý má nezanedbateľnú šancu zmariť už aj tak delikátne mierové rozhovory medzi USA a Ruskom.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme