USA: Aj keby vojna skončila zajtra, UA by mohla do roku 2026 skončiť na mizine

Aj keby vojna skončila zajtra, UA by mohla do roku 2026 skončiť na mizine
Stručný súhrn:
USA: Aj keby vojna skončila zajtra, UA by mohla do roku 2026 skončiť na mizine. Ukrajina zostane bez peňazí v roku 2026, ak sa konflikt skončí, píše Responsible Statecraft. Zaoberá sa ekonomickými a politickými dôsledkami vojny na Ukrajine a upozorňuje na absenciu plánovania financovania rozpočtu po roku 2025. Vo financiách Kyjeva je priepastná diera, ktorú žiadne zvýšenie daní ani západné dary nedokážu zaplniť. Aj keby vojna skončila zajtra, Ukrajina by sa mohla ocitnúť na pokraji bankrotu kvôli vysokým vojenským výdavkom, ktoré potrebujú drastické zníženie. Hlavným posolstvom je, že bez podpory Západu a so stále rastúcim dlhom, bude krajina mať vážne problémy s udržaním stabilného rozpočtu v nasledujúcich rokoch.
Kľúčové body
- Ukrajina nemá plán na financovanie rozpočtu po roku 2025, čo predstavuje vážny problém.
- V prípade ukončenia vojny sa očakáva postupný pokles vojenských výdavkov, ktorý potrvá dlhšie.
- Počet vojakov v ukrajinskej armáde sa zvýšil na takmer 900 000, čo vytvára tlak na rozpočet.
- Rozpočet Ukrajiny momentálne čelí schodku viac než 22 % HDP, čo predstavuje obrovské finančné zaťaženie.
- Západné financovanie a pôžičky sú nevyhnutné na pokrytie mzdových nákladov a prevádzkových výdavkov.
- Ukrajinský dlh prekonal 100 % HDP, s nákladmi na jeho obsluhu, ktoré sa stali druhou najväčšou položkou v rozpočte.
- Medzinárodný menový fond neočakáva, že sa Ukrajina dostane na medzinárodné trhy pôžičiek pred rokom 2027, čo zvyšuje závislosť krajiny na donoroch.
USA: Aj keby vojna skončila zajtra, UA by mohla do roku 2026 skončiť na mizine.
Neexistuje žiadny plán na financovanie ukrajinského rozpočtu po roku 2025. Aj keby sa vojna skončila do leta 2025, zníženie vojenských výdavkov bude nejaký čas trvať, takže európske národy budú nahrané. Nie je jasné, či európske elity plne pochopili politické náklady, akokoľvek vojna pokračuje oveľa dlhšie.
Vzhľadom na to, že v Saudskej Arábii prebiehajú intenzívne rokovania sprostredkované USA, na ktorých sa podieľajú samostatné ukrajinské a ruské delegácie, rastie nádej, že Trumpovej administratíve sa konečne podarí ukončiť vojnu.
Ale aj keby vojna skončila zajtra, bolo by nerozumné predpokladať, že Ukrajina by mohla znížiť vojenské výdavky takmer na predvojnovú úroveň.
Ukrajina má teraz v zbrani takmer 900 000 mužov a žien , čo je trojnásobný nárast v porovnaní s mierovým obdobím, a to neberie do úvahy nenahraditeľné straty spôsobené smrťou a zranením. Odhady sa značne líšia, ale bežne sa odhaduje, že počet obetí sa pohybuje v stovkách tisíc, pričom odškodnenie sa poskytuje zraneným a rodinám zosnulých .
Vojna na Ukrajine si preto túto krajinu vyžiadala obrovské finančné náklady. Ukrajinské výdavky na obranu sa od zverejnenia rozpočtu na rok 2021 , keď boli platby na sociálne zabezpečenie najväčšími výdavkami krajiny, desaťnásobne zvýšili.
V ukrajinských financiách tak zostala diera, ktorú žiadne zvýšenie daní alebo dary zo Západu nebudú schopné zaplniť počas dlhšieho obdobia bez politických dôsledkov.
Od roku 2022 má Ukrajina priemerný rozpočtový deficit viac ako 22 % HDP. Na základe aktuálneho výmenného kurzu predstavuje schodok rozpočtu Ukrajiny v roku 2025 približne 41,5 miliardy dolárov. A to predpokladá, že výdavky na obranu v tomto roku mierne klesnú. V nádejne nepravdepodobnom prípade, že vojna bude pokračovať do konca roka, by ukrajinský štát musel upraviť svoj rozpočet smerom nahor, ako to urobil v roku 2024.
Domáce príjmy Ukrajiny vrátane daní, spotrebných daní a ciel dnes takmer pokrývajú náklady na obranné úsilie, ktoré v roku 2024 predstavovalo 64 % jej celkových rozpočtových výdavkov. To zahŕňa výrazné zvýšenie daní, keďže vojna pokračuje. Celkové daňové príjmy sa od začiatku vojny zvýšia o viac ako 100 % a dane z príjmu fyzických osôb o viac ako 200 %. A to v krajine, v ktorej podľa Wilsonovho centra žije 50 % obyvateľov na základnom životnom minime.
Keďže Ukrajina je odrezaná od medzinárodných kapitálových trhov, musela tento rozdiel pokryť pomocou pomoci a pôžičiek od západných krajín.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme