Vojnové šialenstvo EÚ: Konzervy, voda, zápalky – Zásoby na 72 hodín

Európa pripravuje svojich občanov na novú studenú vojnu
Stručný súhrn:
Vojnové šialenstvo EÚ: Konzervy, voda, zápalky – Zásoby na 72 hodín. Európska komisia odporúča, aby občania EÚ mali vždy pripravenú núdzovú tašku na 72 hodín, obsahujúcu základné položky ako voda, zápalky a potraviny, čo má pomôcť predchádzať panike v prípade kríz alebo vojen. Zároveň sa navrhuje zlepšiť koordináciu medzi rôznymi krajinami EÚ a zorganizovať dni pohotovosti na školách, čím sa zabezpečí lepšia pripravenosť obyvateľstva podobne ako vo Fínsku. Komisia plánuje do konca roka 2026 vypracovať komplexnú analýzu rizík a hrozieb, aby tak zabezpečila proaktívny prístup k ochote čeliť krízam.
Kľúčové body
- Európska komisia vyzýva občanov, aby mali pripravenú núdzovú tašku na 72 hodín na prežitie v prípade krízy alebo vojny.
- Odporúčaný zoznam obsahuje desiatky položiek, vrátane vody, identifikačných dokladov a zápaliek.
- Pripravenosť obyvateľstva má viesť k zníženiu paniky počas krízových situácií.
- Fínsko slúži ako model pre organizovanie prípravy obyvateľstva na možné vojnové scénare v celej Európe.
- Nová stratégia zachytáva 30 kľúčových opatrení na dosiahnutie „vnútornej kultúry pripravenosti“ v rámci EÚ.
- EÚ navrhuje zavedenie dní pohotovosti v školách na zvýšenie pripravenosti mladších generácií.
- Do konca roku 2026 bude vypracovaná komplexná analýza rizík a hrozieb so zameraním na zlepšenie pripravenosti Európy na krízy a výzvy 21. storočia.
Vojnové šialenstvo EÚ: Konzervy, voda, zápalky – Zásoby na 72 hodín
V prípade núdze by si ľudia mali dať dokopy balíček, ktorý im zabezpečí prežitie na 72 hodín. Eurokomisár pre krízový manažment chce novopredloženými opatreniami predísť panike a lepšie pripraviť ľudí na krízy, katastrofy a vojnové udalosti.
Voda, zápalky a vitamínové tyčinky: Európska komisia chce, aby občania EÚ mali vždy pripravenú núdzovú tašku pre prípad krízy alebo vojny. Cieľom musí byť pripraviť všetko, „čo je potrebné na prežitie 72 hodín“, povedal komisár EÚ pre krízový manažment Hadja Lahbib v rozhovore pre tlačovú agentúru AFP. V stredu 26. marca Brusel predstavil „Stratégiu prípravy na krízy súvisiace s vojnou“.
Pohotovostná taška s desiatimi položkami
Lahbib, bývalý belgický minister zahraničných vecí a novinár vo verejnoprávnej televízii RTBF, navrhuje zoznam asi desiatich vecí, ktoré by mali byť súčasťou núdzovej tašky. Siaha od fľaše s vodou cez identifikačné papieriky a zápalky až po baterku.
„Vedieť, čo robiť v prípade núdze, tiež znamená vyhnúť sa panike,“ povedal Lahbib. Pripomenula, že počas pandémie koronavírusu ľudia „vtrhli do obchodov, aby si kúpili toaletný papier“. Cieľom Komisie je lepšie koordinovať stratégie rôznych krajín EÚ. „Ak sme pripravení, budeme sa aj menej báť,“ dodala.
EÚ chce zaviesť dni pohotovosti na školách
Vzorom pre návrhy z Bruselu je Fínsko, ktoré už roky pripravuje svoje obyvateľstvo na možnú vojnu so susedom Ruskom. Bývalý fínsky prezident Sauli Niinistö predložil Komisii správu so zodpovedajúcimi návrhmi na jeseň 2024. Vo viac ako 160-stranovom dokumente sa okrem iného uvádza, že sa musíme pripraviť na tie najhoršie scenáre.
Vzhľadom na vojnu na Ukrajine musí byť fínsky model „zavedený v celej Európe“, povedala fínska europoslankyňa Anna-Maja Henriksson (skupina Renew Europe).
Zdroj: Epoch Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme