4. apríla 2025

Vance kritizoval EÚ za ideologickú cenzúru. Čas pozrieť sa do zrkadla.

Vance kritizoval EÚ za ideologickú slobodu cenzúru. Čas pozrieť sa do zrkadla.

Vance kritizoval EÚ za ideologickú cenzúru. Čas pozrieť sa do zrkadla.

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Vance kritizoval EÚ za ideologickú cenzúru. Čas pozrieť sa do zrkadla. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii americký viceprezident JD Vance upozornil na dôležitosť slobody prejavu ako základnej demokratickej hodnoty a varoval pred nebezpečenstvami cenzúry a obmedzovania názorových rozdielov. Po jeho prejave došlo k zatknutiu propalestínskeho aktivistu Mahmouda Khalila a študentky Rumeysy Ozturk, čo vyvolalo otázky o zásahoch americkej vlády voči slobode prejavu a opozičným názorom. Vance zdôraznil, že sloboda prejavu by mala byť chránená, aj keď ide o nepopulárne alebo kritické názory voči vláde Izraela alebo iným zloženým témam.

Kľúčové body

  • Vance varoval, že ústup od slobody prejavu zničí demokraciu.
  • Prezident Trump schválil zatknutie propalestínskeho aktivistu Khalila a označil jeho činnosť za proteroristickú.
  • Americké úrady nejasne revokovali viaceré diplomy a víza propalestínskym aktivistom.
  • V prípade Rumeysy Ozturk neexistovali jasné obvinenia, no správa o jej aktivitách vzbudila obavy.
  • Administratíva tvrdí, že má právomoc odvolať víza na základe možné negatívne zahraničnopolitické dopady.
  • Kritika izraelskej politiky je v súčasnosti považovaná za ohrozenie slobody prejavu.
  • Vance naznačil, že nebezpečenstvo pre názorovú pluralitu prichádza zvnútra krajiny.

Vance kritizoval EÚ za ideologickú cenzúru. Čas pozrieť sa do zrkadla.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v polovici februára americký viceprezident JD Vance varoval Európu , aby neustupovala od jednej z najzákladnejších demokratických hodnôt Západu: slobody prejavu.

„Vo Washingtone je v meste nový šerif,“ povedal, „a pod vedením Donalda Trumpa môžeme nesúhlasiť s vašimi názormi, ale budeme bojovať, aby sme bránili vaše právo ponúkať to na verejnom námestí, súhlasiť alebo nesúhlasiť.“

Vance pokračoval: „Prepúšťanie ľudí, odmietnutie ich obáv… zatváranie médií , zatváranie volieb… nič nechráni. Je to najistejší spôsob, ako zničiť demokraciu.“

Dodal: „Ak kandidujete v strachu o svojich vlastných voličov, Amerika pre vás nemôže nič urobiť. Som hlboko presvedčený, že neexistuje žiadna bezpečnosť, ak sa bojíte hlasov, názorov a svedomia, ktoré riadia vašich vlastných ľudí.“

Vance sa práve pripojil k Donaldovi Trumpovi pri vedení úspešnej prezidentskej kampane v roku 2024, ktorá presadzovala slobodu prejavu a odsúdila Bidenovu administratívu za jej snahy o cenzúru .

8. marca, sotva tri týždne po Vanceovom prejave v Mníchove, bol postgraduálny študent Kolumbijskej univerzity a propalestínsky aktivista Mahmoud Khalil zatknutý a poslaný do záchytného centra v Louisiane, aby bol deportovaný . Je legálnym rezidentom ženatý s Američankou, ktorá je tehotná.

Khalil nebol obvinený zo zločinu. Prezident Trump zatknutie ocenil a uviedol, že Khalil sa zapojil do „proteroristickej, antisemitskej a protiamerickej činnosti“, ktorú jeho administratíva nebude tolerovať.

„Týchto sympatizantov teroristov nájdeme, zatkneme a deportujeme z našej krajiny,“ dodal Trump.

Minister zahraničných vecí Marco Rubio uviedol, že jeho rezort zrušil viac ako 300 študentských víz. „Robíme to každý deň. Vždy, keď nájdem jedného z týchto šialencov, odoberiem im víza,“ povedal.

Keď bola tento týždeň zatknutá študentka Tureckej univerzity Tufts Rumeysa Ozturk, na videu bolo vidieť, ako „maskovaní policajti v civile spútavajú a vedú ju k neoznačenému autu“.

Hovorkyňa ministerstva pre vnútornú bezpečnosť Tricia McLaughlinová na X zverejnila, že Ozturk sa „zapojil do aktivít na podporu Hamasu, zahraničnej teroristickej organizácie, ktorá sa teší zo zabíjania Američanov“.

„Vízum je privilégium, nie právo,“ dodala.

Napriek tomu, ako v prípade Khalil, nikto nevie, aké, ak nejaké obvinenia čelí. Sudca rozhodol, že z Massachusetts nemôže byť odvezená, no federálovia ju aj tak vzali do toho istého väzenského centra v Louisiane. Správy predpokladajú, že išlo o op-ed , ktorý Oztruk napísal minulý rok s dvoma ďalšími študentmi, ktorí kritizovali izraelskú vojnu v Gaze, ktorá vyvolala horúčavy.

Na otázku o Oztrukovi však Rubio povedal, že nikto by nemal dostať vízum, ak príde do Spojených štátov, aby sa pripojil k protestným hnutiam, ktoré vedú k vandalizmu a „vyvolávaniu rozruchu“ na akademickej pôde. Nepovedal by, či bol Ozturk vybraný pre tieto aktivity.

Administratíva tvrdí, že zákon o prisťahovalectve a národnosti z roku 1952 dáva vláde právo odvolať zelenú kartu „cudzinca, o ktorého prítomnosti alebo činnostiach v Spojených štátoch má minister dôvod domnievať sa, že by mohli mať potenciálne vážne nepriaznivé dôsledky pre zahraničnú politiku pre Spojené štáty“.

Bez toho, aby sme poskytli dôkazy, že prítomnosť Khalila a Ozturka tu v USA by mala „potenciálne vážne nepriaznivé zahraničnopolitické dôsledky“ (v zákone sa hovorí, že administratíva musí informovať Kongres s odôvodnením, však?), môžeme predpokladať, že sa používajú ako príklady, aby sa v širšom zmysle slova spomalila.

Zdroj: Responsible Statecraft



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading