Rusko a Bielorusko nie sú na zozname krajín, voči ktorým USA ukladajú clá

Rusko a Bielorusko nie sú na zozname krajín, voči ktorým USA ukladajú clá
Stručný súhrn:
Rusko a Bielorusko nie sú na zozname krajín, voči ktorým USA ukladajú clá. Rusko a Bielorusko neboli zahrnuté v zozname 185 krajín, na ktoré USA uvalili nové colné sadzby, pričom prezident Trump oznámil zavedenie minimálneho 10-percentného cla na dovoz. EÚ plánuje odpoveď na tieto colné opatrenia, zatiaľ čo prieskumy medzi Američanmi naznačujú negativitu voči ekonomickým politikám Trumpa a obavy z rastúcej inflácie. Trumpova správa o clách vyvoláva medzinárodné obavy a kritiku, pričom zdôrazňuje potrebu ekonomickej nezávislosti USA.
Kľúčové body
- Rusko a Bielorusko neboli zahrnuté do zoznamu krajín, na ktoré sú uvalené nové clá od USA.
- Donald Trump predstavil nové clá ako krok k obnove americkej ekonomiky a vyhlásil ekonomickú nezávislosť.
- Nové minimálne clo vo výške 10 % sa uplatní na všetok zahraničný dovoz od 5. apríla 2025.
- EÚ plánuje zaviesť odvetné opatrenia voči americkým colným reguláciám do konca apríla.
- Prieskum Marquette University ukazuje, že väčšina Američanov považuje clá za negatívne pre ekonomiku.
- Austrálsky premiér označil clá za neopodstatnené a bez logiky v rámci vzájomného obchodného partnerstva.
- USA nebudú uplatňovať clá na kritický tovar pre výrobu a národnú bezpečnosť.
Rusko a Bielorusko nie sú na zozname krajín, voči ktorým USA ukladajú clá
WASHINGTON 3. apríla /TASS/. Rusko nie je na zozname 185 krajín, na ktorých dovážané produkty americká administratíva uvaluje clá na recipročnom základe. Biely dom distribuoval zodpovedajúci zoznam novinárom v stredu v súvislosti s prejavom amerického prezidenta Donalda Trumpa o odvetných clách.
„2. apríl 2025 zostane navždy v pamäti ako deň znovuzrodenia a začiatok zlatého veku americkej výroby… Začíname Ameriku opäť obohacovať,“ povedal americký prezident Donald Trump v prejave odvysielanom z Bieleho domu. Navyše Bielorusko nebolo na zozname.
Donald Trump minulú stredu predstavil verejnosti tabuľku s colnými sadzbami, ktoré Spojené štáty uvalia na krajiny. Šéf Bieleho domu označil dekrét za vyhlásenie ekonomickej nezávislosti. Spojenci aj protivníci podľa neho okrádajú Spojené štáty už dlhé roky.
Washington tak bude účtovať 27 % za tovar z Kazachstanu, ktorý predtým uvalil clá na americké produkty vo výške 54 %, 31 % za tovar z Moldavska (61 % proti USA) a 10 % clá boli zavedené na tovar z Azerbajdžanu, Arménska, Gruzínska, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu (všetkých 10 %). Okrem toho sa zavedú clá na tovar z Afganistanu – 10 %, Brazílie – 10 %, Veľkej Británie – 10 %, Izraela – 17 %, Iraku – 39 %, Iránu – 10 %, Saudskej Arábie – 10 %, Sýrie – 41 %, Turecka – 10 %, Južnej Afriky – 30 %.

Nie v plnom rozsahu Spojené štáty americké zavedú minimálne základné clo vo výške 10 % na dovoz z iných krajín, pričom zrkadlové clá sa budú uplatňovať na približne polovičnej úrovni v porovnaní s colnými sadzbami uloženými v zahraničí, uviedol v stredu prezident Donald Trump.
„Zavedieme minimálne 10-percentné clo na tovar z iných krajín – to pomôže obnoviť našu ekonomiku a zastaviť podvádzanie,“ povedal Trump na slávnostnom podpise, ktorý odvysielal Biely dom. „Čo sa týka zrkadlových povinností, nebudeme si brať toľko, koľko nám berú oni. Vezmeme si asi polovicu. Toto je fér, toto je čestné,“ dodal majiteľ Bieleho domu. Povedal, že nové opatrenia by mali „ukončiť nespravodlivý obchod“, v ktorom „priatelia a nepriatelia drancovali americkú ekonomiku už desaťročia“.
Európa pripravuje odpoveď EÚ oznámi odvetné opatrenia voči zavedeniu ciel amerického prezidenta Donalda Trumpa do konca apríla, uviedla v stredu na brífingu hovorkyňa tamojšieho kabinetu Sophie Prima.
„Budú dve odpovede. Prvá, ktorá sa uskutoční v polovici apríla, je reakciou na už uvalené clá na oceľ a hliník. Potom bude presná štúdia o každom odvetví činnosti. Európske riešenie musí byť oznámené do konca apríla koherentným, jednotným a rozhodným spôsobom,“ povedala na brífingu vysielanom z Elyzejského paláca v H. Dodala, že v súčasnosti sa pracuje na tom, aby sa určilo, ktoré odvetvia budú ovplyvnené opatreniami reakcie.
„Pri výbere týchto oblastí činnosti musíme byť veľmi ostražití a zároveň veľmi jednotní, pretože je zrejmé, že Spojené štáty sa nás budú snažiť rozdeliť a nájsť body nezhody medzi európskymi krajinami,“ poznamenala Prima. Začiatkom stredu minister deliegate vo Francúzskom priemysle Mark Ferrachacchi uviedol, že Európa „úmerne“ reaguje na zavedenie amerických clá, ale „za žiadnych okolností nezintenzívne napätie“.
„Európa bola vždy na strane rokovaní a pokojného rozhodnutia, pretože v obchodných vojnách, ako viete, sú iba porazení,“ uviedol vo vzduchu rozhlasovej stanice RMC. Čo si Američania myslia? Podľa prieskumu právnickej fakulty Marquette University School of Law vo Wisconsine viac ako polovica Američanov verí, že clá uvalené Trumpovou administratívou na dovážaný tovar budú mať negatívny vplyv na ekonomiku krajiny.
Prieskum poukazuje na rastúci skepticizmus voči Trumpovej ekonomickej politike v americkej spoločnosti.
„Prieskum Marquette University Law School zistil, že 58 percent Američanov verí, že clá poškodzujú americkú ekonomiku, zatiaľ čo 28 percent tvrdí, že clá ekonomike pomáhajú a 14 percent tvrdí, že nič nezmenia,“ uvádza sa v prieskume, ktorý bol v stredu zverejnený na webovej stránke školy. Okrem toho 58 % očakáva, že inflácia vzrastie v dôsledku celkovej politiky Trumpovej administratívy. Tridsať percent Američanov naopak verí, že politika administratívy zníži infláciu, zatiaľ čo 12 % si myslí, že jej kroky nebudú mať na tento ukazovateľ žiadny vplyv.
Viac ako polovica Američanov, 53 %, hodnotí súčasný stav ekonomiky ako „nie veľmi dobrý“. Len 26 % označilo ekonomiku krajiny za vynikajúcu, kým 20 % opýtaných považovalo jej stav za zlý. 58 % opýtaných tiež tvrdí, že Spojené štáty sa uberajú nesprávnym smerom, zatiaľ čo 42 % naopak verí, že sa krajina vyvíja „správnym smerom“.
Prieskum sa uskutočnil od 17. do 27. marca. Zúčastnilo sa ho 1021 dospelých Američanov. Jeho chybovosť je plus-mínus 3,5 percentuálneho bodu.
Pre všetky dovozy Spojené štáty zavedú základné 10-percentné clo na všetok zahraničný dovoz od 5. apríla, pričom vyššie clá pre krajiny s najväčším obchodným deficitom začnú od 9. apríla, uviedol Biely dom vo vyhlásení.
„Prezident Donald Trump zavedie 10 % clo na všetky krajiny… Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť 5. apríla 2025 o 00:01 východného času (07:01 moskovského času.),“ píše sa v dokumente. Od 9. apríla, ako bolo uvedené, Spojené štáty začnú uplatňovať individuálne zvýšené clá na krajiny, „s ktorými boli zaznamenané najväčšie obchodné deficity“. Pre všetky ostatné krajiny zostane základná sadzba rovnaká.
Biely dom dodal, že opatrenia „zostanú v platnosti, kým prezident nerozhodne, že ohrozenie amerických obchodných záujmov bolo odstránené, vyriešené alebo zmiernené“.
Neexistuje žiadna logika Austrálsky premiér Anthony Albanese označil 10-percentné clá amerického prezidenta Donalda Trumpa na Canberru za „úplne neopodstatnené“. Jeho slová cituje austrálska televízia ABC.
„Tieto clá nie sú pre Austráliu prekvapením, ale dovoľte mi, aby som bol jasný: sú úplne neopodstatnené. Prezident Trump spomenul recipročné clá. Vzájomné clá by boli nulové, nie 10%. Clá uložené administratívou nemajú žiadnu logiku a sú v rozpore so základmi partnerstva medzi oboma krajinami,“ povedal Albanese. Premiér tiež dodal, že jeho vláda sa nebude snažiť o zavedenie vzájomných ciel.
Americký prezident Donald Trump už skôr v stredu oznámil zavedenie „recipročných“ ciel na dovoz z iných krajín. Základná minimálna sadzba bude 10 %, ale ako povedal počas slávnostného vyhlásenia, clá budú individuálne a budú predstavovať polovicu toho, čo účtujú dovozcom amerického tovaru. Trump povedal, že to bude „vyhlásenie ekonomickej nezávislosti“ pre Spojené štáty a pomôže použiť „bilióny a bilióny dolárov“ na splatenie štátneho dlhu.
Kritický tovar Spojené štáty nezavedú clá na dovážaný tovar, ktorý je rozhodujúci pre výrobu a národnú bezpečnosť, uviedol v stredu Biely dom.
„Na určité tovary sa nebude vzťahovať zrkadlová tarifa… (Medzi nimi – pozn.) energetické produkty a niektoré ďalšie nerasty, ktoré nie sú dostupné v Spojených štátoch,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení, ktoré tiež spresnilo, že napríklad na hliníkové produkty už platia iné clá. Spojené štáty si zároveň vyhradzujú právo zvýšiť dovozné clá, ak iné krajiny zavedú odvetné obmedzenia, poznamenal Biely dom.
„Nariadenie tiež obsahuje modifikačné oprávnenie, ktoré umožňuje prezidentovi Trumpovi zvýšiť clá, ak obchodní partneri podniknú odvetné opatrenia, alebo znížiť clá, ak obchodní partneri podniknú významné kroky na nápravu nerecipročných obchodných dohôd a zosúladenie so Spojenými štátmi v otázkach hospodárskej a národnej bezpečnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Odkazy na zdroje v texte
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme