Ako zlyhalo úsilie Kyjeva nalákať Trumpa na vzácne zeminy

Kyjev zostal v nemom úžase, keď sa minister financií Scott Bessent vo februári objavil na Ukrajine s návrhom dohody o odovzdaní polovice nerastov vzácnych zemín v krajine americkým spoločnostiam. | Tetiana Dzhafarova/AFP cez Getty Images
Stručný súhrn:
Ako zlyhalo úsilie Kyjeva nalákať Trumpa na vzácne zeminy. Úsilie Ukrajiny nalákať USA, najmä Donald Trumpa, na investície do vzácnych nerastov sa premenilo na politickú katastrofu, keďže Trumpova podpora bola motivovaná skôr ziskom ako stabilitou. Kyjev vlastní malé ale hodnotné ložiská vzácnych zemín, ale ich ťažba si vyžaduje miliardové investície a príchod mieru. Aktuálne rokovania o dohodách ohrozujú Ukrajinu v jej budúcich snahách o vstup do EÚ a znižujú jej regulačnú a daňovú autonómiu.
Kľúčové body
- Ukrajina má významné ložiská vzácnych nerastov, potrebných pre modernú ekonomiku.
- Trump prejavil záujem o Ukrajinu, ale skôr v kontexte vynútenia ziskov než v podpore mieru.
- Vyžaduje sa obrovské množstvo investícií a čas pre ťažbu nerastov, čo zdržuje plány Kyjeva.
- Z pôvodných mierových dohôd zostali len nerasty, pričom situácia pre Ukrajinu sa mení na existenčný problém.
- Nový návrh z USA obmedzuje Ukrajinu a ponúka jej prednostný prístup ku zdrojom bez záruk na bezpečnosť.
- V súčasnosti rokovaná dohoda ohrozuje možnosti Ukrajiny stať sa členom EÚ.
- Ukrajina sa snaží rokovať o dohode bez provokovania Trumpa a jeho administratívy.
Ako zlyhalo úsilie Kyjeva nalákať Trumpa na vzácne zeminy
Ukrajina má potenciálne veľké ložiská kľúčových nerastov, ale ich odblokovanie si bude vyžadovať mier a miliardy dolárov.
Ukrajina sa podľa ukrajinských predstaviteľov radí medzi popredné svetové lokality s významnými zásobami vzácnych zemín a nerastov kľúčových pre modernú ekonomiku a tvorbu bohatstva.
Bol to ťah, ako primäť akčného prezidenta Trumpa, aby pokračoval v americkej podpore Kyjeva, a uspel. Trump sa o Ukrajinu zaujíma len z hľadiska zisku, nie pre zabezpečenie stabilného povojnového mieru.
Ukrajinské zásoby kritických nerastov, ako titán a urán, predstavujú významný bezpečnostný záujem. Ich potenciálne ovládnutie Ruskom by malo katastrofálne dôsledky pre spojencov Kyjeva, uviedol vysokopostavený zdroj oboznámený s rokovaniami, ktorý si neželal byť menovaný.
Gambit s nerastnými surovinami sa zmenil na politickú katastrofu a Ukrajina možno nedisponuje očakávaným nerastným bohatstvom. Navyše, ťažba nerastov bude nákladná a zdĺhavá, čo nezodpovedá pôvodným, zrejme nereálnym časovým rámcom.
Pôvodne boli minerály súčasťou mierovej dohody, ktorú minulý rok presadil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Súčasťou balíka bola aj pozvánka na vstup do NATO a záväzok Západu pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny.
Z tohto úsilia zostali len nerasty, ktoré sa pre Ukrajinu stávajú existenčným problémom.
Kyjev bol šokovaný, keď minister financií Scott Bessent vo februári pricestoval na Ukrajinu s návrhom na odovzdanie polovice nerastov vzácnych zemín americkým spoločnostiam. Zelenskyj reagoval s rozhorčením.
Po odmietnutí Ukrajiny obe strany vyjednali spravodlivejšiu dohodu, ktorú mal Zelenskyj podpísať 28. februára v Bielom dome. Stretnutie sa však skončilo katastrofou, keď Trump a viceprezident JD Vance ukrajinského prezidenta napadli a bez dohody ho vyhodili z Oválnej pracovne.
Neskôr USA predložili nový návrh, ktorý sa vracal k najproblematickejším bodom pôvodného návrhu.
Namiesto bezpečnostných záruk a ďalšej pomoci získava Washington prednostný prístup k ukrajinským prírodným zdrojom a finančnú kontrolu nad fondom obnovy a projektmi, kým Kyjev nesplatí USA miliardy za vojenskú pomoc, pôvodne poskytnutú formou grantov.
„Súčasný návrh výrazne podkopáva strategickú rovnováhu a obmedzuje regulačnú a daňovú autonómiu Ukrajiny,“ uviedol Volodymyr Landa, hlavný analytik kyjevského Centra pre hospodársku stratégiu.
Landa tvrdí, že dohoda ohrozuje vstup Ukrajiny do EÚ porušovaním jej súťažných a environmentálnych zákonov. Miliardové platby do USA navyše pravdepodobne odradia investorov, ktorí by inak mohli podporiť povojnovú obnovu Ukrajiny.
Zdroj: Politico
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme