21. mája 2025

BBC. „Mohla by som žiť ešte 30 rokov, ale chcem zomrieť“. Zákon o asistovanom umieraní rozdeľuje Kanaďanov

BBC. „Mohla by som žiť ešte 30 rokov, ale chcem zomrieť“. Zákon o asistovanom umieraní rozdeľuje Kanaďanov

BBC. „Mohla by som žiť ešte 30 rokov, ale chcem zomrieť“. Zákon o asistovanom umieraní rozdeľuje Kanaďanov

Zdielajte....

Stručný súhrn:

BBC. „Mohla by som žiť ešte 30 rokov, ale chcem zomrieť“. Zákon o asistovanom umieraní rozdeľuje Kanaďanov. Článok BBC sa zaoberá kontroverzným zákonom o asistovanom umieraní v Kanade, ktorý umožňuje aj zdravým ľuďom, ako je 39-ročná performerka April Hubbard, ukončiť svoj život. Tento právny rámec, ktorý sa od svojho zavedenia v roku 2016 rozšíril na osoby bez nevyliečiteľných chorôb, vyvoláva širokú debatu o legitímnosti asistovaného umierania a zložitosti poskytovania sociálnej podpory. Oponentské názory varujú, že tento prístup by mohol viesť k devalvácii životnej hodnoty, obzvlášť pre zraniteľné skupiny.

Kľúčové body

  • Zákon o asistovanom umieraní v Kanade bol zavedený v roku 2016, pôvodne pre nevyliečiteľne chorých, a nielenže bol rozšírený, ale aj do roku 2025 sa plánuje, že zahŕňa aj osoby s duševnými chorobami.
  • April Hubbard, ako príklad, sa rozhodla pre asistované umieranie kvôli neúnosným bolestiam, aj keď nie je nevyliečiteľne chorá.
  • Kritici zákona varujú pred klzkým svahom, ktorý vedie k regulácii asistovaného umierania pre stále viac ľudí, vrátane tých so zdravotným postihnutím.
  • Právo na smrť, ktoré schvaľuje kanadský systém, môže byť zneužité ako lacnejšia alternatíva k naplneniu potrieb pacientov hľadajúcich zdravotnú a sociálnu podporu.
  • Systém asistovaného umierania v Kanade patrí medzi najliberálnejšie na svete, kde bola minulý rok registrovaná významná miera úmrtí spôsobených asistovaným umieraním.
  • Lekári a zdravotníci, ktorí asistujú pri umieraní, považujú tento proces za rýchly a efektívny, na rozdiel od iných medzinárodných prístupov.
  • Diskusie v Británii o legalizácií asistovaného umierania pokračujú, pričom sa zdá, že existujú rozdiely v prístupoch a požiadavkách na zaručenie smrteľnej dávky.

BBC. „Mohla by som žiť ešte 30 rokov, ale chcem zomrieť“. Zákon o asistovanom umieraní rozdeľuje Kanaďanov

April Hubbard sedí na divadelnom javisku, kde plánuje koncom tohto roka zomrieť.

Nie je nevyliečiteľne chorá, ale 39-ročnej performerke a umelkyni burlesky bolo schválené asistované umieranie podľa čoraz liberálnejších zákonov Kanady.

Upozornenie: Tento článok obsahuje podrobnosti a popisy, ktoré môžu niektorých čitateľov znepokojovať

Hovorí pre BBC News z divadla Bus Stop Theatre v Halifaxe, Novom Škótsku, komorného priestoru s kapacitou do 100 miest.

Osvetlená reflektorom na javisku, kde vystupovala roky, mi povedala, že plánuje zomrieť „do mesiacov“ po blížiacich sa štyridsiatinách. Bude pri tom malá skupina rodiny a priateľov.

April plánuje stráviť posledné chvíle v „veľkej pohodlnej posteli“, keď jej lekár podá smrteľnú injekciu.

„Chcem zomrieť obklopená milovanými ľuďmi, v ich náručí, s ich láskou a podporou,“ povedala.

April sa narodila s rázštepom chrbtice a neskôr jej diagnostikovali nádory v spodnej časti chrbtice, ktoré jej spôsobujú chronickú, vysiľujúcu bolesť.

Užívala silné opioidy proti bolesti viac ako 20 rokov a v marci 2023 požiadala o asistovanú smrť. Hoci so svojím stavom mohla žiť ešte roky, zomrela o sedem mesiacov neskôr. Nevyliečiteľne chorí pacienti môžu získať súhlas s asistovanou smrťou do 24 hodín.

„Moje utrpenie sa stupňuje a strácam radosť zo života,“ hovorí April. Každý pohyb a nádych jej spôsobuje pocit, akoby sa tkanivá pod chrbticou preťahovali ako guma, a jej nohy sú v agónii.

April sa s nami stretáva, keď poslanci takmer 3000 míľ ďaleko podrobne skúmajú návrhy zákonov o legalizácii asistovanej smrti v Anglicku a Walese. Hoci v novembri 2024 s nimi v zásade súhlasili, nasledovali mesiace detailného preskúmania a na to, aby sa návrh stal zákonom, sú potrebné ďalšie hlasovania v Dolnej a Snemovni lordov.

Tento týždeň BBC informovala o smrti muža v Kalifornii, kde platia zákony o asistovanom umieraní podobné tým, o ktorých sa diskutuje vo Westminsteri.

Kritici tvrdia, že Kanada je príkladom „šikmej plochy“, čo znamená, že akonáhle prijmete zákon o asistovanom umieraní, nevyhnutne rozšíri jeho rozsah a bude mať menej záruk.

Kanada má jeden z najliberálnejších systémov asistovaného umierania (MAID) na svete, podobný Holandsku a Belgicku. Zavedený v roku 2016 pre nevyliečiteľne chorých dospelých s neznesiteľným utrpením, v roku 2021 Kanada zrušila podmienku nevyliečiteľnosti. Od roku 2023 plánuje sprístupniť MAID aj dospelým výlučne s duševnými chorobami. Kritici Maidu tvrdia, že sa stáva štandardnou liečbou pre postihnutých a chronicky chorých.

„V Kanade je jednoduchšie získať lekársku pomoc pri umieraní, ako získať vládnu podporu na život,“ hovorí Andrew Gurza, poradca pre povedomie o postihnutí a April’s priateľ.

Andrew Gurza sa obáva, že získať podporu pre život je v Kanade príliš ťažké

Andrew, ktorý má detskú mozgovú obrnu a používa invalidný vozík, hovorí, že rešpektuje aprílové rozhodnutie, ale hovorí nám: „Ak sa moje postihnutie zníži a moje potreby starostlivosti sa zvýšia, stále by som tu chcel byť. Vedieť, že existuje zákon, ktorý hovorí, že môžete ľahko ukončiť svoj život – je to naozaj strašidelné.“

Pred schválením April ako opatrovateľky ju dvaja lekári nezávisle posúdili a informovali o možnostiach zmiernenia jej utrpenia a alternatívnej liečbe.

„Existujú záruky,“ tvrdí na margo obáv o zraniteľných a zneužívania asistovanej smrti. „Ak o ňu sami nežiadate a nespĺňate podmienky, nedostanete k nej prístup.“

V roku 2023 došlo k 15 343 úmrtiam slúžky, čo predstavuje približne jedno z 20 všetkých úmrtí v Kanade – tento podiel sa od roku 2016 dramaticky zvýšil a je jedným z najvyšších na svete. Priemerný vek príjemcov bol 77 rokov.

Vo väčšine prípadov smrteľnú dávku podal lekár alebo zdravotná sestra, čo sa označuje ako dobrovoľná eutanázia. Lekár Eric Thomas uviedol, že asistoval pri smrti 577 pacientov.

Doktorka Konia Troutonová, prezidentka Kanadskej asociácie posudzovateľov a poskytovateľov chyžných, tiež pomohla stovkám pacientov zomrieť od zavedenia zákona.

Postup je vždy rovnaký: prichádza do domu žiadateľa o opatrovateľskú službu a zisťuje, či ju chcú aj v daný deň. Pacienti rozhodujú o priebehu a potom ju informujú, kedy môže začať.

„Považujem za česť, povinnosť a privilégium pomôcť im v posledných chvíľach v kruhu rodiny a blízkych, vediac, že toto rozhodnutie urobili premyslene a starostlivo,“ hovorí a dodáva, že potom otvorí svoju lekársku tašku.

Dr. Trouton v BBC demonštroval postup a naznačil mi škrtidlom miesto vpichu na žile ruky pre intravenóznu aplikáciu smrtiacej látky.

Vo svojej lekárskej taške má aj stetoskop. „Napodiv, v dnešnej dobe ju používam skôr na zistenie, či niekto nemá tep, než či má,“ hovorí……..

Zdroj: BBC



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading