19. apríla 2025
EÚ hľadá priamu linku k Trumpovi

V Bielom dome prezidenta Trumpa je rozhodujúcim činiteľom a zďaleka nie je predvídateľný.Kredit...Eric Lee/The New York Times

Zdielajte....

Stručný súhrn:

EÚ hľadá priamu linku k Trumpovi. Napriek veľkosti Európy, ekonomickej sile a dlhodobým spojenectvám s Washingtonom, predstavitelia Trumpa dali jasne najavo, že to nie je priorita, tvrdia európski predstavitelia. Európski predstavitelia sa snažia nadviazať priamy kontakt s prezidentom Trumpom, pretože sú skeptickí voči schopnosti jeho poradcov zastupovať jeho názory. Napriek ekonomickej sile a obchodným väzbám s USA, Trumpova administratíva považuje EÚ za menej dôležitú a skôr ako na aliancie sa sústreďuje na priamu politiku s predstaviteľmi jednotlivých štátov. To vytvára frustráciu medzi európskymi lídrami, ktorí sa snažia získať prístup k rozhodovaniu v otázkach, ktoré ich priamo ovplyvňujú.

Kľúčové body

  • Európski predstavitelia sa snažia priamo komunikovať s Trumpom, pretože jeho poradcovia sú považovaní za neefektívnych.
  • Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa ako jedna z mála úspešne stretne s Trumpom, aby prediskutovala európske záujmy.
  • Trumpova administratíva nedáva prednosť tradičným diplomatickým kanálom, ale skôr neformálnym vzťahom a kontaktom so špeciálnymi poradcami.
  • Existuje pocit, že Trumpov postoj k Európe je skôr rivalitný a nie priateľský, čo poškodzuje spojenecké vzťahy.
  • Mnoho európskych lídrov vyjadruje obavy o nedostatočnú podporu USA v otázkach obrany, najmä vo vzťahu k Ukrajine a NATO.
  • Trump považuje multilateralizmus za prekážku pre americkú moc, čo zhoršuje vzťahy s EÚ a inými spojencami.
  • Európski predstavitelia zdôrazňujú nejasnosti v Trumpových politických úmysloch, čo spôsobuje obavy a frustráciu pri rokovaniach.

EÚ hľadá priamu linku k Trumpovi

Pre európskych spojencov sa Trumpov Biely dom javí ako dvor, kde poradcovia a dvorania v pozlátenej Oválnej pracovni očakávajú prezidentove dekréty.

Pán Trump je rozhodujúcim činiteľom a zďaleka nie predvídateľným. Takže v prvých troch mesiacoch tohto Trumpovho predsedníctva je cieľom Európanov dostať sa k samotnému prezidentovi. Niektorým sa to podarilo, vrátane talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktorá by sa s ním mala stretnúť vo štvrtok v Bielom dome.

Európski predstavitelia sú zmätení, že najúčinnejšími partnermi nie sú diplomati, ale špeciálni vyslanci a poradcovia ako Elon Musk. Je nejasné, či sa správy dostanú k Trumpovi, ktorý však skôr dôveruje priateľom ako Steve Witkoff, ktorého poveril zahraničnou politikou, než štátnym úradníkom.

„V DC každý tvrdí, že treba hovoriť priamo s Trumpom,“ povedal vysoký európsky predstaviteľ. Európski predstavitelia dodali, že Trumpovi úradníci sú zdvorilí, no príliš zaujatí plnením prezidentových želaní a nejavili veľký záujem o spojencov.

Dvaja európski predstavitelia uviedli napríklad, že minulú sobotu sa americkí predstavitelia nevyjadrili kľúčovým európskym národom v súvislosti s obnovenými rozhovormi s Iránom o jeho jadrovom programe. Európske krajiny – Británia, Francúzsko a Nemecko – boli signatármi jadrovej dohody z roku 2015, ktorú prezident neskôr opustil, boli podnecovateľmi a sprostredkovateľmi tejto dohody a snažili sa pokročiť v rokovaniach o novej.

Hoci je Európa celkovo jednou z najimpozantnejších ekonomík sveta, kde žije takmer 750 miliónov ľudí a hlavných spojencov USA, nie je pre Trumpa prioritou. Namiesto toho pán Trump vidí EÚ ako rivala alebo dokonca protivníka, pričom verí, že Európska únia bola vytvorená „na to, aby pokazila Spojené štáty“.

Trumpova administratíva sa „veľmi nezaujíma o to, čo majú Európania povedať,“ povedal európsky predstaviteľ. „Všetko je to o unilateralizme a veľmi sa nekonzultujú. Napokon, ak nás do takej miery nepovažujú za spojencov, prečo by to robili?“

New York Times hovorili s európskymi predstaviteľmi v Berlíne, Bruseli, Londýne, Paríži, Ríme a ďalších hlavných mestách, aby získali predstavu o tom, ako komunikujú s Trumpovou administratívou. Väčšina z nich nebola oprávnená otvorene diskutovať o svojich interakciách a hovorila pod podmienkou, že nebudú menovaní.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading