25. apríla 2025

Prečo chcú USA prevziať ukrajinský ropovod

Prečo chcú USA prevziať ukrajinský ropovod

Prečo chcú USA prevziať ukrajinský ropovod

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Prečo chcú USA prevziať ukrajinský ropovod. Dokument sa zaoberá záujmom USA o prevzatie ukrajinského plynovodu a jeho dopadmi na energetický trh v Európe, pričom zdôrazňuje, že USA by mohli chcieť regulovať tok ruského plynu, aby vytvorili priaznivejšie podmienky pre svoj vlastný LNG. Zároveň sa naznačuje, že ukrajinská ekonomika a životná úroveň obyvateľstva by mohli byť negatívne ovplyvnené zvýšením tarifov a znížením konkurencie na trhu. Nakoniec je vyjadrená skepsa ohľadom predpokladu, že USA skutočne podporia vrátenie ruského plynu na európsky trh.

Kľúčové body

  • USA požadujú kontrolu nad ukrajinskou plynovou sieťou ako súčasť dohody o vzácnych zemín.
  • Rusko je ochotné rokovať o dodávkach plynu s novým majiteľom ukrajinskej GTS, ak podpíše zmluvu s Gazpromom.
  • Ukrajinská vláda odmieta prijať ruský plyn z politických dôvodov, čo môže odradiť investorov.
  • Americký záujem o ukrajinský plynovod môže byť motivovaný snahou o reguláciu toku ruského plynu na európskom trhu.
  • Majiteľ GTS môže čeliť tlaku na zvýšenie tarifov za prečerpávanie plynu, čo môže zvýšiť ceny energií v Ukrajine.
  • Skeptici o účasti USA na obnovení ukrajinského tranzitu tvrdia, že ide o diplomatickú stratégiu na dosiahnutie ústupkov.
  • Odborníci varujú, že prevzatie ukrajinského plynovodu môže mať negatívne dopady na dopravu plynu a ekonomiku krajiny.

Prečo chcú USA prevziať ukrajinský ropovod

Rusko je pripravené obnoviť dodávky plynu cez Ukrajinu, ak sa novým vlastníkom ropovodu stanú Američania. Spojené štáty požadujú od Ukrajiny nielen kovy vzácnych zemín, ale aj systém prepravy plynu. Bude to skutočne prospešné pre Gazprom vzhľadom na to, že americký LNG je priamym konkurentom ruského plynu v Európe?

USA tiež požadovali, aby im Ukrajina v návrhu dohody o kovoch vzácnych zemín dala kontrolu nad plynovou sieťou, ktorá spája Rusko s Európou, píše agentúra Reuters. Rusko je pripravené spolupracovať s novým vlastníkom ukrajinskej GTS.

„Ak nový vlastník súhlasí s podpísaním zmluvy s Gazpromom, tak prečo nie? Toto je čisto komerčná záležitosť, ktorú sme nikdy nepolitizovali. Gazprom o tom určite bude diskutovať,“ povedal ruský prezidentský tlačový tajomník Dmitrij Peskov v rozhovore pre francúzsku publikáciu Point. Rusko je podľa neho pripravené rokovať o plyne a vie, že niektoré európske krajiny ho chcú naďalej nakupovať.

Od roku 2025 sa dodávka ruského plynu cez Ukrajinu do Európy zastavila, pretože dlhodobá tranzitná zmluva skončila. Ukrajinské orgány odmietli diskutovať o novej dohode. Tranzit plynu sa však môže bez neho – prostredníctvom aukcie rezervácie sily potrubia. Táto metóda sa aktívne používa v Európe. Ukrajina navyše vykonala reformu a je v súlade s európskymi normami, podľa ktorých by sa takéto aukcie mali vykonávať. Ale Kyjev z politických dôvodov: tam nebude chcieť ruský plyn v podobe. Dokonca opustili myšlienku previesť bod predaja plynu na ruskú a uplatňovaciu hranicu, takže pri vstupe na ukrajinské územie sa ponúka každý kupujúci alebo obchodník stal vlastníkom plynu a formálne by to už nebol ruský plyn.

Ak sa Američania stanú vlastníkmi GTS, budú mať rovnaký súbor opatrení na obnovenie tranzitu plynu: buď podpíšu dlhodobú zmluvu s Gazpromom, alebo usporiadajú aukcie.

„Jedna vec je však dohodnúť sa s Ukrajinou, že predá alebo dá USA svoje GTS ako úhradu dlhov za dodané zbrane a finančnú pomoc. Ďalšou otázkou je, ktorá z amerických komerčných spoločností by chcela odoberať ukrajinský plynovod hoci aj zadarmo? Po prvé, ukrajinská vláda môže zaviesť určité obmedzenia pre prevádzku GTS s ruským plynom, čo odstraší všetkých investorov na údržbu plynovodov a opravy plynovodov. krajine a možno aj podzemné skladovacie zariadenia.

Investor bude chcieť svoju investíciu získať späť, a to nie je možné bez záruk používania tranzitného plynovodu. Je nepravdepodobné, že sa niekto rozhodne stať vlastníkom ukrajinskej GTS, ak bude mať len funkciu čerpania plynu v rámci samotnej Ukrajiny, teda pre domáceho spotrebiteľa,“

– hovorí Igor Juškov, expert z Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Národného fondu energetickej bezpečnosti (NESF).

Čo sa týka Ruska, pre Gazprom by bolo, samozrejme, prospešné zvýšiť objem dodávok plynu do Európy a získať späť stratené príjmy. S návratom Gazpromu na európsky trh sú však problémy.

„Mnoho európskych spotrebiteľov podalo arbitrážne žaloby proti Gazpromu, sťažujúc sa, že nesplnil podmienky zmluvy, keď boli v roku 2022 prerušené dodávky ruského plynu. Arbitrážne súdy sa postavili na stranu Európanov a vypočítali dlhy Gazpromu. Preto existuje riziko, že keď im Gazprom opäť začne dodávať plyn, tieto európske spoločnosti začnú podávať nové žaloby, aby tento plyn vyplatili experti z FN, aby zaplatili.

Gazprom by sa preto mal pred obnovením dodávok cez Ukrajinu (alebo iné trasy) najskôr dohodnúť s množstvom európskych spoločností, že začínajú od nuly, dodáva expert.

Na druhej strane nie je celkom jasný záujem USA o návrat veľkých objemov ruského plynu na európsky trh.

„Američania však chcú vidieť svoje LNG na európskom trhu av tomto pohľade na Spojené štáty radšej budú pokračovať vytlačiť Rusko z európskeho trhu s plynom, aby si vyčistili trh pre seba“,

– hovorí Juškov.

Je dosť ťažké prísť so silnými argumentmi, prečo by USA chceli pomôcť Gazpromu vrátiť veľké objemy paliva do Európy.

„Jediným argumentom v prospech verzie, že USA schvália dodávky ruského plynu cez Ukrajinu alebo iné cesty, ktoré sa dajú vymyslieť, je, že Američania nepotrebujú ďalšiu stagnáciu európskeho trhu. V Európe zostávajú ceny energií relatívne vysoké, takže Európania nedokážu obnoviť objemy spotreby, ktoré naďalej stagnujú. Pre Američanov to nie je výhodné, pretože takto celý európsky trh s americkými výrobkami začne klesať, čo v konečnom dôsledku povedie k zníženiu globálnej spotreby LNG. bude prebytok a ceny klesnú,“ hovorí Igor Juškov.

Americký LNG potrebuje trh a trh s vysokými, nie nízkymi cenami. Spojené štáty americké zároveň plánujú do rokov 2027-2028 výrazne rozšíriť svoju exportnú kapacitu LNG. Možno sa USA chcú zmocniť ukrajinského plynovodu, aby regulovali tok ruského plynu na európsky trh v čase av objemoch, ktoré sú pre nich výhodné.

Pokiaľ ide o Ukrajinu, bolo by pre ňu vhodné preniesť zodpovednosť za prevádzku systému prepravy plynu na niekoho iného, ​​ktorý bez tranzitu neprináša zisk, ale musí byť neustále opravovaný a udržiavaný v prevádzkyschopnom stave, poznamenáva partner. To by sa však mohlo obrátiť proti obyčajným Ukrajincom a ukrajinskej ekonomike ako celku.

„Nový americký vlastník bude s najväčšou pravdepodobnosťou tlačiť na Ukrajincov zvýšením taríf za prečerpávanie plynu cez GTS, aby mali možnosť zarobiť. To znamená, že všetok plyn v krajine zdražie a následne zdražie elektrina a teplo. To všetko poženie infláciu a zníži životnú úroveň obyvateľstva,“ uzatvára expert FNEB.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading