NIKTO Z NÁS NIE JE AKO FRANTIŠEK

Eduard Chmelár: NIKTO Z NÁS NIE JE AKO FRANTIŠEK
Stručný súhrn:
NIKTO Z NÁS NIE JE AKO FRANTIŠEK: Eduard Chmelár kritizuje pokrytectvo politikov, ktorí sa po smrti pápeža Františka snažia pripojiť k jeho popularite, pričom ignorujú zásadné rozdiely medzi jeho hodnotami a ich politikou. Političky a publicisti sa snažia využívať smrť pápeža Františka na vlastné PR. Zuzana Čaputová, aj keď sa im zdá byť podobná, sa od pápeža líši v názoroch na vojenské výdavky, prístup k Palestínčanom, podporu politických väzňov a vzťah k chudobným. Vyvodiť z toho záver, že mal najbližšie k Čaputovej, je hrubé zneužitie a nepochopenie jeho odkazu. Autor zdôrazňuje, že pápež František žil podľa vlastných ideálov. Celkovou myšlienkou je, že nikto by nemal merať svoje hodnoty s pápežom, ale mal by usilovať o vlastný rozvoj a inspiráciu z jeho učenia.
Kľúčové body
- Političky a publicisti sa snažia využívať smrť pápeža Františka na vlastné PR.
- Zuzana Čaputová a pápež František nesdielajú rovnaké politické názory, najmä pokiaľ ide o vojenské výdavky.
- František naďalej upozorňoval na utrpenie Palestínčanov, zatiaľ čo Čaputová toto ticho ignorovala.
- Pápež sa zasadzoval za prepustenie Juliana Assangea, čo Čaputová nikdy nepodporila.
- František používal verejnú dopravu, zatiaľ čo Čaputová sa chovala mediálne dramatickým spôsobom.
- Pápež nabádal na mier, zatiaľ čo Čaputová nekomentovala vojny s konfrontačnou rétorikou.
- Autor dokumentu vyzýva k inšpirácii z pápežovej múdrosti a neprivlastňovaniu si jeho odkazu politikmi.
NIKTO Z NÁS NIE JE AKO FRANTIŠEK
Posledná rozlúčka s pápežom Františkom v niektorých slovenských médiách vyzerala, akoby sme si pripomínali skôr život Zuzany Čaputovej. Daňový podvodník Igor Matovič, ktorý zneužil na svoju trestnú činnosť aj vlastnú matku, mal dokonca toľko drzosti, že sa k zosnulej hlave katolíckej cirkvi prirovnal. Podaktorí slovenskí politici využili jeho pohreb na vlastné PR a robili si s rakvou Františka nevkusné selfíčka. Zrazu sa k nemu hlásili všetci, hoci ho v minulosti často kritizovali a robili presný opak toho, o čo sa usiloval. A neplatí to len o slovenských politikoch. Napríklad krajne pravicový argentínsky prezident Javier Milei, ktorý ho označil za „imbecila obhajujúceho sociálnu spravodlivosť“ či „zástupcu zla na zemi“, sedel na pohrebe v prvom rade.
Je tak trochu v ľudskej povahe, aby sa aj jeho nepriatelia zviezli teraz na vlne jeho popularity. No je na nás, aby sme odhaľovali toto pokrytectvo a pripomenuli ten kontrast medzi jeho činmi a správaním politikov. Nielen emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ale aj niektorí politickí analytici a médiá sa snažil navodiť dojem, že pápež František bol ako Zuzana Čaputová. Zneužili pritom situáciu na to, aby sa navážali do vládnych politikov, že s ich vulgárnym slovníkom voči oponentom by zosnulý pápež nesúhlasil. Iste, František nikdy nepoužíval dehumanizujúci slovník voči komukoľvek, ktorý tak často počujeme z oboch táborov. Ale vyvodiť z toho záver, že mal najbližšie k Čaputovej, je hrubé zneužitie a nepochopenie jeho odkazu.
Samozrejme, Zuzana Čaputová disponuje veľmi vľúdnym hlasom, ktorý v slovenskej politike chýba. Ale tu sa všetky podobnosti končia. Pápež František bol najsilnejším hlasom proti zbrojeniu – Zuzana Čaputová podporovala zvyšovanie vojenských výdavkov. Pápež František sústavne upozorňoval na genocídu v Gaze, každý večer telefonoval s Palestínčanmi a demonštratívne sa modlil pri oddeľujúcom múre pri Betleheme, ktorý dal postaviť Izrael – Zuzana Čaputová sa nevyjadrila k utrpeniu Palestínčanov ani na opakované verejné výzvy počas celého svojho mandátu ani raz. Pápež František sa zasadzoval za prepustenie Juliana Assangea, písal mu povzbudzujúce listy do väzenia Belmarsh, v júni 2023 prijal jeho manželku s deťmi a navrhol mu poskytnúť politický azyl vo Vatikáne – Zuzana Čaputová nepodporila najznámejšieho politického väzňa svedomia napriek početným žiadostiam ani raz.
Pápež František chodieval pravidelne a bez okázalosti verejnou dopravou – Zuzana Čaputová sa za obrovskej mediálnej pozornosti zviezla dve zastávky električkou a tvárila sa pri tom, že zachraňuje planétu. Pápež František odsudzoval všetky vojny a vyzýval na mierové riešenia, neúnavne dával vzory vidieť v každom človeku brata, srdečne sa zvítal s Fidelom Castrom a usiloval sa o zlepšenie vzťahov s Čínou – Zuzana Čaputová sa nevyjadrovala k žiadnej vojne, okrem tej ukrajinskej, kde podporovala vojenské víťazstvo, nie mierové rokovania, a svojou konfrontačnou rétorikou voči predstaviteľom Číny, Iránu alebo Kuby výrazne zhoršila vzťahy so všetkými krajinami, ktoré neboli súčasťou západného bloku. Pápež František dôsledne odmietol kapitalizmus ako systém proti človeku a prírode, pričom sa zaujímal predovšetkým o postavenie chudobných roľníkov, robotníkov a prenasledovaných odborárov – Zuzana Čaputová bola ku kapitalistickému systému konformná a sociálne zbedačené vrstvy sa do jej liberálneho chápania ľudskoprávnej agendy nezmestili.
Toto všetko neznamená, že „hriešnici“ z radov politikov nemajú právo hlásiť sa k jeho politickej záveti. Jeho odkaz všímať si ľudí na okraji spoločnosti môže rozvíjať Zuzana Čaputová, hoci sa k jeho mierovému úsiliu nehlásila, práve tak ako Robert Fico ho môže vyzdvihovať ako posla mieru, hoci sa s jeho dôrazom na marginalizované komunity nestotožňoval. Podstatné je niečo iné. Nikto z nás nemá právo pomeriavať sa s ním. Kráčal ďaleko pred nami, bol lepší ako my, dovidel ďalej ako my. Ale každý má možnosť nechať sa ním inšpirovať, a tak sa k nemu približovať.
Aj ja, hoci sa hlásim k jeho mierovému posolstvu, k jeho vízii všeľudského bratstva, k jeho ideálu sociálnej spravodlivosti a k jeho environmentálnym encyklikám, mám ďaleko od toho, aby som dosahoval jeho rozmer lásky k ľuďom. Nemohli ho dosahovať ani slovenskí biskupi, nemohli rozumieť tomu, že on, ovplyvnený teológiou oslobodenia, sa usiluje ponúknuť spôsob, ako hovoriť o Bohu vo svete, v ktorom sú ľudia chudobní, utláčaní a bezmocní, v ktorom nemajú žiadne práva a vlastne ani žiadny život. Preto sa niektorí cirkevní hodnostári a politici nechali tak pyšne počuť, že oni by ho na Luník IX nikdy nepriviedli. Nechápali, že on chcel ísť práve tam – medzi najbiednejších a najopovrhovanejších.
Samozrejme, aj on robil chyby. Aj on o sebe pochyboval. Krásne ho vystihol jeden z najväčších latinskoamerických spisovateľov Jorge Luís Borges, ktorý ho osobne poznal: „S tým jezuitom si veľmi dobre rozumieme. Otec Bergoglio je človek inteligentný a hĺbavý, dá sa s ním zhovárať o akejkoľvek téme. Jedna vec ma však trochu znepokojuje. Všimol som si, že má toľko pochybností ako ja. To neviem, či sa k cirkevnému hodnostárovi hodí. Moju matku by niečo také vydesilo.“ Lenže práve tí najmúdrejší z nás sú plní pochybností. Iba hlupák a fanatik nikdy nepochybuje. Každý z nás je pozvaný k tomu, aby sa zdokonaľoval a nechal sa inšpirovať správaním, konaním a múdrosťou tých najlepších z nás.
Ideály nie sú na to, aby sme si navzájom vyčítali vlastné zlyhania pri ich napĺňaní, ale aby sme sa k nim neustále približovali a nechali sa nimi viesť aj s vedomím, že nie vždy sa to podarí. Ale to, čo robiť nesmieme, je privlastňovať si nositeľa nejakej myšlienky. Patrí nám všetkým, všetci z neho môžeme čerpať a všetci môžeme kráčať k spoločnému cieľu rôznymi cestami. Nech sa nám to spoločne darí, nech si každý nájde svoju cestu k dobru, ľudskosti a pokoju, lebo len tak nebudeme jeho meno zneužívať.
Eduard Chmelár FB
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme