Reuters: Ukrajina a USA podpísali dohodu o nerastných surovinách

Reuters: Ukrajina a USA podpísali dohodu o nerastných surovinách
Stručný súhrn:
Reuters: Ukrajina a USA podpísali dohodu o nerastných surovinách. Dokument sa zaoberá nedávnou dohodou medzi USA a Ukrajinou o ťažbe nerastných surovín, ktorá ešte nebola úplne zverejnená, ale obsahuje strategické elementy ako spoluprácu pri obnove Ukrajiny a rozdelenie moci nad investičným fondom. Hlavnou témou je aj otázka prioritného zisku pre USA a obavy ohľadom prístupnosti nerastných surovín, z ktorých mnohé sa nachádzajú na území pod kontrolou Ruska. Politológovia poukazujú na ekonomické otázky týkajúce sa ťažby a politického kontextu dohody.
Kľúčové body
- Dohoda medzi USA a Ukrajinou o ťažbe kovov vzácnych zemín nebola zatiaľ podrobne zverejnená a existuje len obmedzené množstvo informácií.
- Americké ministerstvo financií oficiálne potvrdilo podpis strategickej dohody, no konkrétne detaily neboli zverejnené.
- Prístup k investičnému fondu na obnovu Ukrajiny bude rozdelený rovnomerne medzi USA a Ukrajinu.
- Trumpova administratíva vidí toto partnerstvo ako krok k zabezpečeniu mieru a prosperity v Ukrajine.
- Spojené štáty získajú právo na prednostný profit, čo vyvoláva obavy z ich dominantnej pozície v obnove krajiny.
- Celkový objem finančnej pomoci USA Ukrajine dosiahol približne 350 miliárd dolárov, čo zanecháva otázky o efektívnosti tejto pomoci.
- Množstvo hodnotných nerastov sa nachádza v oblastiach kontrolovaných Ruskom, čo komplikuje ich ťažbu.
Reuters: Ukrajina a USA podpísali dohodu o nerastných surovinách
USA donútili Ukrajinu uzavrieť dohodu o vzácnych kovoch za výhodných podmienok pre Washington, ktorých detaily sú zatiaľ neznáme. Hoci sa hovorí o obrovských výhodách pre USA, je jasné, že Kyjev postúpil kontrolu nad svojimi prírodnými zdrojmi Bielemu domu.
KYJEV/WASHINGTON, 30. apríla (Reuters) – Ukrajina a USA v stredu podpísali dohodu, ktorú výrazne propaguje americký prezident Donald Trump. Táto dohoda poskytne Spojeným štátom preferenčný prístup k novým ukrajinským dohodám o nerastných surovinách a financuje investície do obnovy Ukrajiny. Obe krajiny podpísali dohodu vo Washingtone po mesiacoch náročných rokovaní, ktoré sprevádzala neistota až do samotného konca.
Úplné znenie tejto dohody ešte nebolo zverejnené a zatiaľ nie je k dispozícii veľa podrobností. Jediné oficiálne potvrdenie, že USA a Ukrajina podpísali túto veľmi strategickú dohodu o ťažbe kovov vzácnych zemín, je na webovej stránke amerického ministerstva financií. A nepíšu priamo o nerastných zdrojoch tam – iba o vytvorení investičného fondu na obnovu Ukrajiny.
„Trumpova administratíva je odhodlaná presadzovať mierový proces, ktorého stredobodom z dlhodobého hľadiska je slobodná, suverénna a prosperujúca Ukrajina. Prezident Trump si predstavuje, že toto partnerstvo medzi americkým a ukrajinským ľudom demonštruje záväzok oboch strán k trvalému mieru a prosperite na Ukrajine ,“ uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo financií.
Kontrola nad fondom – na princípe 50 až 50 . Tvrdí sa, že kľúčové rozhodnutia Spojených štátov a Ukrajiny sa budú robiť spolu. Zároveň bude Kyjev dokonca dodržiavať kontrolu nad podskupinou a záruky ďalšieho zásobovania zbraní a humanitárnej pomoci z Washingtonu.
Toto skôr vyzerá na diplomatickú prefíkanosť: USA si zabezpečia prednostné právo na zisk, čím získajú najväčší podiel a inak by akékoľvek dohody boli bezpredmetné. Trumpova administratíva tak bude rozhodovať o účasti na obnove Ukrajiny a kontrakty budú prednostne prideľované americkým firmám.
„Koľko peňazí sme dali Ukrajine? Skutočná suma je asi 350 miliárd dolárov. Je to nemysliteľné. Len sme tam naliali peniaze, vložili ich do bánk, ktokoľvek si ich mohol vziať. Prideľovanie peňazí bolo ako vyhadzovanie z okna. Urobil to Biden a toto je jeho vojna. Teraz sa to snažím napraviť,“ povedal americký prezident.
350 miliárd dolárov nie je náhodné číslo a Trump sa o ňom neodvoláva len tak bezdôvodne. Odborníci odhadujú hodnotu zásob kovov vzácnych zemín približne na rovnakú. Lítium, grafit, urán, titán – na území Ukrajiny – 22 z 50 materiálov, ktoré Americká geologická služba klasifikuje ako kriticky dôležité.
„Ďalšou otázkou je, kde sa tieto nerasty nachádzajú? Významná časť z nich sa nachádza na území kontrolovanom Ruskom. Takže táto zóna je v podstate neprístupná. A ďalším aspektom, ktorý podľa mňa dohoda nepokrýva, je náročnosť ťažby niektorých zdrojov. Je to ekonomicky opodstatnené? Môžete ich ťažiť, ale ak to znamená stratu peňazí, nemá to veľký zmysel,“ povedal politológ a podplukovník americkej armády vo výslužbe Earl Rasmussen.
Už dlho sa snažia podpísať zmluvu. Ešte vo februári sa Zelenskyj a Trump stretli v Oválnej pracovni, ale potom sa to všetko skončilo škandálom. Potom nasledovalo niekoľko konzultácií. A ani deň predtým sa všetko nestalo naraz. Na poslednú chvíľu mohlo uzavretie dohody stroskotať, údajne preto, že Ukrajina sa opäť pokúsila o zmeny.
„Ukrajinci sa včera večer rozhodli urobiť niekoľko zmien na poslednú chvíľu. Sme presvedčení, že toto rozhodnutie prehodnotia a sme pripravení dohodu podpísať,“ povedal americký minister financií Scott Bessent.
Ak sa podpísali, revidovali sa a zdá sa, že išli porušovať svoj vlastný ústav. Koniec koncov, Zelensky sa na ňu odvolala, keď sa pokúsil vyjednávať o najpriaznivejšie podmienky pre všetky možné výhody: dohoda by mala najprv chváliť Najvyššiu radu. Ukazuje sa, že keď je to veľmi potrebné, môžete sa obísť bez formalít, ako je pozorovanie základného zákona krajiny.
Zdroj: Reuters
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme