2. júla 2025

Zuzana Plevíková: Rok po atentáte opozícia zmatovičovela

Zuzana Plevíková: Rok po atentáte opozícia zmatovičovela

Zuzana Plevíková: Rok po atentáte opozícia zmatovičovela

Zdielajte....

Zuzana Plevíková: Rok po atentáte opozícia zmatovičovela. Zuzana Plevíková v diskusii analyzuje politickú situáciu na Slovensku po atentáte na Róberta Fica. Kritizuje opozíciu za ich reakcie a zdôrazňuje suverenitu Slovenska v zahraničnej politike. Varuje pred polarizáciou spoločnosti a nebezpečenstvom ďalších atentátov, pričom vyzýva na upokojenie situácie a sebareflexiu.

Zuzana Plevíková: Rok po atentáte opozícia zmatovičovela

Akoby sa opoziční politici pretekali v tom, kto lepšie zopakuje chyby, ktoré kedysi vyčítali Igorovi Matovičovi. Tá hystéria, tá sebaľútosť, to obviňovanie všetkých naokolo… Zabudli na moment na to, že sedeli v parlamente, že reprezentujú časť občanov a že by mali prispievať k upokojeniu, nie k ďalšiemu rozdeľovaniu. Plevíková správne poukazuje na to, že Slovensko si nemôže dovoliť luxus neustále sa hrabať v sebaľútosti a vzájomnom obviňovaní. Musíme sa pozerať dopredu a hľadať konsenzus.

Je pochopiteľné, že opozícia má iné názory ako vláda, to je demokracia. Ale nemôže sa donekonečna tváriť, že jediná má pravdu a všetci ostatní sú hlupáci alebo zločinci. Atentát bol šok pre všetkých, ale nemôže byť ospravedlnením pre politickú amnéziu a zabúdanie na elementárnu slušnosť. Suverenita Slovenska v zahraničnej politike je kľúčová, ale nemôže byť zámienkou pre ignorovanie názorov a obáv našich partnerov. Musíme byť schopní viesť dialóg a vysvetľovať naše pozície, nie sa neustále hrať na urazených a nepochopených.

Plevíková upozorňuje na vážny problém – ak sa polarizácia nezastaví, ďalší atentát nie je vylúčený. A to je scenár, ktorému musíme všetci zabrániť, bez ohľadu na politické presvedčenie. Sebareflexia je nevyhnutná pre obe strany politického spektra. Musíme sa všetci zamyslieť nad tým, ako prispievame k atmosfére v spoločnosti a či nerobíme niečo, čo ju ešte viac rozdeľuje. Pretože v konečnom dôsledku, všetci sme na jednej lodi.

Diskusia na palete s poslankyňou NR SR za Smer-SSD Zuzanou Plevíkovou. Rozhovor sa začal témou cesty Roberta Fica do Moskvy, kde sa zúčastnil osláv 80. výročia skončenia 2. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Ostrú kritiku predsedu vlády zo strany domácej opozície, lídrov EÚ a osobitne vysokej predstaviteľky únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej, ktorá vyhlásila, že Fico stojí na “nesprávnej strane dejín”, poslankyňa komentovala slovami, že sa “odtrhli z reťaze”.

Plevíková poznamenala, že Fico je premiérom suverénnej krajiny a nemusí si od Bruselu pýtať povolenie na svoje kroky. Komentovala aj výhrady šéfa PS Michala Šimečku, ktorému sa nepáčilo Ficovo stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ako aj fakt, že si v ruskom hlavnom meste podával ruky s významnými svetovými štátnikmi. Pripomenula, že súčasná opozícia na rozdiel od súčasného šéfa vládneho kabinetu robila v minulosti Slovensku v zahraničí iba hanbu.

Spomenula Matovičovo fiasko pri návšteve Francúzska, vypitý bar na výstave Expo v Dubaji či excesy bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá bola podľa nej väčšmi herečkou, ako hlavou štátu. Moderátor spomenul vyjadrenie popredného predstaviteľa PS Ivana Korčoka, ktorý povedal, že po Ficovej “avantúre”, čím mal na mysli jeho prítomnosť v Moskve, mu už nik z európskych lídrov nezdvihne telefón a ironicky dodal, že či premiér vôbec túži po telefonátoch s predstaviteľmi štátov “koalície ochotných”, ktorí vo vlaku cestou do Kyjeva zrejme “šnupali kokaín”. Plevíková reagovala, že Korčok a ďalší predstavitelia opozície sa snažia všemožne dokázať, že Slovensko je pod vedením Fica medzinárodne izolované, čo však prax vyvracia.

Poslankyňa Smeru sa dotkla aj kauzy kokaín a v spojitosti s tým poukázala na dvojaký meter médií, keď spomenutý prípad bagatelizujú a ospravedlňujú. Kým v minulosti reagovali (napríklad v prípade Petra Pellegriniho) úplne opačne. Tvrdenie predstaviteľov SaS, že Fico bol s Putinom bv Moskve dohadovať zmanipulovanie slovenských parlamentných volieb, okomentovala slovami, že opozícia “zmatovičovela”. Po zistení, že Igorovi Matovičovi a jeho strane rastú preferencie, PS a ďalšie opozičné strany začali kopírovať extrémne konfrontačný, vulgárny a nekonštruktívny štýl jeho politiky. Zvyšok opozície si tiež uvedomuje, že bez Matoviča prípadnú budúcu vládu nezloží.

Takejto vládnej koalícii by podľa názoru Plevíkovej nešéfoval Šimečka či Korčok, ale práve Matovič. Zvyšok interview bol venovaný výročiu atentátu na Roberta Fica. Smer-SSD si tento smutný dátum verejne pripomenie práve v Handlovej. Poslankyňa konštatovala, že rok po útoku na premiéra sa napätie na politickej scéne i v spoločnosti nezmiernilo – naopak, ešte sa väčšmi pritvrdilo. Pozitívne hodnotí aktuálne zvolanie bezpečnostnej rady, keďže existuje riziko recidívy tohto zločinu.

Venovala sa aj analýze zdôvodnenia pokusu zavraždiť premiéra zo strany samotného atentátnika Juraja Cintulu vo výpovedi pred vyšetrovateľom, v ktorej sa priznal, že jeho čin bol politicky motivovaný. Na dopyt, čo si myslí o informácii rakúskej televízie AUF1 o tom, že Cintula má byť napojený na sieť mimovládok Georgea Sorosa odpovedala, že “všetko je možné”. Upozornila, že syn útočníka začal vymazávať jeho statusy zo sociálnej siete a spoločnosť Meta deň po atentáte vymazala v urýchlenom režime celý facebookový účet Cintulu.

Diskusia na palete



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading