21. mája 2025

Responsible Statecraft: Európske „palice“ ako vždy iba blafujú

Európske "palice" ako vždy iba blafujú

Európske "palice" ako vždy iba blafujú

Zdielajte....

Responsible Statecraft: Európske „palice“ ako vždy iba blafujú. Od Macronovho prázdneho prísľubu vojakov až po váhavý sankčný režim je postoj EÚ voči Ukrajine bez americkej moci len teoretický. Zatiaľ čo sa začínajú mierové rokovania v Istanbule, reakcia Európy na vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou odhaľuje jej hlbokú slabosť a závislosť od podpory USA. Lídri ako francúzsky Emmanuel Macron, britský Keir Starmer a nemecký Friedrich Merz sa uchyľujú k blafom, ktorým chýba podstata.

Responsible Statecraft: Európske „palice“ ako vždy iba blafujú

Responsible Statecraft sa zaoberá slabosťou európskej reakcie na vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou, poukazuje na závislosť Európy od USA a kritizuje nedostatočné sankcie voči Rusku a prázdne gestá európskych lídrov. Taktiež naznačuje, že plánované rokovania o mierovej dohode v Istanbule sú ohrozené nedostatkom európskej koherencie a vplyvu bez podpory Spojených štátov. Autor zdôrazňuje, že bez aktívnej americkej účasti nemôže Európa dosiahnuť reálne výsledky v snahe ukončiť konflikt.

Zatiaľ čo sa začínajú mierové rokovania v Istanbule, reakcia Európy na vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou odhaľuje jej hlbokú slabosť a závislosť od podpory USA. Lídri ako francúzsky Emmanuel Macron, britský Keir Starmer a nemecký Friedrich Merz sa uchyľujú k blafom, ktorým chýba podstata.

Európske trio po návšteve Kyjeva a stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským 10. mája vydalo Rusku  ultimátum o 30-dňovom prímerí, ktoré malo začať platiť 12. mája, a pohrozilo mu prísnymi sankciami v prípade jeho nedodržania zo strany Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin ho odmietol a namiesto toho ponúkol rokovania v Istanbule bez prímeria, v súlade s ruským naliehaním na riešenie „základných príčin“ konfliktu vrátane možného členstva Ukrajiny v NATO.

Kyjev a jeho európski spojenci  trvali na tom, že rokovaniam by malo predchádzať prímerie. Výzva amerického prezidenta Donalda Trumpa na okamžité rokovania , ktorá sa vyhla prímeriu, však zvrátila ich stratégiu a prinútila Zelenského k účasti. Európa sa ukázala ako čoraz irelevantnejšia a jej stratégie sa bez americkej podpory rozpadajú.

Zelenskyj plánuje zúčastniť sa rozhovorov v Istanbule s cieľom pôsobiť mierotvorne a vyhnúť sa Trumpovmu obvineniu z nevyužitia šance na ukončenie vojny. Putin sa zasa vysmial hrozbe nových sankcií a v súvislosti s Európanmi vyhlásil: „Týmito krokmi si škodia, ale aj tak to robia, blázni.“

Moskva sa však tiež zdráha odcudziť si Trumpa a vyprovokovať ukončenie svojho začínajúceho dialógu s Washingtonom. Putin sa teda síce na rokovaniach nezúčastní, ale pošle tam svojho asistenta Vladimira Medinského, ktorý už bol vedúcim ruskej delegácie na istanbulských rokovaniach na jar 2022, kde obe strany dospeli k návrhu dohody. To signalizuje odhodlanie Moskvy obnoviť rokovania na základe rovnakých parametrov ako v roku 2022: neutrálny status Ukrajiny, bezpečnostné záruky od všetkých piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Rusko a Čína ) a zníženie počtu ukrajinských ozbrojených síl.

Otázkou teraz je, či Zelenskyj prijme rokovania s Medinským, alebo pošle svojich vlastných asistentov, ako napríklad ministra zahraničných vecí alebo šéfa prezidentskej administratívy. V každom prípade by to len ďalej odhalilo neschopnosť Európy riadiť tento proces.

Bez ohľadu na rozhodnutie Kyjeva, 17. balík sankcií EÚ , schválený v máji, je príkladom tohto nedostatku vplyvu. Vrátane zákazu vývozu chemikálií na zbrane, zákazu vydávania víz a zmrazenia aktív pre ruských úradníkov, obchodných obmedzení pre spoločnosti obchádzajúce sankcie a opatrení proti takmer 200 ropným tankerom v ruskej „tieňovej flotile“ bol balík považovaný za taký slabý, že Maďarsko a Slovensko – ktoré dlho presadzovali rokovania s Moskvou o ukončení vojny – sa neobťažovali ho zablokovať. Švédsko a Fínsko uviedli, že je potrebný súhlas parlamentu, ale neočakávajú sa žiadne oneskorenia.

Zdroj: Responsible Statecraft



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading