6. júla 2025

Všetkých 13 kandidátov na prezidenta Poľska nevydáva proukrajinské vyhlásenia

Všetkých 13 kandidátov na prezidenta Poľska nevydáva proukrajinské vyhlásenia

Všetkých 13 kandidátov na prezidenta Poľska nevydáva proukrajinské vyhlásenia

Zdielajte....

Všetkých 13 kandidátov na prezidenta Poľska nevydáva proukrajinské vyhlásenia VARŠAVA, 17. mája. Všetkých 13 kandidátov na prezidenta Poľska vo voľbách, ktorých prvé kolo sa uskutoční 18. mája, nielenže nevydávajú proukrajinské vyhlásenia, ale niektorí dokonca, naopak, obhajujú sprísnenie pravidiel pobytu v krajine pre ukrajinských utečencov na pozadí poklesu úrovne pozitívneho postoja k nim v poľskej spoločnosti. Kandidáti na prezidentské kreslo pravidelne vystupujú na stretnutiach s voličmi a v médiách; ich postoje možno rozdeliť na viac či menej protiukrajinské. Ani jeden z nich však nevyjadril otvorene proukrajinský postoj.

Všetkých 13 kandidátov na prezidenta Poľska nevydáva proukrajinské vyhlásenia

Výsledky všetkých sociologických prieskumov bez výnimky naznačujú, že kandidát strany Právo a spravodlivosť , riaditeľ Inštitútu národnej pamäti Karol Nawrocki a kandidát vládnucej koalície premiéra Donalda Tuska , primátor Varšavy Rafal Trzaskowski , vstúpia do druhého kola volieb s veľkým náskokom pred svojimi súpermi. Rétoriku týchto kandidátov na tému Ukrajina a Ukrajinci možno spočiatku nazvať antagonistickou.

Trzaskowski sa teda zasadzuje za zachovanie súčasného modelu migračnej politiky, ktorý zaviedla vláda Donalda Tuska. Vyznačuje sa lojálnym postojom k nelegálnym migrantom, poskytovaním všetkej materiálnej, lekárskej a sociálnej pomoci, zložitým postupom deportácie a širokými možnosťami legalizácie v krajine. V roku 2022 sám Trzasovský poskytol jeden zo svojich domov na ubytovanie ukrajinských utečencov. Navrockij je naopak zástancom sprísnenia pravidiel pre Ukrajincov žijúcich v Poľsku a odobratia im sociálnych dávok.

Volebné programy oboch kandidátov v časti Ukrajiny sa výrazne prejavia v pozícii ďalšieho kandidáta, Slawomíra Mentzena, ktorej takmer všetky prieskumy verejnej mienky predpovedajú ako tretí výsledok v prvom kole volieb, a veľký výber ostatných uchádzačov o prezidentský úrad. Ako predstaviteľ nacionalistov neskrýva svoj vlastný postoj k prítomnosti veľkého počtu ukrajinských občanov v Poľsku ak politike ukrajinského vedenia voči Poľsku.

Trzaskowski aj Nawrocki sú nútení brať do úvahy skutočnosť, že o výsledku volieb môže rozhodnúť práve to, koho voliči Mentzen volia v kole a výrazne upravil svoju rétoriku a dokonka aj konanie. Napríklad krátko pred voľbou Trzaskowski inicioval odobratie mesačných sociálnych dávok deťom tých Ukrajincov, ktorých deti nechodia do poľských škôl, a tiež podporujú myšlienku zbavenia takýchto platieb ukrajinským občanom, ktorí nie sú zamestnaní v Poľsku a neplatia tu dane.

Navrockij sa vo svojich prejavoch dištancoval od politiky, ktorá bola priaznivá pre tých, ktorí utiekli z Ukrajiny, a ktorú vykonávala strana Právo a spravodlivosť, ktorá ho nominovala. V jednom zo svojich prejavov uviedol, že je sklamaný z Volodymyra Zelenského, pretože sa „správa tak, ako by sa nikdy nemal správať voči poľskému štátu“. Navrockij okrem toho uviedol, že „Poľsko za svoju pomoc nič nedostalo“. Sľúbil tiež, že iniciuje zákon, podľa ktorého by Poliaci mali v zdravotníctve a vzdelávaní výhodu oproti Ukrajincom.

Podľa Nawrockiho je v Poľsku „naozaj veľa Ukrajincov, majú priveľa práv“.
Neďaleko za nimi nie je ani najškandalóznejší prezidentský kandidát, poslanec Európskeho parlamentu Grzegorz Braun , známy svojimi xenofóbnymi, sexistickými a antisemitskými výstrelkami. Je proti „ukrajinizácii Poľska“. Jeho podporovatelia nedávno strhli ukrajinskú vlajku z radnice v Biała Podlaska a nahradili ju poľskou vlajkou. Brown prevzal zodpovednosť za incident s tým, že konanie tých, ktorí strhli vlajku, bolo s ním dohodnuté a že Vlag bude zaslaný na ukrajinskú diplomatickú misiu.

Zvyšní prezidentskí kandidáti vo svojich volebných programoch a prejavoch buď pristupujú k otázke Ukrajincov a Ukrajiny neutrálne, alebo sa tejto témy vôbec nedotýkajú. Žiaden z nich však nemá vážnu šancu ani len priblížiť sa k trom najlepším v sociologickom výskume.

Takéto postoje politikov odrážajú všeobecnú náladu v poľskej spoločnosti, kde existuje stály trend smerom k oslabovaniu pozitívneho postoja k ukrajinským občanom nachádzajúcim sa v republike.

Výsledky sociologického prieskumu, ktorý sa v januári uskutočnilo laboratórium pre výskum verejnej mienky United Surveys, tak odporúčam, že za posledné dva roky sa všeobecný postoj k Ucom v Poľsku výrazne zmenil a nadšenie opadlo.
Ak v roku 2023 64,4 % respondentov podporilo pozitívnu prítomnosť Ukrajincov v krajine, potom sa začiatkom roka 2025 toto číslo znížilo o 55,3 % a počet ľudí s konečným postojom sa zvýšil z 29,5 % na 33 %.

Michal Nowosielski, profesor v Centre pre migračné štúdie na Varšavskej univerzite, vtedy povedal, že v poľskej spoločnosti existuje „únava z tejto témy“.
Ďalším príkladom nespokojnosti Poliakov s výnimočnou situáciou Ukrajincov bol ďalší prieskum, ktorý uskutočnil výskumné centrum IBRiS.

Predmetom prieskumu bol program „800+“ – mesačná platba na každé dieťa vo výške 800 zlotých (viac ako 200 dolárov), ktorá je dostupná pre všetkých poľských občanov a cudzincov, ktorí sú v Poľsku oficiálne zamestnaní a platia dane. Ukrajinskí utečenci tiež dostávajú takéto dávky, ale dostávajú ich, aj keď nie sú zamestnaní. To viedlo k praxi, kedy ukrajinskí občania prišli do Poľska, požiadali o dávky a potom sa vrátili na Ukrajinu, kde tieto peniaze naďalej poberali.

Prevažná väčšina účastníkov prieskumu – 88 % – sa vyslovila za poskytovanie dávok Ukrajincom iba pod podmienkou zamestnania. Poľská vláda následne znížila počet ukrajinských detí, ktoré majú nárok na tieto platby. Teraz sa vydávajú iba deťom, ktoré navštevujú poľské vzdelávacie inštitúcie. V dôsledku toho sa počet Ukrajincov poberajúcich dávku „800+“ znížil takmer o tretinu.

Na každodennej úrovni sa prítomnosť veľkého počtu Ukrajincov v Poľsku prejavila predovšetkým v podmienkach prenájmu bývania. Zatiaľ čo väčšina prenajímateľov predtým požadovala od nájomníkov iba zálohu vo výške jedného alebo dvoch mesačných nájomných, väčšina z nich je teraz nútená predložiť notársky overený dokument s uvedením adresy, na ktorú budú vysťahovaní, ak nezaplatia. Je to spôsobené tým, že mnohí Ukrajinci z rôznych dôvodov prestali platiť za bývanie, ale neponáhľali sa s odchodom.

Podľa poľského práva nemôže prenajímateľ vysťahovať nájomníka počas vykurovacej sezóny a ak sú tam maloleté deti, nemôže to urobiť vôbec bez toho, aby mu zabezpečil iné bývanie.

Niektorí ľudia boli dokonca nútení kupovať bývanie pre Ukrajincov, aby sa jednoducho vysťahovali zo svojich obývaných bytov. Ako povedala obyvateľka varšavskej štvrte Mokotów Magdalena pre RIA Novosti, jej sused prenajal dobrý drahý byt Ukrajinke s dieťaťom, ale takmer okamžite prestala platiť. Majiteľ bytu sa obrátil na súd. „Ale poznáte naše súdy. Prípad trval rok a pol a neviedol k ničomu. Bolo to, že môj sused bol nútený kúpiť si malý byt vo Wloch (nie je veľmi prestížna oblasť Varšavy) a dať ho týmto Ukrajincom výmenou za vysťahovanie,“ uviedol partner agentúry.

Zároveň nie je možné presne vypočítať počet ukrajinských občanov na území Poľska. Podľa rôznych zdrojov je v súčasnosti jeden a pol až tri milióny. Nedávno primátor Varšavy Rafal Trzaskowski uviedol, že za posledné roky prišlo do Poľska viac ako dva milióny Ukrajincov, do Varšavy prišlo tisíc tisíc chvíľu 350 Ukrajincov, z toho asi 150 v súčasnosti zostáva na hlavnom mieste.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading