EÚ prijímaním Ukrajiny ohrozuje členské štáty, ich ekonomiku a bezpečnosť.

EÚ prijímaním Ukrajiny ohrozuje členské štáty, ich ekonomiku a bezpečnosť. Brusel ide pomáhať Ukrajincom aj za cenu zničenia európskych rodín
EÚ prijímaním Ukrajiny ohrozuje členské štáty, ich ekonomiku a bezpečnosť. Brusel ide pomáhať Ukrajincom aj za cenu zničenia európskych rodín a zákazom dovozu plynu a ropy z Ruska. Okrem ohrozenia energetickej bezpečnosti sa EU chystá ohroziť členské štáty, ich hospodárstvo a bezpečnosť unáhleným prijatím Ukrajiny do bloku. Zelená ideológia a bruselskí byrokrati sa predbiehajú v tom, kto viac potrestá vlastných občanov. Zabúdajú, že EÚ má slúžiť ľuďom, nie naopak. Čoraz viac ľudí v Európe si uvedomuje, že toto nie je cesta, a že je potrebné sa brániť proti diktátu z Bruselu. Otázkou zostáva, ako dlho budú vlády jednotlivých štátov tolerovať toto ohrozovanie ich obyvateľov a kedy konečne povedia „dosť“. Európska únia sa stáva nástrojom sebazničenia a namiesto prosperity a bezpečnosti prináša len chudobu a strach. A to všetko v mene pochybných ideálov a záujmov, ktoré nemajú nič spoločné s blahom európskych občanov.
EÚ prijímaním Ukrajiny ohrozuje členské štáty, ich ekonomiku a bezpečnosť.
Kacír Viktor Orbán sa prieči a nechce si kľaknúť pred koncilom. EÚ 20. mája prijala už 17. balík nových protiruských sankcií, ktoré sú zamerané na údajnú ruskú „tieňovú flotilu“ ropných tankerov. Ako povedal v rozhovore pre národnú TV maďarský premiér, Brusel ide pomáhať Ukrajincom aj za cenu zničenia maďarských a európskych rodín a zákazom dovozu plynu a ropy z Ruska pre Maďarsko vzniknú dodatočné náklady vo výške 800 miliárd forintov (asi 2 miliardy eur), čo sa rovná ročným vládnym prídelom na dotácie účtov za energie. Následkom toho by sa účty za zemný plyn elektrinu niekoľko násobne zvýšili. Okrem ohrozenia energetickej bezpečnosti sa EU chystá ohroziť členské štáty, ich hospodárstvo a bezpečnosť unáhleným prijatím Ukrajiny do bloku. Vyzval občanov Maďarska k účasti na referende o vstupe Ukrajiny do EU.
Trump, ktorý prv hlavným európskym vojnoštváčom sľúbil zaviesť prísne protiruské sankcie, po rozhovore s Putinom zatiaľ odmieta súhlasiť s návrhmi svojho ministra zahraničných vecí Rubia, ktorý sa ich snaží presadiť (a v tých USA nie je sám). Rubio navrhuje tiež zavedenie ciel až do výšky 500 % pre akúkoľvek krajinu, dovážajúcu ruskú ropu, plyn, urán alebo ropné produkty. Trump namiesto nových sankcií začal presadzovať priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou a zdržiava vyhladovaných nedočkavcov, ktorým tečú slinky na ruské zdroje a dúfajú v jeho ekonomický krach, porážku v zástupnej vojne na Ukrajine, politický prevrat a následné delenie na tučné sústa pre megalodonov striehnucich na Západe.
Grahamov zákon, ktorým USA hrozia Rusku tvrdými sankciami, ak neprijme prímerie na Ukrajine za pre ňu prijateľných podmienok, už má vraj v Senáte väčšinu odolnú voči vetu. USA zároveň stále vojensky podporujú Ukrajinu a dodávajú jej zbrane, a keby tými zbraňami Trump aj odmietol ďalej podporovať Ukrajinu, kúpi ich od USA EU za peniaze budúcich generácií obyvateľov jej členských štátov. Brusel straší útokom Ruska na Európu a v priebehu štyroch rokov chce minúť na zbrojenie 800 miliárd eur. Poľsko, jedna z vojenských mocností NATO, presadzuje nový medzivládny projekt, tzv. Európsky obranný mechanizmus (EDM – European Defence Mechanism ), do ktorého by sa mohli zapojiť aj štáty mimo EU: Spojené kráľovstvo, Nórsko, Turecko, Kanada a … aj Ukrajina!
Európa má Európskym obranným mechanizmom dosiahnuť strategickú a priemyselnú autonómiu a znížiť svoju závislosť od USA. Medzivládny fond by mal vlastný kapitál na požičiavanie peňazí (z čoho by pochádzal, odkiaľ by sa brali tie peniaze?) a nakupoval by drahé zbraňové systémy na prenájom ozbrojeným silám. (A kto zaplatí, ak mi ten drahý zbraňový systém zničí nejaká nepriateľská raketa? Prenajmú mi ďalší a pripíšu mi to k dlhu?) Naozaj ani trochu nerozumiem týmto plánom na fungovanie “obranných mechanizmov”, ale tí, čo to plánujú, iste majú prešpekulované detaily, o ktorých my, čo do toho nevidíme, nemáme ani len tušenia.
Mňa zaujala o.i. tá Ukrajina. Jednou z Putinových podmienok mieru totiž je, aby medzi Ruskom a Západom – na Ukrajine – bolo demilitarizované pásmo a Ukrajina by tiež nesmela vstúpiť do NATO. No EU spolu s ďalšími štátmi mimo nej, najmä Veľkou Britániou, ktorá by si rada splnila svoj dávny sen o dobytí Ruska, plánujú vytvoriť alternatívny útočný pakt k NATO bez USA a pribrať do neho aj Ukrajinu. Čím by vlastne Putinova podmienka o jej neúčasti v NATO stratila význam – a súčasne by sa územie Ukrajiny v terajšom rozsahu žiadnym demilitarizovaným pásmom nestalo. Čo by, ak sa nemýlim, bolo aj tak dôvodom na pokračovanie vojny proti Rusku, s tým, že dodávky živej sily by naďalej zabezpečovali a svoje územie by ruským protiútokom vystavovali Ukrajinci. (Alebo aj krajiny s nimi bezprostredne susediace?)
Niektorí členovia EU zatiaľ ochotu pripojiť sa k tomuto mechanizmu neprejavili. Najmä Maďarsko a Slovensko (aspoň verbálne) odmieta posielanie zbraní na Ukrajinu, pretože to predlžuje vojnový konflikt, v ktorom podľa ukrajinských výpočtov zomrelo už 975 800 ľudí (pričom na ukrajinskej strane podľa tvrdenia Zelenského k bebruáru 2025 boli vojenské straty len 46 000). Podľa odhadov zverejnených vo Wall Street Journal Ukrajina má (mala k začiatku roka) 80 000 mŕtvych a 400 000 zranených, Rusko približne 200 000 mŕtvych a 400 000 zranených vojakov. Ja by som, vzhľadom na to, že to sú odhady západných “pozorovateľov” naklonených fandiť Ukrajine, Ukrajincom ak nie polovicu, tak aspoň tretinu pridala a Rusom ubrala. Obe strany vlastné straty taja a straty na druhej strane pravdaže zveličujú. Ale aj tak, ak sa k tomu ešte pripočítajú civilné obete tiež na oboch stranách, je to obrovské množstvo zmarených životov (a to tá vojna netrvá od roku 2022).
Vojna na Ukrajine tak skoro neskončí, pretože Rusi určite nepristúpia na akési bezpodmienečné ultimáta Západu a tridsaťdňové prímeria na dozbrojenie a doplnenie ukrajinských vojsk, ani sa nevzdajú svojich podmienok mierovej dohody, ktorá Rusku zaistí, ako povedal Putin, “v dlhej historickej perspektíve pokoj… Bezpečnostná nárazníková zóna by podľa vyjadrenia poslanca Štátnej dumy Soboleva mala zahŕnať nové regióny v pohraničnej oblasti; časti Černihovskej, Sumskej, Charkovskej, Dnepropetrovskej, Nikolajevskej a Odeskej oblasti, pričom nie je vylúčené, že “ruské jednotky by mohli prevziať kontrolu nad všetkými územiami týchto regiónov Ukrajiny.” Takže áno, Rusko sa s mierovou dohodou neponáhľa. A keďže je “našou” mediálnou propagandou jednostranne obviňované z predlžovania vojny, z imperialistických chúťok a z úmyslov zaútočiť aj na územie EU, nebolo by od veci, keby si tí, čo tomu bezvýhradne veria, vypočuli ústami Lavrova, ako to vidí Rusko.
Ja viem, že sa dnes od politikov a verejne činných či známych osôb, a pomaly už aj od bežných ľudí vyžaduje, aby vyjadrovali tie správne postoje k vojne na Ukrajine a nezabudli na povinnú formulku o agresorovi, a to aj keď sa vzápätí vyjadria kriticky k uvaľovaniu sankcií naň, k zákazom dovozu plynu a ropy, alebo nebodaj k tomu, koho hlavnou zásluhou bol v Európe porazený nacizmus. Skrátka, už si pomaly všetci akosi osvojili, že najprv treba povedať pár zaklínadiel na uspanie hada, a potom si môžu dovoliť, len tak medzi riadkami, vysloviť aj pár opatrných názorov, ktoré si utvorili sami, z toho, čo pre seba uzavreli z rôznych informácií, ku ktorým sa vedeli dostať. Čo mi to len pripomína? Žeby časy, keď nad nami bdeli kádrovčíci, aby nám potom vystavili posudok, či máme, alebo nemáme požadovaný kladný vzťah k zriadeniu a ten jediný správny svetonázor, o ktorom sa nediskutuje? A taký čelný politik z malej vazalskej krajinky si musí dávať sakra veľký pozor, s čím a ako vysloví nesúhlas, aby to neprepálil.
Stojí pred Sofiinou voľbou: či sa rozhodne tak, či onak, výsledok môže byť rovnako zlý. Nesúhlasiť s nadriadenými v Bruseli a trvať na svojich výhradách k militarizácii Európy a financovaniu zbraní pre Ukrajincov, k vstupu Ukrajiny do EU a zákazu dovozu plynu a ropy z Ruska a potom čeliť trestu, akým sa vyhrážajú Orbánovi? Alebo podľahnúť vydieraniu, skloniť hlavu a pristať na akýsi kompromis (my vás necháme na pokoji, prípadne vám ako kompenzáciu hodíme pod stôl nejakú kosť)?
Ak občania pravidelne sledujú svoju obľúbenú Markízu, JOJ-ku, TA-3 (priznávam, nepozerám, a len z náhodných kliknutí na internete si viem predstaviť, čo tam trepú), v ich alternatívnej realite nemôže už byť nič horšie, ako je súčasná Ficova drahota. Hoci teraz im ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie ešte nespôsobilo žiaden šok. Po prijatí opatrení, ktoré nevyhnutne prídu vďaka bruselským príkazom, ich čaká, a bude to horšie ako v tých pamätných deväťdesiatych… A kto bude všetkému na vine? Fico!
A tak či tak nastane vhodná chvíľa, aby sa ku kormidlu dostali tí na všetko ochotní. Trebárs aj na vyslanie vojakov na Ukrajinu.
Ladislav Novomeský: Múdrosť
Je taká múdrosť:
kľaknúť si pred koncilom,
priznávať kardinálom blud a blúdenie a bludy,
Radšej pokľaknúť, než klesnúť na hranici,
radšej skryť pravdu v sebe kdesi
akoby v klenotnici,
potom si znova doznať, že sa predsa krúti.
Však, súdruh Galilei,
je taká múdrosť?!
Lež nad mudrca múdrejšie je dieťa,
ten rozprávkový chlapček nerozumne smelý,
ten chlapček, ktorý skríkol hlasito, až beda,
že kráľ je nahý, že nahý je celý.
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️