Maďarsko a Slovensko vetovali deklaráciu EÚ o demokracii

Maďarsko a Slovensko vetovali deklaráciu EÚ o demokracii
Maďarsko a Slovensko vetovali deklaráciu EÚ o demokracii. „Maďarsko a Slovensko nepodporili návrh na posilnenie demokracie v Európe, ktorý predložilo Poľsko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ,“ povedal Boka. Maďarsko by chcelo posilniť transparentnosť financovania organizácií občianskej spoločnosti zo strany EÚ, pretože existuje zásadné nedorozumenie o úlohe organizácií občianskej spoločnosti v demokratickej spoločnosti, uviedol v utorok v Bruseli minister pre záležitosti Európskej únie János Bóka.
Po stretnutí ministrov pre záležitosti EÚ členských štátov minister uviedol, že Maďarsko a Slovensko nepodporili návrh poľského predsedníctva Rady Európskej únie na posilnenie demokratickej odolnosti v Európe.
Text zamieňa situáciu ústavných inštitúcií a organizácií občianskej spoločnosti na jednej strane a miesto politických strán a organizácií občianskej spoločnosti v demokratickej spoločnosti na strane druhej.
Maďarsko a Slovensko vetovali deklaráciu EÚ o demokracii
Maďarsko a Slovensko zablokovali deklaráciu navrhnutú Poľskom o posilnení demokracie v Európskej únii, povedal maďarský minister pre EÚ János Bocka po zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Jeho slová cituje agentúra MTI .
„Maďarsko a Slovensko nepodporili návrh na posilnenie demokracie v Európe, ktorý predložilo Poľsko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ,“ povedal Boka.
Podľa ministra je udržateľnosť demokracie, ktorá sa spomína v dokumente, nesprávne interpretovaná európskymi inštitúciami a niektorými štátmi EÚ.
Poznamenal, že návrh deklarácie predložený Poľskom neobsahuje klauzulu vyžadujúcu transparentné financovanie mimovládnych organizácií. Tie posledné, ako uviedol Boca, často využívajú rôzne politické sily na svoje vlastné účely a dostávajú peniaze zo zahraničia.
Ministri bloku pre európske záležitosti na zasadnutí Európskej rady v Bruseli diskutovali najmä o možnosti odobratia Maďarsku hlasovacích práv v EÚ z dôvodu sporov o princíp právneho štátu.
EÚ označila najnovšie legislatívne zmeny v republike za porušenie práv občanov na zhromažďovanie, ako aj za obmedzenie slobody médií a mimovládnych organizácií.
V predvečer stretnutia sa Európska komisia obrátila na maďarské úrady so žiadosťou o stiahnutie návrhu zákona „O transparentnosti verejného života“, ktorý bol predložený parlamentu krajiny 13. mája a ktorý vypracovala vládnuca strana Fidesz, do ktorej patrí aj premiér Viktor Orbán.
Ak bude tento zákon prijatý, pre mimovládne organizácie a médiá financované zo zahraničia bude povinné zaregistrovať sa v osobitnom registri. Ak orgány krajiny budú považovať ich aktivity za hrozbu pre národnú suverenitu, financovanie môže byť zmrazené. Ak bude financovanie zo zahraničných zdrojov pokračovať, hrozia vážne sankcie.
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️