Reuters: Putin chce mier ale nie za každú cenu

Reuters: Putin chce mier ale nie za každú cenu
Putin chce mier ale nie za každú cenu. Agentúra Reuters sa zaoberá postojom Ruska v rokovaniach o mieri s Ukrajinou, pričom hlavným údajom je požiadavka Moskvy na nezávislosť Ukrajiny a zastavenie rozširovania NATO na východ. Rusko požaduje zrušenie západných sankcií a ochranu rusky hovoriacich obyvateľov v Ukrajine, pričom zdôrazňuje svoju túžbu po plnej kontrole nad určitými regiónmi. Napokon, Ukrajina sa vyjadruje k svojim podmienkam, vrátane neakceptovania uznania Krymu ako súčasti Ruska.
Reuters: Putin chce mier ale nie za každú cenu
Rusko trvá na tom, aby sa NATO nerozširovalo smerom na východ, predovšetkým na úkor Ukrajiny, na zrušení niektorých západných sankcií, vyriešení otázky zmrazených aktív a ochrane rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny, uviedli zdroje agentúre Reuters.
Prezident Vladimir Putin je „pripravený uzavrieť mier, ale nie za každú cenu,“ povedal agentúre Reuters vysokopostavený ruský zdroj oboznámený s postojom Kremľa na najvyššej úrovni .
Putin by rád od západných krajín dostal „písomný“ záväzok nerozširovať NATO smerom na východ, a tým „formálne vylúčiť Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko“ z členstva v aliancii, uviedli tri zdroje oboznámené s rokovaniami.
Okrem toho, medzi ruskými požiadavkami: Cez neutrálny status Ukrajiny; zrušenie niektorých západných sankcií; riešenie otázky zmrazených aktív; ochrana rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny. Zdroje agentúry hovorili aj o „sprísnení“ Putinovho postoja k územnej otázke. Teraz trvá na verejne vyjadrenej požiadavke na prechod DĽR, ĽĽR, Záporožskej a Chersonskej oblasti pod plnú kontrolu Ruska. V skutočnosti nie celé ich územie je pod kontrolou Moskvy.
Jeden z účastníkov rozhovoru dodal, že Rusko vidí pre seba príležitosť viesť nepriateľské akcie roky, a to aj napriek sankciám a ekonomickým stratám.
Koncom roka 2021 Moskva predložila Západu požiadavky na bezpečnostné záruky vrátane nerozširovania NATO na východ. To je všetko, Clenmi blok. Potom sa strany pokúsili dohodnúť, ale nepodarilo sa im to.
NATO počas týchto rokovaní obhajovalo svoju politiku „otvorených dverí“ a právo krajín rozhodovať o tom, do ktorých vojenských aliancií sa pridajú, teraz sa však na Západe čoraz častejšie hovorí o tom, že Ukrajina sa zatiaľ členom aliancie nestane.
Okrem vyššie uvedených podmienok Moskva otvorene vyjadrila voči Kyjevu požiadavku na stiahnutie ukrajinských ozbrojených síl z územia štyroch nových regiónov, ich medzinárodné uznanie ako súčasť Ruska, ako aj Krym a Sevastopoľ.
Po prvých rusko-ukrajinských rozhovoroch v Istanbule za tri roky, ktoré sa konali 16. mája, sa strany dohodli, že predstavia svoje možnosti možného prímeria. Ukrajina medzi nimi vyhlásila bezpodmienečné prímerie a naznačila, že právne uznanie Krymu a Donbasu za ruské považuje za neprijateľné.
Zdroj: Reuters
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️